22. 8. 2022
Vytisknout Poslat na e-mail

Striktury uretry neboli jizvy, které vznikají z důvodu zánětu, po operaci, vlivem cévkování či následkem poranění, jsou neelastické jizevnaté zúženiny močové trubice, kvůli nimž se zmenšuje obvod a průsvit uretry. Tímto velmi nepříjemným onemocněním trpí převážně muži. Jaké jsou nejlepší léčebné metody a na co si dát pozor? K dané tématice se vyjádřil primář urologického oddělení Krajské nemocnice Liberec MUDr. Jan Mečl.

Příčiny vzniku zúženin močového měchýře

K nejčastějším příčinám vzniku zúženin patří například úraz v pánevní oblasti, často jde o následek zánětu močové trubice nebo se problém může objevit po urologické operaci nebo po cévkování. Zúženiny močového měchýře bývají mnohdy provázeny obtížnějším močením a slabším proudem moči. Dokonce může dojít k zástavě mikce nebo nevratnému oslabení svalu močového měchýře, ohrožena bývá nakonec i činnost ledvin.  

Vyšší komfort díky zavádění hydrofilních jednorázových cévek

Léčebných metod striktur máme dnes k dispozici celou řadu. Jde o endoskopické výkony, nejúspěšnější však bývají techniky náročné plastiky močové trubice. K definitivnímu vyléčení ale nedochází u 100 % pacientů, u části z nich se zúženina dříve nebo později opět obnoví. Někteří nemocní také nejsou zdravotně v takové kondici, aby mohli podstoupit náročnou operaci.

Vývoj v medicíně posledních let nám naštěstí přinesl další vynikající možnost léčby. Zavedení moderních hydrofilních katétrů umožnuje, aby si muži, u nichž není možné jiné řešení, prováděli takzvanou autodilataci. Tento jednoduchý výkon zvládne každý. Podle typu zúženiny a po její stabilizaci je možné provádět rozšiřování jednorázovým zaváděním hydrofilní cévky na několik sekund v pravidelných intervalech, například jednou za týden, u někoho lze autodilataci prodloužit až na měsíc.

Autodilatace aneb močení bez problémů

Při využití metody autodilatace je pak močení bez problémů, komplikací pozorujeme při použitích moderních materiálů minimálně. Hydrofilní katétry tak zásadně změnily osud nejen pacientům s poraněním míchy, ale pomáhají celé řadě mužů se strikturou močové trubice. Z vlastní zkušenosti mohu potvrdit, že jsme v urologii zvítězili nad další „noční můrou“ a máme k dispozici skvělý prostředek pro léčbu našich pacientů.

Co je intermitentní močová katetrizace?

Intermitentní močová katetrizace močového měchýře je metoda vyprázdnění měchýře cévkou zavedenou přes močovou trubici nebo uměle vytvořený cévkovatelný kanál. Ten je zpravidla vyveden z močového měchýře na stěnu břišní nebo do pupeční jizvy. Vytváří ho lékař u pacientů, u nichž je katetrizace přes močovou trubici technicky obtížně proveditelná nebo zcela nemožná, případně dlouhodobě špatně snášená.

3x pro intermitentní močovou katetrizaci

  • sterilní – pro každou katetrizaci se používá nová sterilní cévka, která se zavádí za sterilních podmínek.
  • čistá – cévkování je prováděno jednorázovým sterilním katétrem. Může se použít i katétr samosmáčitelný. Metoda je určena pro dobře spolupracující nemocné s nízkým rizikem infekce.
  • bezdotyková – vhodná pro nemocné, kteří při režimu čisté katetrizace trpí opakovanými infekcemi močových cest. K cévkování se používá vždy nový katétr, který je zpravidla lubrikován již při výrobě. Při správném provedení splňuje bezdotyková metoda kritéria sterilní katetrizace.
Poradna

Poradna

Zeptejte se, poradíme

Nebojte se mluvit o zdravotních problémech a věcech, které s tím souvisejí. Zeptejte se nás na to, co vás trápí, a my vám poradíme. Také se můžete podívat na odpovědi na otázky, které položili jiní už před vámi, nebo si přečíst příběhy našich pacientů.

Poradna
Mohlo by se vám líbit
Paraplegický pacient
Temperament a povahu nezmění ani úraz míchy

V mládí si po pádu ze stromu zlomila pár obratlů, žeber a obě ruce. Nehoda Alenu Jančíkovou nadobro...

Celý článek
Tipy a triky pro život na vozíku
Tipy pro nováčky v životě na čtyřech kolech

Převrátil se vám život vzhůru nohama a musíte z ničeho nic vyměnit nohy za čtyři kola? Pokud máte...

Celý článek
Autonómní dysreflexie u pacientů se spinálním poškozením
Autonomní dysreflexie u pacientů se spinálním poškozením

Autonomní dysreflexie (AD) je jeden z nejzávažnějších akutních stavů, který se může u pacientů s...

Celý článek