18. 12. 2023
Vytisknout Poslat na e-mail

David Drahonínský si do šestnácti let žil jako každý jiný kluk. Honil se na hřišti za balonem, v zimě rád bruslil a závodně se věnoval taekwondu. V roce 1999 mu však pád z balkonu zásadně změnil život a po několika měsících v nemocnici a rehabilitačním ústavu skončil na invalidním vozíku. Navzdory nelehké životní situaci se dokázal odrazit ode dna, vystudoval vysokou školu a stal se špičkovým lukostřelcem, který má na kontě několik medailí (včetně těch z paralympijských her) a je držitelem dvou světových rekordů. Svoji životní cestu se rozhodl sepsat v knize Jsem zlatý kripl a vy si jeho neuvěřitelná dobrodružství z paralympiád i mistrovství světa můžete koupit za 359 Kč ve svém oblíbeném knihkupectví.

Lukostřelec David Drahonínský má svůj hvězdný strom v botanické zahradě

O ambasadorovi B. Braun Davidu Drahonínském jste už možná slyšeli. V 17 letech ho úraz upoutal na vozík, a David se i tak rozhodl, že svůj život zasvětí aktivnímu sportu. Věnuje se lukostřelbě a mezi jeho největší úspěchy patří zlatá medaile z letních paralympijských her v Pekingu a také z paralympiády v Tokiu. A právě tyto medaile stojí za výběrem stromu, který byl Davidovi nedávno umístěn v Botanické zahradě hl. města Prahy. 

Unikátní projekt Kořeny osobností a Stezka osobností, v jehož rámci jsou v zahradě vysazovány cenné rostliny, dřeviny a stromy, tak výrazným jménům osobností 20. a 21. století přináší patřičnou pozornost. Davidův strom tu vyroste jako 118. v pořadí a jde konkrétně o jeřáb olšolistý, který pochází z Asie a váže se právě k jeho úspěchům v Pekingu a Tokiu. Mohl by to být zajímavý tip na podzimní procházku do botanické zahrady, nemyslíte?

Poradna

Poradna

Zeptejte se, poradíme

Nebojte se mluvit o zdravotních problémech a věcech, které s tím souvisejí. Zeptejte se nás na to, co vás trápí, a my vám poradíme. Také se můžete podívat na odpovědi na otázky, které položili jiní už před vámi, nebo si přečíst příběhy našich pacientů.

Poradna
Mohlo by se vám líbit
Peer Mentor
Nejlíp vám s životem na vozíku poradí peer mentor

Peer mentoring je registrovaná sociální služba, která pomáhá lidem po úraze či jiném poškození míchy...

Celý článek
Cestování na vozíku
Objevujte svět i na vozíku

Kdy jste si naposledy někam vyrazili? Máte pocit, že je vozík tou největší překážkou na cestě za...

Celý článek
Sex na vozíku
Ano, i vy můžete | S radostí v sexuálním životě i na vozíku

Mnoho vozíčkářů řeší dilema, jak zůstat sexuálně aktivní po poškození míchy. A přitom ani vozík vás...

Celý článek