Vytisknout Poslat na e-mail

Kdy jste si naposledy někam vyrazili? Máte pocit, že je vozík tou největší překážkou na cestě za dobrodružstvím? Není tomu tak. Je totiž mnohem snazší uvěřit tomu, že se cestou určitě něco stane, než se na ni vydat. Cestování vás nabije novou chutí do života, rozšíří vaše obzory a hlavně vám dodá sebevědomí. Zažijete ten nezapomenutelný pocit, kdy si budete moci říci: „Já jsem to zvládl i na vozíku. A bylo to skvělé!“ Nejen letní měsíce vyzývají k hledání nových míst, která chcete poznat. Než se na cestu vydáte, bude to chtít trochu plánování. Především si ověřte, že jsou trasa a místo, kam chcete jet, a stejně tak i vybraná doprava a ubytování, dostupné všem bez rozdílu.

Na co myslet, než nastoupíte do letadla nebo do vlaku

Sami nejlépe víte, jak fungujete v běžném režimu. Před cestou myslete na to, abyste měli zajištěné především nejen zdravotnické potřeby, ale i inkontinenční pomůcky. Mějte jich raději zabaleno více, a pokud např. cestujete letadlem, přibalte si jich pár na palubu. Nikdy nevíte, kdy se vám ztratí zava­­zadla. Letecké společnosti oznamte předem, že cestujete s vozíkem, a informujte ji také o míře servisu, který budete potřebovat. Určitě využijte toaletu na letišti a ideálně před cestou nejezte projímavé nebo těžké potraviny. U vlaků si včas zjistěte, zda jsou bezbariérové. Vyhnete se tak nemilému překvapení při nástupu.

Co opravdu znamená označení bezbariérový hotel

Při cestování autem si předem promyslete, jak dlouho pojedete, a přizpůsobte tomu i přestávky. Na delší cesty si vezměte anti­dekubitní pod­sedák a zkuste auto využít případně i jako místo k přespání, určitě si ho ale vybavte kvalitní matrací. Každý hotel informuje o ubytování po svém. Bezbariéro­vost ne vždy znamená, že se všude dostanete bez problémů. Kontak­tujte předem recepci hotelu se svými dotazy a poproste případně o fotografii pokojů nebo o rozměry dveří, vstupu do koupelny i na balkon.  

Jak si užít cestu autobusem nebo metrem po městě

I městská doprava se např. v Praze hodně posunula. Na úplnou bezbariérovost si ještě budeme muset počkat, ale právě teď můžete na své cesty po Praze použít nízkopodlažní vozy nebo vozidla, do kterých se s pomocí řidiče pohodlně dostanete. V jízdním řádu jsou tyto linky označeny piktogramem . Cestu si raději předem detailně naplánujte, ať máte jistotu, že nastoupíte a vystoupíte na zastávkách s bezbariérovou úpravou. Nahléd­něte třeba do digitálních map: mapy.cz a googlemaps.com. Pokud se vydáte na výlet do Prahy, zbystřete. Bezbariérová přístupnost metra se liší podle úpravy jednotlivých stanic. Trasy A a B mají u prvních vagonů nainstalovány rampičky pro vyrovnání výšky nástupiště a výplně, které překrývají díru mezi nástupištěm a vagonem. Až na samotné nástupiště vás pak dopraví pohodlný výtah.  

Nebojte se, ani na Moravu a Slezsko jsme nezapomněli

Chystáte se na výlet do Brna? Nebo v něm přímo žijete? Pak vám určitě přijde vhod přehled přístupných míst centra města Brna. Pomůže vám při plánování cestování dopravou, návštěvě kaváren nebo památek. Město Ostrava vydalo přehlednou mapu, díky níž jednoduše zjistíte, které objekty, instituce, restaurace a dopravní prostředky jsou pro vás dostupné.

Tipy na bezbariérové hotely v Česku

Harmonie Luhačovice www.hotel-harmonie.cz
Passage Brno www.hotelpassage.eu
Flora Olomouc www.hotelflora.cz
Puls Ostrava www.arena-vitkovice.cz/cs/hotel-puls
Adeba Praha 8 www.adeba.cz
Merkur Jablonec nad Nisou www.hotelmerkur.cz
Seifert Krušné Hory www.horskyhotelseifert.cz

V Praze a ve Středočeském kraji

Můžete nově využít bezbariérovou dopravu. Držitelé ZTP a ZTP/P s trvalým pobytem v Praze nebo Středočeském kraji si teď mohou objednat mikrobus přizpůsobený jejich potřebám. Provozovatel má k dispozici 35 speciálně upravených aut tří velikostí. Jízdu je třeba objednat v dostatečném předstihu na e-mail bezbadoprava@ropid.cz nebo telefonicky (tel.: 234 704 572). Více informací na www.bezba.cz.

Poradna

Poradna

Zeptejte se, poradíme

Nebojte se mluvit o zdravotních problémech a věcech, které s tím souvisejí. Zeptejte se nás na to, co vás trápí, a my vám poradíme. Také se můžete podívat na odpovědi na otázky, které položili jiní už před vámi, nebo si přečíst příběhy našich pacientů.

Poradna
Mohlo by se vám líbit
David Drahoninský paralympionik
Osobní zpověď šestinásobného paralympijského medailisty

David Drahonínský si do šestnácti let žil jako každý jiný kluk. Honil se na hřišti za balonem, v...

Celý článek
Peer Mentor
Nejlíp vám s životem na vozíku poradí peer mentor

Peer mentoring je registrovaná sociální služba, která pomáhá lidem po úraze či jiném poškození míchy...

Celý článek
Sex na vozíku
Ano, i vy můžete | S radostí v sexuálním životě i na vozíku

Mnoho vozíčkářů řeší dilema, jak zůstat sexuálně aktivní po poškození míchy. A přitom ani vozík vás...

Celý článek