27. 10. 2020
Vytisknout Poslat na e-mail

Dobrý den, jsem objednaná na urologii na urodynamické vyšetření, mám strach z neznámého. Co mě čeká?

Rozhodně se není čeho bát. Jedná se o minimálně invazivní bezbolestné vyšetření, pomocí něhož vyhodnocujeme funkci dolních močových cest, močového měchýře a močové trubice. U dospělých pacientů probíhá toto vyšetření bez anestezie a v ambulantním režimu.

Průměrná doba vyšetření je 45 minut a v celém jeho průběhu je zcela zachována intimita pacienta. Nežádoucí účinky se po výkonu vyskytují velmi výjimečně. Patří mezi ně například krev v moči, infekce a eventuálně zástava močení

Dobrý den, jsem paraplegička. Od mého úrazu uběhl zhruba jeden rok. Od této události mám zavedenou epicystostomii. Občas se mi ucpe a je špatně průchodná. Jak se mám o ni nejlépe starat, aby se mi už neucpávala? Děkuji vám za radu. Eliška.

Pěkný den, Eliško. Důležité je dodržovat správný pitný režim a vhodnou hygienu. Měla byste vypít minimálně dva litry tekutin denně. Co se týče správné hygieny, dbejte na mytí rukou před manipulací s katétrem či sběrným sáčkem i po ní. Vždy katétr a jeho okolí zkontrolujte, aby se nikde nezalomil. Lepší průchodnost katétru může také souviset se zajištěním pravidelného proplachování pomocí proplachovacího systému Uro-Tainer, samozřejmě po konzultaci s vaším ošetřujícím lékařem urologem.

Proplachový systém Uro-Tainer může lékař urolog předepsat na poukaz bez schválení revizního lékaře. Úhrada pojišťovny je 50 %. Více informací můžete získat kontaktovaním Actreen linky.

 

Poradna

Poradna

Zeptejte se, poradíme

Nebojte se mluvit o zdravotních problémech a věcech, které s tím souvisejí. Zeptejte se nás na to, co vás trápí, a my vám poradíme. Také se můžete podívat na odpovědi na otázky, které položili jiní už před vámi, nebo si přečíst příběhy našich pacientů.

Poradna
Mohlo by se vám líbit
Peer Mentor
Nejlíp vám s životem na vozíku poradí peer mentor

Peer mentoring je registrovaná sociální služba, která pomáhá lidem po úraze či jiném poškození míchy...

Celý článek
Cestování na vozíku
Objevujte svět i na vozíku

Kdy jste si naposledy někam vyrazili? Máte pocit, že je vozík tou největší překážkou na cestě za...

Celý článek
Sex na vozíku
Ano, i vy můžete | S radostí v sexuálním životě i na vozíku

Mnoho vozíčkářů řeší dilema, jak zůstat sexuálně aktivní po poškození míchy. A přitom ani vozík vás...

Celý článek