17. 3. 2020
Vytisknout Poslat na e-mail

Cévkování, tedy „močení přes hadičku“, se nemusí týkat jen dospělých pacientů. I u dětí lékaři tímto způsobem řeší poruchy v odtoku moči nebo neschopnost dítěte spontánně se vymočit. Jedním z důvodů, proč se dítě musí pravidelně cévkovat, je rekonstrukční operace močového měchýře.

Kteří dětští pacienti se cévkují?

Cévkování se týká dětí s nefunkčním močovým měchýřem. Jednou z příčin jsou jeho vrozené vady. Děti, které nemají vlastní močový měchýř anebo je jejich měchýř tak malý, že se do něj všechna moč nevejde, potřebují měchýř zčásti anebo úplně nahradit tenkým střevem, které lze k vytvoření náhradního měchýře dobře využít. Bez tohoto řešení by malí pacienti zůstali po celý život inkontinentní a odkázaní na speciální pomůcky.

Další důvody pro cévkování mohou být neurologické. Ty se týkají dětí s vrozenou vadou páteře a míchy, po operaci nádoru či po úrazech míchy.

Jak se cévkování provádí?

Cévkování vlastního anebo náhradního měchýře může probíhat buď přes močovou trubici, anebo tenkým kanálkem vyvedeným z měchýře na povrch břicha. Kanálek na kůži vypadá jako nenápadná jizvička. Jakým způsobem se bude dítě cévkovat, záleží také na rozhodnutí rodiny. Přes močovou trubici to může být nepříjemné a nezvládne to nutně každý.

Rekonstrukční operace

Vytvoření náhradního močového měchýře a kanálku na cévkování se říká rekonstrukční operace a trvá obvykle několik hodin. Před operací je vhodná návštěva dětského psychologa, který dítě může na náročnou operaci a dvou až třítýdenní pobyt v nemocnici lépe připravit.

Rekonstrukční operace se neprovádí, pokud o ni rodina nestojí nebo si ji dokonce nepřeje. Je třeba vědět, že o náhradní močový měchýř se bude muset pacient celý život starat. To znamená pravidelně se cévkovat a jednou denně měchýř vyplachovat, aby se nezanášel bělavými vločkami hlenu, které produkuje tenké střevo.

Jestliže se hlen v náhradním měchýři nehromadí ve velkém množství, ničemu nevadí. Členy rodin, které si rekonstrukční operaci pro své dítě přejí, pak tři týdny po operaci lékaři a ošetřující personál naučí cévkovací techniku a malý pacient je poté propuštěn domů. Může se vrátit do školy a ke svým běžným aktivitám, jako je návštěva zájmových kroužků, sportování anebo plavání.

Poradna

Poradna

Zeptejte se, poradíme

Nebojte se mluvit o zdravotních problémech a věcech, které s tím souvisejí. Zeptejte se nás na to, co vás trápí, a my vám poradíme. Také se můžete podívat na odpovědi na otázky, které položili jiní už před vámi, nebo si přečíst příběhy našich pacientů.

Poradna
Mohlo by se vám líbit
Peer Mentor
Nejlíp vám s životem na vozíku poradí peer mentor

Peer mentoring je registrovaná sociální služba, která pomáhá lidem po úraze či jiném poškození míchy...

Celý článek
Cestování na vozíku
Objevujte svět i na vozíku

Kdy jste si naposledy někam vyrazili? Máte pocit, že je vozík tou největší překážkou na cestě za...

Celý článek
Sex na vozíku
Ano, i vy můžete | S radostí v sexuálním životě i na vozíku

Mnoho vozíčkářů řeší dilema, jak zůstat sexuálně aktivní po poškození míchy. A přitom ani vozík vás...

Celý článek