Vytisknout Poslat na e-mail

Mnoho vozíčkářů řeší dilema, jak zůstat sexuálně aktivní po poškození míchy. A přitom ani vozík vás nemusí omezovat v tom, jak si užít sex pohodlně a bezpečně i vsedě a na dvou kolech. Základem je sebepřijetí, partnerovo či partnerčino pochopení, komunikace a touha zkusit něco nového. Sepsali jsme pro vás pár tipů, jak vrátit do vaší ložnice touhu a radost z objevování vlastní sexuality.

Začátky jsou vždycky těžké. Než začneš milovat ostatní, miluj hlavně sám sebe

Důležitým tématem po poškození míchy je přijetí sebe sama. Přijmout se však neznamená rezignovat na změny, ale nejlépe s partnerem či partnerkou postupně zjišťovat a objevovat nové možnosti. Cesta k sebe­poznání není snadná a je dobré si na ni přizvat průvodce. Proto případné otázky konzultujte s odborníky – s psychoterapeutem, psychologem, sexuálním asistentem či sexuálním terapeutem. V osobnější rovině vám mohou nejvíce pomoci vaši nejbližší. 

Síla slova je neuvěřitelná, proto buďte v komunikaci otevření, ale citliví a nebojte se ptát a odpovídat skutečně upřímně. Kolem intimního života lidí s fyzickým postižením panuje mnoho mýtů, obav a nedorozumění a sami lidé s hendikepem někdy malou informovaností přispívají k vlastní stigmatizaci. Pokud však o sebe budete i nadále pečovat, zůstanete aktivní, nebudete se stranit společnosti a půjdete si za svými sny, budete atraktivní i pro ostatní.

Do ničeho se nenuťte

Když se řekne sexuální násilí, většina lidí si představí znásilnění, ale definice tohoto pojmu je mnohem širší. Světová zdravotnická organizace ho popisuje jako „jakékoli sexuální jednání zahrnující pokusy o dosažení sexuálního styku, nežádoucí sexuální poznámky a návrhy nebo činy směřující k obchodování či jinak namířené proti sexualitě jedince, které využívají nátlak“. Neschopnost klást odpor či ztížená možnost obrany u lidí na vozíku může být skutečně zneužita. Proto se nikdy nenuťte do ničeho, co je vám nepříjemné, a nebojte se ozvat, pokud se se sexuálním násilím setkáte.

Kámasútra na vozejku 

Poranění míchy přináší do oblasti sexu mnoho změn a je třeba s lékařem nebo sexuálním terapeutem vyřešit i změny v oblasti rehabilitace penisu, erektilní dysfunkce a ejakulace a zaměřit se u dam také na rehabilitací vaginy a ženské sexuální obtíže. Před samotnou sexuální aktivitou nezapomeňte na přípravu těla, myslíme tím především oblast vyprazdňování, a aplikaci lubrikačních prostředků či prostředků pro stimulaci erekce. Při výběru prostředí a pomůcek pak myslete na to, abyste se během styku nemuseli zbytečně vystavovat riziku vzniku kožního defektu a mohli jste si užít ničím nerušený průběh milostné aktivity.  

Lidská sexualita není omezena jen na pohlavní styk. Zkuste objevovat své erotogenní zóny, ty se u lidí s míšní lézí zpravidla přesouvají z genitálií na jiná místa na těle, která jsou překvapivě citlivá. Polem pro objevování nových prožitků se tak stává celé tělo. Skvělým pomocníkem jsou na této cestě nejrůznější erotické hračky, které se dají používat sólo i v páru, zkusit můžete stimulační, podporující a pohyb a polohu kompenzující pomocníky. Neodpírejte svému tělu radost z intimního potěšení, je to přirozená součást našeho života.  

Že má sex na vozíku svá omezení, ještě neznamená, že musí být nudný. Celou knihu s názvem Ano, můžeme o tom vydalo Centrum Paraple ve spolupráci s Bc. Ivou Hradilovou a  Alexandrou Šilhánovou. Kniha je rozdělena na praktickou část, která vás provede nástrahami sebelásky, partnerství a správné komunikace, a také část teoretickou, v níž autoři radí, jak se na sex připravit a jakou sexuální polohu zkusit. Kresby v kombinaci s textem seznamují s možnostmi využití pomůcek tak, aby mohl být člověk na vozíku v sexuální aktivitě nejen submisivní, ale i dominantní. Prostě takový, jak je mu blízké a příjemné. Knihu ilustrovala Toy Box a vy si ji můžete koupit a podpořit tak činnost.

Poradna

Poradna

Zeptejte se, poradíme

Nebojte se mluvit o zdravotních problémech a věcech, které s tím souvisejí. Zeptejte se nás na to, co vás trápí, a my vám poradíme. Také se můžete podívat na odpovědi na otázky, které položili jiní už před vámi, nebo si přečíst příběhy našich pacientů.

Poradna
Mohlo by se vám líbit
David Drahoninský paralympionik
Osobní zpověď šestinásobného paralympijského medailisty

David Drahonínský si do šestnácti let žil jako každý jiný kluk. Honil se na hřišti za balonem, v...

Celý článek
Peer Mentor
Nejlíp vám s životem na vozíku poradí peer mentor

Peer mentoring je registrovaná sociální služba, která pomáhá lidem po úraze či jiném poškození míchy...

Celý článek
Cestování na vozíku
Objevujte svět i na vozíku

Kdy jste si naposledy někam vyrazili? Máte pocit, že je vozík tou největší překážkou na cestě za...

Celý článek