20. 8. 2021
Vytisknout Poslat na e-mail

Na každou operaci je nutné organismus dobře připravit, jak po fyzické tak po psychické stránce. Pokud budete mít dostatek informací o tom, co vás čeká, budete moci vše plánovat s předstihem, na operaci se lépe připravíte a urychlíte návrat zpět k běžnému životu.

Co je potřeba před operací zařídit?

Před samotným nástupem do nemocnice je potřeba obstarat si veškerá nutná předoperační vyšetření. Předoperační vyšetření provede váš praktický lékař, případně vás odešle k lékaři příslušné odbornosti.

Předoperační vyšetření se obvykle skládá z:

  • Odběr krve
  • EKG
  • Rentgen srdce a plic
  • Vyšetření praktickým lékařem nebo internistou
  • Anesteziologické předoperační vyšetření

Užíváte pravidelně léky, jste alergičtí?

Pokud pravidelně užíváte léky ať na předpis nebo volně prodejné (i doplňky stravy), konzultujte se svým lékařem. Lékař vám sám určí, které přípravky je nutné vysadit (např. léky na ředění krve) nebo vyměnit, upravit jejich dávku, či zda je možné dál pokračovat v jejich užívání i před operací. Pokud trpíte jakoukoli alergií, nezapomeňte to také zmínit vašemu lékaři!

TIP: Napište si seznam užívaných léků i s přesným dávkováním a sepište si případné alergie, kterými trpíte. Usnadní vám to komunikaci s lékařem a zároveň na nic nezapomenete, až se vás bude váš lékař vyptávat.

Co mám jíst a pít?

V období před plánovaným zákrokem  byste měli konzumovat dostatečné množství kvalitních živin, aby tělo fyzicky nestrádalo a mělo dostatek energie pro rekonvalescenci.  Ideální je pestrá a vyvážená strava bohatá na bílkoviny. Doporučuje se omezit semínka, ořechy, ovocné slupky apod. Jídlo se omezuje až těsně před operací. Většinou nesmíte jíst vůbec od půlnoci dne před operací.

Pokud vám váš lékař nedoporučil jinak, před operací rozhodně nehubněte. Jestliže nechtěně ztrácíte váhu, konzultujte to se svým lékařem. Nechtěná ztráta tělesné hmotnosti může mít výrazný vliv na následné zotavování a mohlo by dojít k prodloužení hospitalizace.

Dochází-li k nechtěnému váhovému úbytku, mohou pomoci výživové nápoje bohaté na bílkoviny. Např. Nutricomp Drink Plus HP®.1Pijte dostatečné množství tekutin, alespoň dva až tři litry denně. Ideální je pít neslazené nápoje, tedy vodu nebo čaje.

Jak je to s fyzickou aktivitou, můžu také sportovat?

Buďte aktivní. Pohyb je pro tělo velmi důležitý a to nejen před operací. Není důvod vynechávat vaše pravidelné fyzické aktivity, jestliže to váš zdravotní stav umožňuje. Pohybové aktivity nemusí být náročné a není třeba „lámat rekordy“. Bohatě postačí i krátké procházky, které tělo udržují v kondici.

Čeho se vyvarovat?

Před operací přestaňte kouřit a to nejlépe 3-4 týdny. Pokud se vám to nedaří, nahraďte cigarety alespoň nikotinovými náplastmi. Omezte alkohol. Den před operací již nesmíte alkohol vůbec konzumovat. Jelikož alkohol zatěžuje játra, je ideální abstinovat dlouhodobě předem.

Mám si doma oholit pokožku v místě zákroku?

Sami doma se určitě neholte. O to se postarají přímo v nemocnici. Ochlupení se odstraňuje bezprostředně před operací v místě chirurgického výkonu speciálním strojkem. Pokud se oholíte sami, mohlo by se místo při holení poranit a zanítit nebo se na něm objevit vyrážka. To pro vás představuje zvýšení rizika infekce.

Jak předejít infekci?

Infekce v místě chirurgického zákroku je nejméně chtěnou a zároveň jednou z rizikových záležitostí při operaci. Infekci způsobuje výskyt nejrůznějších druhů mikroorganismů, z nichž nejznámější je zlatý stafylokok. Tato bakterie se běžně vyskytuje na lidské pokožce aniž bychom o ni věděli či nám způsobila jakékoliv obtíže.

