24. 08. 2021
Vytisknout Poslat na e-mail

Prevence infekce

Člověk má na sobě velké množství mikrobů, dokonce těch rezistentních. Jedná se až o 180 druhů. Ukrývá se mezi nimi i pár neviditelných nepřátel jako např. zlatý stafylokok. Imunita si s nimi běžně poradí, problém však nastane při oslabení. Nejčastější komplikací u chirurgických pacientů jsou infekce spojené s chirurgickým zákrokem. Komplikují léčbu, prodlužují hospitalizaci a v pooperační ráně způsobují velký problém. Více než polovině těchto infekcí lze před operací předejít tzv. fyzikální očistou těla.

Infekce v místě chirurgického zákroku je nejméně chtěnou a zároveň rizikovou záležitostí při operaci. Infekci způsobuje výskyt nejrůznějších druhů mikroorganismů, z nichž nejznámější je právě zlatý stafylokok. Tato bakterie se běžně vyskytuje na lidské pokožce aniž bychom o ni věděli či nám způsobila jakékoliv obtíže.

Co je to kolonizace MDRO?

MDRO Multi Drug Resistant Organisms je zkratka pro multirezistentní mikroorganismy. Tyto mikroorganismy mohou osidlovat a kolonizovat kůži a sliznice a následně se dostat i do jakékoliv rány, tedy i té operační. U zdravého člověka kolonizace MDRO je nebezpečí onemocnění či infekce méně pravděpodobné. Zatímco u člověka s oslabenou imunitou či po operaci je nebezpečí infekce o něco větší, např.  infekce kůže a operační rány, očí, apod.

Proto je důležité této kolonizaci zabránit a to zejména před operací. Předejde se tak infekci operační rány.

Infekce způsobené multi rezistentními organismy prodlužují pobyt v nemocnici a to 2x – 3x.

Jaké jsou rizikové faktory pro kolonizaci MDRO a vznik infekce?

Mezi rizikové faktory patří delší pobyt v nemocnici, ošetřování na JIP, delší léčba antibiotiky, chirurgické zákroky, žilní katétry,  a poranění kůže.

Je důležité, abyste si v nemocnici vždy desinfikovali ruce a to stejné platí i pro zdravotní personál.

Jak mohu infekci před operací zabránit?

Před operací se věnujte důkladně fyzikální očistě těla. Ošetřete nejen místo, kde bude veden operační řez, ale i další části těla, kde se běžně vyskytuje značné množství bakterií. Jsou to:

  • Vlasy
  • Ústa
  • Nos

Tato místa přímo ošetřete antibakteriálními zdravotnickými prostředky určenými k dekolonizaci (odstranění bakterií), které jsou k tomu určené. Použitím dekolonizačních přípravků snížíte riziko vzniku a šíření infekce.

V nemocnici se o prevenci infekce postarají lékaři správnou dezinfekcí místa operačního zákroku.

TIP: Dekolonizační balíček Prontoderm1

Dekolonizační balíček obsahuje Prontoderm Nasal Gel1 pro ošetření nosu, ProntOral1 pro vypláchnutí úst, Prontoderm Foam1 pro ošetření vlasů a pokožky.

Jak se dekolonizační balíček používá?

Kde si mohu dekolonizační balíček obstarat?
Dekolonizační balíček si můžete pořídit například na bbraunshop.cz nebo pilulka.cz.


1Prontoderm® Foam (pěna), Prontoderm® Solution (roztok), Prontoderm® Wipes (utěrky) a Prontoderm® Nasal Gel jsou zdravotnické prostředky určené k dekolonizaci multirezistentních mikroorganismů (MDRO) fyzikální očistou, vhodné pro použití v oblasti zdravotnictví, pro očistu před operací. Zdravotnické prostředky vytvářejí dlouhodobou antimikrobiální bariéru jako prevenci rekolonizace tranzientní mikroflórou, zabraňují růstu, šíření a přenosu MDRO a snižují zápach. ProntOral® je zdravotnický prostředek určený k dekolonizaci ústní dutiny a hrdla včetně multirezistentních mikroorganismů fyzikální očistou, zabraňuje šíření a přenosu mikroorganismů. Působí preventivně proti vzniku plaků/povlaků, zubního kazu, parodontitidy a gingivitidy. Vhodný i na poškozené sliznice. Před použitím si prosím pečlivě přečtěte návod k použití uvedených zdravotnických prostředků, neboť tento obsahuje informace o rizicích spojených s používáním zdravotnického prostředku a další důležité informace.
 

Poradna

Zeptejte se, poradíme

Nebojte se mluvit o zdravotních problémech a věcech, které s tím souvisejí. Zeptejte se nás na to, co vás trápí, a my vám poradíme. Také se můžete podívat na odpovědi na otázky, které položili jiní už před vámi, nebo si přečíst příběhy našich pacientů.

Poradna

Mohlo by se vám líbit
jizva po cisarskem rezu
Jizva po císaři - jaké komplikace mohou nastat a jak na správnou léčbu?

Císařský řez v některých případech symbolizuje zákrok, který je nutný pro zachování zdraví matky i...

Celý článek
ošetření bércového vředu
Co pomáhá na bércové vředy a jak jich vzniku předcházet?

Léčba bércových vředů je zpravidla náročná a vyžaduje aktivní přístup ze strany pacienta. Přečtěte...

Celý článek
sestra a pacient drží ruku
Rekonvalescence po operačním zákroku

Délka pobytu v nemocnici záleží na operačním zákroku, který jste absolvovali. Po lehčím zákroku...

Celý článek