Co byste měli vědět o močových cestách
Stavba a funkce močových cest
Cílovou skupinou našeho článku a předpokládanými čtenáři jsou pacienti s roztroušenou sklerózou a jejich blízcí.
Chceme vám pomoci pochopit některé souvislosti, a proto si dovolíme vysvětlení zjednodušit a přiblížit těm z vás, kteří se nevzdělávali v urologickém oboru. Ze zkušeností z urologických ordinací jednoznačně vyplynulo, že pokud pacienti pochopí anatomii a funkci močových cest, mnohem lépe spolupracují a jejich léčba je mnohem úspěšnější.
Anatomie močových cest
Močové cesty se zjednodušeně skládají z ledvin a močovodů, tedy z horních močových cest, a z močového měchýře a močové trubice se svěrači, což jsou dolní močové cesty (obrázek 1).
Funkce močové soustavy
Ledviny
Cílem tkáně (parenchymu) ledvin je přefiltrovat krev a odstranit z ní škodlivé a nadbytečné látky. Za minutu proteče ledvinami asi 1,2 litru krve, za den tedy téměř neuvěřitelných 1 700 litrů.
Tento ledvinový filtr se skládá z cévních klubíček – nefronů – kterých je asi milion. Filtrací krve vznikne za 24 hodin přibližně 180 litrů primární (první) moči, která se zase v kanálcích ledvin z větší části resorbuje (vstřebá) zpět do krve. Tak vzniknou cca 2 litry definitivní moči. Tento „odpad“ se postupně shromažďuje v močovém měchýři a několikrát denně se vylučuje z těla ven. Představme si, že tkáň ledviny vypadá jako molitanový filtr.
Na jednom konci do něj krev přitéká, přefiltruje se a po oddělení moči na druhém konci odtéká přefiltrovaná krev (obrázek 2). Aby moč s odpadními látkami z ledviny dobře odtékala a filtr mohl správně fungovat, musí být v ledvinné pánvičce (4) nižší tlak tekutiny (hydrostatický tlak) než ve tkáni (filtru) ledviny.
Dolní močové cesty
Nyní si pojďme vysvětlit, jak fungují dolní močové cesty, tedy močový měchýř a močová trubice se svěrači. Stěny močového měchýře i svěrače jsou tvořeny několika vrstvami svalů, které jsou řízeny nervovými vlákny z míchy a mozku.
Hlavním úkolem močového měchýře je shromažďovat moč, která přitéká z ledvin. Při tomto jímání musí být uvnitř močového měchýře nízký tlak. Svalovina v jeho stěně je relaxovaná (uvolněná). Pokud se močový měchýř dostatečně naplní, u zdravého člověka objemem cca 300 až 400 ml moči, informuje o své náplni míchu a mozek a ty vydají následující pokyny:
- vzbudí nutkání navštívit toaletu,
- spustí reflex s příkazem svalovině močového měchýře, aby se kontrahovala (smrštila)
- současně nařídí svěračům, aby se uvolnily.
Výsledkem těchto dějů je, že se volně, bezbolestně a bez tlačení vymočíme. Funkci močového měchýře lze tedy zjednodušeně rozdělit do dvou fází (obrázek 3):
- fáze jímací: močový měchýř shromažďuje moč přitékající z ledvin, svalovina ve stěně močového měchýře je relaxovaná (uvolněná) a v močovém měchýři je nízký tlak (cca do 20 cm vodního sloupce). Svalovina svěračů je v této fázi kontrahovaná, moč spontánně neuniká ven z těla. V této fázi bychom o močovém měchýři neměli vůbec vědět, neměli bychom mít žádné pocity nutkání na močení ani bolesti.
- fáze vyprazdňovací (močení): močový měchýř aktivně vytlačuje moč přes uvolněné svěrače a močovou trubici ven z těla, svalovina močového měchýře je kontrahovaná a svalovina svěračů je relaxovaná.
Spojené nádoby
Další důležitou informací, kterou pacient potřebuje vědět, je, že se močové cesty chovají jako spojené nádoby. Pokud se z nějaké příčiny v močovém měchýři vytvoří vyšší tlak, přenáší se zpět do horních močových cest a do ledvinné pánvičky. Stlačuje se parenchymový v ledvinách a dochází ke změnám poškozujícím funkci ledviny, které mohou být při delší časové expozici nevratné (obrázek 4).
V důsledku špatné filtrace zůstávají v krvi odpadní látky, zejména sloučeniny dusíku a nadbytečný draslík, které organismu škodí. Tento stav nazýváme uremie (hromadění dusíkatých látek).
Draslík při vysokých koncentracích v krvi ohrožuje funkci srdce. Při výskytu vysokých koncentrací odpadních látek v krvi někdy nezbývá jiná možnost než použití vnějšího krevního filtru, tedy provedení hemodialýzy, při níž je krev očištěna přístrojově.
Hlavním cílem péče urologa je předejít včas u nemocného s roztroušenou sklerózou poškození ledvin. Nejdříve je potřeba pomocí urologického vyšetření najít příčinu poruchy močových cest a pokusit se o nápravu. Pokud to není možné, tak nasadit takovou léčbu, která by močové cesty, a zejména ledviny ochránila před poškozením. V dalším dílu našeho seriálu se budeme věnovat vyšetření v urologické ambulanci, abyste věděli, co vás v ordinaci čeká a že není nutné se tohoto vyšetření obávat.
Zeptejte se, poradíme
Nebojte se mluvit o zdravotních problémech a věcech, které s tím souvisejí. Zeptejte se nás na to, co vás trápí, a my vám poradíme. Také se můžete podívat na odpovědi na otázky, které položili jiní už před vámi, nebo si přečíst příběhy našich pacientů.
Poradna
V mládí si po pádu ze stromu zlomila pár obratlů, žeber a obě ruce. Nehoda Alenu Jančíkovou nadobro...
Celý článek
Převrátil se vám život vzhůru nohama a musíte z ničeho nic vyměnit nohy za čtyři kola? Pokud máte...
Celý článek
Autonomní dysreflexie (AD) je jeden z nejzávažnějších akutních stavů, který se může u pacientů s...
Celý článek