Před operací byste se proto měli důkladně věnovat i hygieně. Ošetřete nejen místo, kde bude veden operační řez, ale i další části těla, kde se běžně vyskytuje značné množství bakterií, které by se mohly do rány dostat:

  • Vlasy
  • Ústa
  • Nos

Tato místa přímo ošetřete antibakteriálními zdravotnickými prostředky určenými k dekolonizaci (odstranění bakterií), které jsou k tomu určené. Použitím dekolonizačních přípravků snížíte riziko vzniku a šíření infekce.

TIP: Dekolonizační balíček Prontoderm 2

Balíček obsahuje přípravky pro ošetření nosu, úst, vlasů a pokožky pěnou či vlhčenými ubrousky. Dekolonizace se provádí během 3 dnů před operací.

Jak se dekolonizační balíček používá?


Zvládnu to po operaci sám/sama?

Je možné, že po propuštění z nemocnice domů, budete potřebovat pomoc s běžnými úkony jako je dojít na nákup, úklid apod.

Zkuste se domluvit předem s rodinou či vašimi přáteli, zda vám po operaci s těmito běžnými úkony pomohou. Požádejte je o pomoc např. i s doprovodem a vyzvednutím z nemocnice.

Máte strach a obavy?

Mít obavy z plánované operace je zcela běžné. Promluvte si o tom se svým lékařem a zeptejte se na možnost konzultace u psychologa, který vám pomůže lépe se vyrovnat s plánovaným výkonem. Většina velkých nemocnic má vlastního klinického psychologa, který se těmito případy zabývá. Je také možné přechodně užívat léky tlumící úzkost.

Vždy se před operací držte rad svého ošetřujícího lékaře a nebojte se s ním cokoliv konzultovat. Čím více informací budete mít, tím lépe se připravíte a budete klidnější.

Upozornění

1 Potravina pro zvláštní lékařské účely. / Potravina pro zvláštní výživu. Nutricomp Drink Plus HP® je nutričně kompletní výživa k popíjení, vysoce kalorická (1,5 kcal/ml), bohatá na bílkoviny, s obsahem MCT tuků, bez vlákniny a lepku, s velmi nízkým obsahem laktózy. Určeno k dietnímu postupu při nedostatečné výživě nebo podvýživě, pro pacienty se zvýšenými kalorickými a proteinovými nároky. (příchuť vanilka, ananas-kokos, čokoláda-nugát) obsahující v jedné 200ml lahvičce 20 g kvalitní bílkoviny. Nevhodné pro děti do 4 let. Bližší informace o složení, dávkování a upozornění naleznete na etiketách jednotlivých výrobků. Před konzumací konzultujte svůj stav s lékařem nebo nutričním specialistou.

Prontoderm® Nasal Gel, Prontoderm® Foam, Prontoderm® Wipes jsou zdravotnické prostředky určené k dekolonizaci  multirezistentních mikroorganismů fyzikální očistou, vhodné pro použití v oblasti zdravotnictví, pro očistu před operací. Zdravotnické prostředky vytvářejí dlouhodobou antimikrobiální bariéru jako prevenci rekolonizace transientní mikroflórou, zabraňují růstu, šíření a přenosu  MDRO a  snižují zápach. ProntOral® je zdravotnický prostředek určený k dekolonizaci ústní dutiny a hrdla včetně multirezistentních mikroorganismů fyzikální očistou, zabraňuje šíření a přenosu mikroorganismů. Působí preventivně proti vzniku plaku, zubního kazu, periodontitidy a gingivitidy. Vhodný i na poškozené sliznice. Před použitím uvedených zdravotnických prostředků si prosím přečtěte návod k použití, protože může obsahovat informace o rizicích spojených s používáním těchto zdravotnických prostředků a další důležité informace.

Poradna

Poradna

Zeptejte se, poradíme

Nebojte se mluvit o zdravotních problémech a věcech, které s tím souvisejí. Zeptejte se nás na to, co vás trápí, a my vám poradíme. Také se můžete podívat na odpovědi na otázky, které položili jiní už před vámi, nebo si přečíst příběhy našich pacientů.

Poradna
Mohlo by se vám líbit
MUDr. Zdeněk Coufal
Koronární intervence: co to je a co vás při ní čeká?

Intervenční kardiologie je jedním ze samostatných kardiologických oborů. Zabývá se diagnostikou a...

Celý článek
Jak pečovat o jizvu po císaři
Jizva po císaři - jaké komplikace mohou nastat a jak na správnou léčbu?

Císařský řez v některých případech symbolizuje zákrok, který je nutný pro zachování zdraví matky i...

Celý článek
Ošetření bércového vředu
Co pomáhá na bércové vředy a jak jejich vzniku předcházet?

Léčba bércových vředů je zpravidla náročná a vyžaduje aktivní přístup ze strany pacienta. Přečtěte...

Celý článek