16. 6. 2019
Vytisknout Poslat na e-mail

Sdělení lékaře, že vyšetření potvrdilo onkologickou diagnózu, zhoubný nádor či rakovinu, je pro většinu nemocných zdrcující. V roce 2018 si nově v České republice tuto zprávu vyslechlo 87 361 osob.1 S onkologickým onemocněním v tomto roce již žilo přes 596 tisíc pacientů.2 Zatímco v roce 2018 nádorovému onemocnění podlehlo více než 20 % chorobám oběhové soustavy více než 47 procent.3 Máme tedy drobný důvod k optimismu, protože již dávno neplatí, že rakovina zabíjí.

Jak onkologické onemocnění vzniká?

Úmrtnost na zhoubné nádory se nezvyšuje,1 ale noví pacienti stále přibývají. Co děláme špatně? Abychom si mohli odpovědět na tuto otázku, měli bychom vědět, jak národové onemocnění vzniká.

Nádor je tvořen buňkami, které se vymkly kontrole. Vzniká hlavně ve tkáních, které své buňky často obnovují, případně jsou pod přímým vlivem hormonů. Za normálních okolností podléhají všechny buňky kontrole imunitnímu systémuPokud imunitní systém zjistí, že se v organismu nachází problematická buňka, okamžitě ji usmrtí. Je-li ale imunitní systém oslabený, může taková buňka uniknout jeho pozornosti a začít si žít vlastním životem.

Čím je člověk starší, tím větší je pravděpodobnost snížení funkce imunitního systému i vzniku nádorových buněk.

Nárůst onkologických onemocnění je daň za to, že se dožíváme stále vyššího věku. Odráží také, jak se chováme k životnímu prostředí i sami k sobě. Škodliviny (kancerogeny) přijímáme v některých potravinách, znečištěném ovzduší i cigaretovém kouři. Doba je uspěchaná, nemáme čas na pohyb, jsme obézní, žijeme hekticky a stres se podepisuje i na funkci imunity. Ve většině případů je vznik nádoru dílem náhody a shody nepříznivých okolností.

Jsou ale mezi námi i lidé, kteří mají rakovinu v genech. Hovoříme o rakovině v rodinné anamnéze. Dědičnost byla jasně prokázána například u karcinomu prsu či zhoubného nádoru tlustého střeva.

Na jedné straně tedy stojí naše nedokonalé tělo a na straně druhé velmi rafinovaný biologický agresor – nádorová buňka. Ta dělá všechno pro to, aby se co nejvíce rozmnožila a rozšířila.

Zvláštnosti nádorové buňky

Nádorová buňka se svými vlastnostmi zcela liší od buňky „zdravé“. Prostě je to takové rychlé sportovní auto řízené šíleným řidičem porušujícím všechny dopravní předpisy a unikajícím dopravní policii. Nádorová buňka je schopná prosperovat, aniž by k tomu potřebovala látky povzbuzující růst (růstové faktory).

Současně podporuje vznik drobných cév, jimiž je nádor vyživován. Zhoubný nádor je drobnými cévami doslova protkán, a proto rychle roste. Nádorová buňka rovněž nereaguje na signály k omezení růstu, může se neomezeně dělit, šířit se do jiných orgánů a vytvářet metastázy.

Každá normální buňka v organismu má naprogramovanou buněčnou smrt, ale té nádorové jako by se to netýkalo. Navíc se ještě dokáže účinně maskovat před imunitním systémem. Naštěstí existuje léčba, která dokáže nádorové buňky zničit. Je však potřeba s ní začít co nejdříve. Jen tak zabráníme tomu, aby se nádorové buňky v organismu rozšířily a usadily se v dalších orgánech.

Nejčastější onkologická onemocnění1

Choroby jsou seřazeny podle výskytu

Muži Ženy
zhoubný nádor prostaty zhoubný nádor prsu
nádory plic nádory plic
nádor tlustého střeva nádor dělohy
nádory ledvin nádor tlustého střeva
nádor konečníku nádory ledvin

1Statistická ročenka ÚZIS − Ročenka Novotvary 2018 ČR 2Linkos 3Publikace ÚZIS: Zemřelí 2018

Poradna

Poradna

Zeptejte se, poradíme

Nebojte se mluvit o zdravotních problémech a věcech, které s tím souvisejí. Zeptejte se nás na to, co vás trápí, a my vám poradíme. Také se můžete podívat na odpovědi na otázky, které položili jiní už před vámi, nebo si přečíst příběhy našich pacientů.

Poradna
Mohlo by se vám líbit
Rehabilitační ústav v Hrabyně
Návrat člověka do aktivního života je smyslem naší práce

Rehabilitační ústav v Hrabyni je místem, kde se díky silně proaktivnímu přístupu k pacientům vrací...

Celý článek
MUDr. Zdeněk Coufal
Koronární intervence: co to je a co vás při ní čeká?

Intervenční kardiologie je jedním ze samostatných kardiologických oborů. Zabývá se diagnostikou a...

Celý článek
Jak pečovat o jizvu po císaři
Jizva po císaři - jaké komplikace mohou nastat a jak na správnou léčbu?

Císařský řez v některých případech symbolizuje zákrok, který je nutný pro zachování zdraví matky i...

Celý článek