Vytisknout Poslat na e-mail

Většina z nás se v dětství setkávala s varováním: "Nezvedej nic těžkého, ať si neuděláš kýlu." Měly naše babičky a maminky pravdu, když nás kýlou strašily?

1. Mýtus

Mezi lidmi panuje mýtus, že kýlu způsobuje zvedání těžkých předmětů. Podle nejnovějších poznatků lékařů závisí její vznik na schopnosti pojivové tkáně břišní stěny odolávat změnám nitrobřišního tlaku. Pevnost břišní stěny je tedy dána geneticky. Kolagen, na němž pevnost pojiva závisí, je však méně kvalitní u kuřáků.

2. Dědičnost

Kýla není dědičná. Od svých rodičů ale můžeme zdědit náchylnost k oslabení pojivové tkáně břišní stěny.

3. Potíže

Kýla vám nemusí z počátku činit potíže, ale postupem času se zvětšuje a zhoršují se i potíže, které způsobuje. Vadí také esteticky. Poraďte se s lékařem a nechte se včas operovat. Jedná se o poměrně jednoduchý a bezpečný výkon.

4. Nebezpečí

Největší nebezpečí neléčené kýly spočívá v jejím uskřinutí (zaškrcení obsahu kýlního vaku). Nejčastěji se jedná o kličku střeva uvízlou v kýlní brance. Protože střevo není dostatečně prokrveno, může začít odumírat jeho tkáň. Zastaví se odchod stolice a plynů z těla. Tento stav je již přímo život ohrožující a operační výkon je náročnější.

5. Kdy okamžitě volat lékaře

Pokud víte, že máte kýlu, která najednou nejde zatlačit zpět, silně vás bolí břicho, je vám na zvracení nebo zvracíte, máte krev ve stolici, nebo se naopak nemůžete vyprázdnit, okamžitě volejte pohotovost. Mohlo by se jednat o uskřinutou kýlu.

6. Kýlní pás

Kýlu není možné vyléčit nošením kýlního nebo břišního pásu, spíše to vede k jejímu dalšímu zhoršování, protože břišní stěna dále ochabuje. Pás je pouze pomocníkem před i po operaci a u nemocných, kteří nemohou být z nejrůznějších důvodů operováni.

7. Kýlní centra

Operace neboli plastika kýly se provádí na chirurgických odděleních i menších nemocnic. Řada z nich má centra pro kýly, kde pracují lékaři specializovaní na léčbu kýly. Tato centra mají také své poradny, kam je možné se objednat bez doporučení praktického lékaře.

8. Operace kýly

Kýla se operuje buď klasickým způsobem, kdy se otvor v břišní stěně sešije, nebo se využívá speciální síťka, jež plní funkci „záplaty“. Síťka se do těla vloží malým kožním řezem nebo se do břišní dutiny zavede sbalená pomocí tenkých nástrojů (laparoskopie), v břiše se roztáhne a upevní do správné polohy. Vhodný způsob operace vám po konzultaci doporučí lékař.

9. Recidiva

Kýla má sklony k recidivě. Častější je recidiva u kýl vzniklých v jizvě a operovaných klasickou technikou. S rozvojem nových operačních technik se počet případů, kdy se kýla opět objeví, snižuje.

10. Prevence

Kýle není jednoduché předcházet, ale určitá režimová opatření mohou pomoci. Dbejte na to, aby vaše břišní svaly nebyly ochablé. Doporučuje se přestat kouřit, dbát na dostatek pohybu, pitný režim a zdravou stravu s dostatkem vlákniny, která brání zácpě a námaze při vyprazdňování střev.

Při zvedání těžkých věcí myslete na správnou techniku zvedání. Zapojte svaly nohou, ne břicha. Předmět zvedněte při výdechu, dech v žádném případě nezadržujte, a opravdu těžké věci přenechejte profesionálům.

Poradna

Poradna

Zeptejte se, poradíme

Nebojte se mluvit o zdravotních problémech a věcech, které s tím souvisejí. Zeptejte se nás na to, co vás trápí, a my vám poradíme. Také se můžete podívat na odpovědi na otázky, které položili jiní už před vámi, nebo si přečíst příběhy našich pacientů.

Poradna
Mohlo by se vám líbit
Rehabilitační ústav v Hrabyně
Návrat člověka do aktivního života je smyslem naší práce

Rehabilitační ústav v Hrabyni je místem, kde se díky silně proaktivnímu přístupu k pacientům vrací...

Celý článek
MUDr. Zdeněk Coufal
Koronární intervence: co to je a co vás při ní čeká?

Intervenční kardiologie je jedním ze samostatných kardiologických oborů. Zabývá se diagnostikou a...

Celý článek
Jak pečovat o jizvu po císaři
Jizva po císaři - jaké komplikace mohou nastat a jak na správnou léčbu?

Císařský řez v některých případech symbolizuje zákrok, který je nutný pro zachování zdraví matky i...

Celý článek