29. 11. 2023
Vytisknout Poslat na e-mail

Peer mentoring je registrovaná sociální služba, která pomáhá lidem po úraze či jiném poškození míchy vrátit se zpátky do života. Svou inspiraci našla v zahraničí u podobných projektů a funguje na principu „peer to peer“, což v tomto případě znamená, že si lidé pomáhají navzájem. Je totiž prokázáno, že osoba „čerstvě“ na vozíku přijímá lépe informace a zkušenosti od člověka, který si prošel podobnou zkušeností a novou životní situaci zvládnul. 

Kdo je peer mentor?

Peer mentoři jsou muži či ženy na vozíku, kteří prošli odborným výcvikem, se svým handicapem se naučili žít a dosáhli maximální míry sobě­stačnosti. Tyto své zkušenosti pak předávají lidem čerstvě po poškození míchy, jsou jim oporou a průvodci na cestě k samostatnosti a sobě­stačnosti. Spolupracují s dalšími odborníky (např. sociálními pracovníky, spinální specialistkou apod.) a snaží se podpořit klienty prakticky ve všech oblastech života. 

Peer mentoři navazují s klienty kontakt zpravidla již v rehabilitačním zařízení a řeší především oblast mobility a zajištění péče (vozík a další kompenzační pomůcky, automobil a jeho úpravu, bezbariérové bydlení, zajištění služeb péče či zdravotních služeb). „Umí však pacienta podpořit také v oblasti nového prožívání vlastního těla, ve vyrovnávání se s novou životní situací, v oblasti partnerského či intimního života po poškození míchy. Ve spolupráci se zdravotníky vám dokáží pomoci i v oblasti prevence zdravotních obtíží,“ popisuje práci „peerů“ Lucie Marková, sociální pracovnice služby Peer mentoring v České asociaci paraplegiků.

„Na vozík jsem se dostala kvůli nešťastné náhodě – po pádu z lezecké stěny. Probrala jsem se v nemocnici a byl to pro mě velký šok. Následovala dlouhá rehabilitace, která byla fyzicky i psychicky velmi náročná. V těchto chvílích mi velmi pomohla peer mentorka Hanka, která mě díky své vlastní zkušenosti přesvědčila, abych to nevzdávala. A postupně jsem si začala zase věřit, že to zvládnu. Jsem za její pomoc neskutečně vděčná.“ Veronika, 39 let, Pardubice 

Chcete mít svého peer mentora?  

Ve službě Peer mentoring propojujeme vhodné klienty a jejich peery na základě konkrétního zdravotního stavu – paraplegie či tetraplegie, případně parézy, dále pak na základě pohlaví a taktéž lokality, ve které peeři v rámci ČR působí. Snahou je zohlednit i podobný věk peera a klienta a jejich zájmy. Na základě těchto kritérií pak je pomoc klientům co nejadresnější. Svého peera si můžete najít na webu www.peermentor.cz, kde najdete medailonky a kontaktní údaje jednotlivých peerů, případně kontaktujte vedoucího služby na: peer@czepa.cz nebo na tel. 777 045 644

Poradna

Poradna

Zeptejte se, poradíme

Nebojte se mluvit o zdravotních problémech a věcech, které s tím souvisejí. Zeptejte se nás na to, co vás trápí, a my vám poradíme. Také se můžete podívat na odpovědi na otázky, které položili jiní už před vámi, nebo si přečíst příběhy našich pacientů.

Poradna
Mohlo by se vám líbit
David Drahoninský paralympionik
Osobní zpověď šestinásobného paralympijského medailisty

David Drahonínský si do šestnácti let žil jako každý jiný kluk. Honil se na hřišti za balonem, v...

Celý článek
Cestování na vozíku
Objevujte svět i na vozíku

Kdy jste si naposledy někam vyrazili? Máte pocit, že je vozík tou největší překážkou na cestě za...

Celý článek
Sex na vozíku
Ano, i vy můžete | S radostí v sexuálním životě i na vozíku

Mnoho vozíčkářů řeší dilema, jak zůstat sexuálně aktivní po poškození míchy. A přitom ani vozík vás...

Celý článek