Vytisknout Poslat na e-mail

Lékařská věda dosáhla při léčbě inkontinence řady pokroků. Aby mohla být léčba co nejúčinnější, je třeba stanovit co nejdříve a co nejpřesněji diagnózu a typ onemocnění. Co vás čeká u lékaře?

Praktický lékař

Není důvod odkládat návštěvu praktického lékaře, protože vás zcela jistě začne léčit nebo vás nasměruje ke specialistovi. Vyšetření u každého lékaře začíná vždy anamnézou. V případě inkontinence je situace složitější, protože řada pacientek se za své obtíže stydí a není ochotna o nich otevřeně mluvit.

Lékař dále provede kontrolní vyšetření krve a moči k vyloučení infekce močových cest. Infekce může způsobovat dočasnou inkontinenci, přitom je snadno léčitelná. Lékař může provádět i klinická vyšetření případně použít speciální dotazníky a testy, z nichž lépe určí typ inkontinence. Může také pacienta požádat o vedení mikčního deníku.

Vyšetření u praktického lékaře

  • anamnéza
  • klinické vyšetření (vyšetření zevního genitálu, vyšetření per rectum a per vaginam)
  • vyšetření moči (chemické, močový sediment, kultivace)
  • vyšetření krve (funkce ledvin, močovina, kreatinin)
  • sonografické vyšetření močových cest, postmikční reziduum
  • gynekologické vyšetření (není-li pacientka kontrolována pravidelně)

Specializovaný lékař

Těžší inkontinenci by měl léčit specialista z oboru urologie či urogynekologie. Ten má k dispozici další vyšetřovací metody. Hlavním cílem vyšetření je odlišit inkontinenci urgentní a stresovou a stanovit diagnózu u komplikovaných případů.

Vyšetření specialistou:

  • dotazníky a testy (např. dotazník podle Gaudenze, test vážení vložek, mikční deník)
  • fyzikální a klinická vyšetření
  • zobrazovací vyšetření (cystouretrografie, sonografie)
  • urodynamická vyšetření (uroflowmetrie, plnicí cystometrie, profilometrie, elektromyografie, postmikční reziduum)
  • instrumentální vyšetření (kalibrace uretry, cystoskopie)

Standardizovaný dotazník (podle Gaudenze) přináší základní objektivní informace o urologických obtížích pacienta. Kromě dotazníků se lze orientovat i testem vážení vložek za určité časové období po určené pohybové aktivitě. Důležitou pomůckou je mikční deník, který je používán i pro následnou kontrolu léčby.

Při fyzikálním vyšetření lékař posuzuje celkový stav, pohybnost a další faktory, které mohou mít vliv na nekontrolovatelný únik moči. Klinické vyšetření provádí další specialista, například neurolog, psychiatr nebo gynekolog. Lékaři mohou hodně napovědět i zobrazovací metody.

Cystouretrografie je z nich nejstarší a podává informaci o poloze močového měchýře a močové trubice. Mnohem častější jsou dnes sonografické vyšetření (sono) malé pánve nebo vyšetření na magnetické rezonanci (MR). Urodynamická vyšetření vyhodnocují funkci močového měchýře a močové trubice. Metod existuje celá řada a jejich výběr závisí na přístrojovém vybavení pracoviště.

  • Uroflowmetrie měří průtok močového proudu v určitém čase.
  • Plnicí cystometrie sleduje vztah mezi tlakem a objemem v močovém měchýři během plnění tekutinou nebo plynem různou rychlostí, a to vleže nebo vsedě.
  • Profilometrie poskytuje informaci o tlakovém profilu močové trubice.
  • Postmikční reziduum je velmi důležitý údaj pro urologickou diagnostiku. Stanovuje zbytkovou moč v močovém měchýři.
  • Elektromyografie příčně pruhovaných svalů je indikována při vyšetření zvláštních a rezistentních forem inkontinence.

Většinu vyšetření provede urolog ve své spádové urologické ambulanci, kam se pacient dostaví na základě doporučení praktického lékaře. Současně urolog určí i směr další péče a léčby inkontinence. Výjimku tvoří inkontinence moči způsobená bakteriálním zánětem močových cest či inkontinence z přetékání měchýře. Tyto stavy by měly být řešeny bezodkladně.  

Jakkoli zní názvy některých vyšetření hrůzostrašně, jedná se o minimálně invazivní, bezbolestná vyšetření prováděná ambulantně během jedné návštěvy. Jejich jedinou nepříjemností je, že se týkají intimních oblastí. To ale lékař neřeší. A co vy?

Poradna

Poradna

Zeptejte se, poradíme

Nebojte se mluvit o zdravotních problémech a věcech, které s tím souvisejí. Zeptejte se nás na to, co vás trápí, a my vám poradíme. Také se můžete podívat na odpovědi na otázky, které položili jiní už před vámi, nebo si přečíst příběhy našich pacientů.

Poradna
Mohlo by se vám líbit
David Drahoninský paralympionik
Osobní zpověď šestinásobného paralympijského medailisty

David Drahonínský si do šestnácti let žil jako každý jiný kluk. Honil se na hřišti za balonem, v...

Celý článek
Peer Mentor
Nejlíp vám s životem na vozíku poradí peer mentor

Peer mentoring je registrovaná sociální služba, která pomáhá lidem po úraze či jiném poškození míchy...

Celý článek
Cestování na vozíku
Objevujte svět i na vozíku

Kdy jste si naposledy někam vyrazili? Máte pocit, že je vozík tou největší překážkou na cestě za...

Celý článek