4. 11. 2019
Vytisknout Poslat na e-mail

Své o tom ví i ambasadorka značky Diveen® Kateřina Novotná, která se rozhodla svěřit se svým příběhem, a přimět tak i ostatní ženy o tomto problému mluvit, netabuizovat ho a společně otevřeně hledat další možnosti řešení.

Téměř 60 % žen vstoupí do života inkontinence neboli nekontrolovatelný únik moči. Inkontinence může vzniknout kromě působení genetiky i kvůli ochablým svalům pánevního dna, operaci, úrazu nebo může být způsobena takzvanou zajišťovací léčbou po onemocnění zhoubným nádorem. Mohou ji provázet ji pocity studu, strachu, nejistoty a neustále přetrvávající nervozity ze samotného úniku, což může vést ke společenskému odloučení.

Život s inkontinencí

Pětadvacetiletá Kateřina se s únikem moči poprvé setkala téměř před šesti lety, když končila střední školu a nastoupila do prvního ročníku na vyšší odbornou školu. Změna školy, noví kamarádi, nepravidelný režim, dojíždění, a hlavně stres ze zkoušek. To vše zapříčinilo první lehké, téměř neznatelné úniky moči. „Ze začátku jsem o úniku vůbec nevěděla, bylo to takové neznatelné. Postupně se to zhoršovalo, a když jsem si musela vzít vložku a začalo mě to při močení pálit, vydala jsem se k paní doktorce,“ vzpomíná na první kontakt s inkontinencí Kateřina. Obvodní lékařka Kateřině po odběrech krve diagnostikovala zánět močového měchýře.

Předepsala jí antibiotika a pozvala ji na další kontrolu. Zánět močového měchýře se vyléčil, ale problémy zůstaly. Katka se na kontrole od lékařky dozvěděla, že to přejde, ale nepřešlo. Situaci se rozhodla řešit na vlastní pěst. Začala si kupovat různé druhy vložek, aby si našla ty nejkomfortnější. „I když si najdete typ vložek, které vám sedí, nechcete je nosit celý měsíc, celý život. Není to nic moc,“ dodává Kateřina.

Nepřítel jménem sport

Moč Kateřině začala unikat při jakékoliv stresovější situaci, při smíchu, zakašlání či při sportu. Nejhorší bylo nic nedělat. Kateřina chodívala s kamarádkou pravidelně do posilovny, ale i s tím musela přestat. „Představte si plnou posilovnu lidí a sebe na běžícím pásu s ,tajnouʻ vložkou, přičemž se při každém pohybu bojíte úniku. Bylo to strašné, vložce jsem nevěřila. Pocit nejistoty mě nutil neustále kontrolovat, zda mi moč neunikla. No, a tak mi tehdy přišlo nejjednodušší přestat do posilovny chodit,“ vzpomíná Kateřina, která dala v té době stop všem sportovním aktivitám. Skončily dlouhé procházky se psem a s nejlepší kamarádkou Martinou a stejně tak i posilovna.

K inkontinenci přibyly problémy s nohou. Strávila půl roku prakticky doma a jejím jediným pohybem byla cesta z domu k doktorovi a zpět. Za tu dobu Kateřina přibrala téměř 25 kilogramů.

Otevřeně a hlavně bez cenzury

Když se začala pravidelně vymlouvat, proč nemůže chodit cvičit, přišlo to její kamarádce Martině divné a vzala ji na kávu. Ta se jí konečně svěřila. O to větší překvapení pro Kateřinu bylo, když se dozvěděla, že i Martina má ten samý problém. Pouze se o něm bála mluvit. „Jsem ráda, že jsme všechno probraly, a uvědomila jsem si, že stranit se lidí, stydět se a nemluvit o tomto problému byla ta největší chyba. Společně jsme silnější, podporujeme se a hledáme různé cesty k řešení,“ komentuje celou situaci Kateřina a dodává: „Ženy, mluvte spolu, svěřujte se s tímto problémem. Není to hanba. Stát se to může komukoliv z nás.“

Nikdy neříkejte nikdy aneb jak se bez „újmy“ dostat do práce

Kateřinin život pokračoval dál. Po úspěšném ukončení školy nastoupila do nové práce, na kterou se moc těšila. Z důvodu dojíždění do jiného města musela před nástupem do práce doladit, jak bude s inkontinencí cestovat a také jak vyřeší povinný dress code. S oblečením měla jasno. Pod šaty bude vždy nosit na kalhotkách kraťasy a do kabelky si přibalí náhradní balení vložek a ještě jedny kalhotky, ale co autobus?

