7. 10. 2022
Vytisknout Poslat na e-mail

Autonomní dysreflexie (AD) je jeden z nejzávažnějších akutních stavů, který se může u pacientů s míšní lézí rozvinout. Jedná se o život ohrožující stav, proto je na místě nepodceňovat pocity pacienta.

Autonomní dysreflexii poprvé popsal britský armádní chirurg Anthony Bowlby roku 1890. Bowlby zkoumal chybějící reflexy u spinálních pacientů a jejich vztah k rozsahu míšního poškození a eventuální operační řešení. U jednoho pacienta popisuje ve 24. týdnu po zranění pocit brnění a píchání v oblasti hrudníku při zavádění močového katétru a následně po jeho zavedení pocení na hlavě a krku s rozvojem jasného zarudnutí, jež přetrvávalo 15– 20 minut. Kompletní popis syndromu vytvořili v roce 1947 Ludwig Guttmann a David Whitteridge.

Autonomní dysreflexie

Autonomní dysreflexie je závažná komplikace u pacientů, kteří mají porušenou míchu v úrovni šestého hrudního segmentu nebo nad ním. Objevuje se po návratu reflexů, ale i kdykoli v průběhu života tetraplegika a paraplegika s vysokým hrudním poškozením. Vzniká vlivem poškození vegetativních nervů, kdy dráždivé podněty z těla a vnitřních orgánů nejsou tlumeny, cévy zůstávají stažené, a tím nebezpečně stoupá krevní tlak. Doprovodným vjemem je vazokonstrikce pod úrovní míšního poranění s bledým zbarvením kůže a piloerekcí (husí kůže).

To vede k zapocení a zarudnutí. Vše je doprovázeno silnou pulzující bolestí hlavy. Neléčená ataka AD může mít závažné zdravotní důsledky, jako jsou krvácení do mozku, srdeční selhání, až smrt.

Příčiny autonomní dysreflexie

Autonomní dysreflexie může mít mnoho potenciálních příčin. Nejdůležitější je příčinu včas odhalit a začít léčit. Mezi nejčastější příčiny patří: příliš naplněný močový měchýř, infekce močových cest, nešetrné cévkování, neprůchodný močový katétr, epicystostomie, kameny v močových cestách, zácpa, hemoroidy a mnohé jiné.

Co se týče příznaků, můžeme rozlišovat jeden či více, nebo naopak není přítomen žádný: náhlý vzestup krevního tlaku, zarudnutí v obličeji, tepající bolest hlavy, výrazné pocení (obličej, krk, ramena), husí kůže, pocit ucpaného nosu, rozmazané vidění, strach a úzkost.

Léčba autonomní dysreflexie

Po rozpoznání příznaků je potřeba zůstat ve vzpřímené poloze (s nohama dolů), okamžitě vyprázdnit močový měchýř a zprůchodnit močový katétr. Uvolníme si těsné oblečení a boty a v případě potřeby si manuálně vybavíme stolici. V léčbě příčin dále postupujeme podle pokynů a doporučení lékaře a při přetrvávání příznaků voláme záchranku.

Karta, která pacientům zachrání život

Pacienti jsou často po propuštění z rehabilitačního ústavu předáni do péče praktického lékaře a ambulantních specialistů. Jejich nedostatečné znalosti v této oblasti však často mohou pacientům přivodit velmi závažné komplikace. Proto doporučujeme u sebe nosit kartu s příznaky a postupem léčby autonomní dysreflexie, aby byla rozpoznána co nejdříve.

Poradna

Poradna

Zeptejte se, poradíme

Nebojte se mluvit o zdravotních problémech a věcech, které s tím souvisejí. Zeptejte se nás na to, co vás trápí, a my vám poradíme. Také se můžete podívat na odpovědi na otázky, které položili jiní už před vámi, nebo si přečíst příběhy našich pacientů.

Poradna
Mohlo by se vám líbit
David Drahoninský paralympionik
Osobní zpověď šestinásobného paralympijského medailisty

David Drahonínský si do šestnácti let žil jako každý jiný kluk. Honil se na hřišti za balonem, v...

Celý článek
Peer Mentor
Nejlíp vám s životem na vozíku poradí peer mentor

Peer mentoring je registrovaná sociální služba, která pomáhá lidem po úraze či jiném poškození míchy...

Celý článek
Cestování na vozíku
Objevujte svět i na vozíku

Kdy jste si naposledy někam vyrazili? Máte pocit, že je vozík tou největší překážkou na cestě za...

Celý článek