Naplánovala si trasu podle veřejných toalet tak, aby mohla případně během cesty vystoupit. „Bohužel to nejde vždy podchytit. Jednou se mi stalo, že jsem se po cestě do práce pomočila, a ten den jsem zrovna náhradní věci zapomněla doma. Měla jsem s sebou jen kapesníčky. Při první příležitosti jsem nenápadně použila kapesníčky a po vystoupení z autobusu jsem běžela k nejbližší toaletě,“ vzpomíná Kateřina na začátky svého dojíždění.

Po všech těchto zážitcích byla Kateřina odhodlaná dál hledat možnosti, jak svoji situaci řešit. Nechtěla to takto vzdát. Až jednou na internetu uviděla nabídku vyzkoušet si zdarma vzorek intravaginální pomůcky Diveen®, a tak si řekla, proč to nezkusit. „Popravdě jsem neměla vysoké očekávání. Doufala jsem v zázrak, ale zároveň jsem se podvědomě vyrovnávala s tím, že se nic pozitivního stát nemusí,“ rozpovídala se Kateřina a dodává: „Pomůcka Diveen® pro mě byla překvapením. Vyzkoušela jsem ji a jsem s ní zatím velice spokojená.

Největší plus vidí Kateřina v tom, že již nemusí nosit vložky, nechodí ustavičně na toaletu, protože se nemusí pravidelně kontrolovat. Začala zase chodit do posilovny, nosit pestrobarevné oblečení, nepoužívá již těžký parfém, nemá problém vyrazit na kafíčko s kamarádkou, a začala zase chodit na procházky se psem. Letos po téměř šesti letech vyrazila v létě do bazénu, což si donedávna vůbec nedokázala představit. A v neposlední řadě se moc těší na to, až se její váha zase vrátí zpět do normálu!

Více informací o pomůcce Diveen® naleznete na diveen.cz a bbraun.cz.

Děj a události, které se odehrály v tomto konkrétním případě, nelze vztahovat na vlastní zdravotní stav. Pro určení správné diagnózy a možnostech léčby vždy vyhledejte lékaře.

Upozornění

Diveen® je intravaginální zdravotnický prostředek určený pro dospělé ženy starší 18 let s únikem moči, zejména v důsledku stresové nebo smíšené inkontinence moči. Před použitím si prosím pečlivě přečtěte návod k použití a informace o bezpečném používání zdravotnického prostředku; mohou obsahovat údaje o rizicích spojených s jeho používáním.

Poradna

Poradna

Zeptejte se, poradíme

Nebojte se mluvit o zdravotních problémech a věcech, které s tím souvisejí. Zeptejte se nás na to, co vás trápí, a my vám poradíme. Také se můžete podívat na odpovědi na otázky, které položili jiní už před vámi, nebo si přečíst příběhy našich pacientů.

Poradna
Mohlo by se vám líbit
David Drahoninský paralympionik
Osobní zpověď šestinásobného paralympijského medailisty

David Drahonínský si do šestnácti let žil jako každý jiný kluk. Honil se na hřišti za balonem, v...

Celý článek
Peer Mentor
Nejlíp vám s životem na vozíku poradí peer mentor

Peer mentoring je registrovaná sociální služba, která pomáhá lidem po úraze či jiném poškození míchy...

Celý článek
Cestování na vozíku
Objevujte svět i na vozíku

Kdy jste si naposledy někam vyrazili? Máte pocit, že je vozík tou největší překážkou na cestě za...

Celý článek