29. 9. 2021
Vytisknout Poslat na e-mail

Covidová opatření se v loňských letech dotkla i olympiády a paralympiády. Na tu letní se tak ambasadoři B. Braun pro život Kateřina Antošová, David Drahonínský i Martin Ludrovský vydali až o rok později. Domů se vrátili s medailemi, zážitky i chutí do dalších tréninků. Ptáte se, jak pandemie koronaviru ovlivnila organizaci tak velké akce? A jak na ambasadory působili místní obyvatelé? Odpovědi najdete v jejich dojmech a zápiscích z cest.

Handbike: Kateřina Antošová

Začátek cesty měl lehce absurdní nádech způsobený covidem – dvanáctihodinový let včetně série testů a vstupních povolení. „Japonsko jsem začala vnímat až druhý den ráno. Letos byl můj cíl prostý – přežít ve zdraví cestu a na závodech důstojně reprezentovat Českou republiku,“ vzpomíná Katka. První závod byla časovka na 16 km. Nejlepší byla Němka Annika Zeyenová. Katka skončila pátá. Na trati neudělala podle svého názoru žádnou chybu – jen pro představu, finišovala proti větru rychlostí 41,8 km/h.

 

Její druhý závod s hromadným startem vypadal na plánku dost podobně, ale zkušenosti jí říkaly, že to určitě nebude tak jednoduché. Přibyl totiž další kopec. Cestou dolů handbike nabíral rychlost 80 km/h! „Ale dala jsem to. Skončila jsem v kategorii čtvrtá a šestá celkově,“ doplňuje. Poslední noc mohli účastníci strávit v olympijské vesnici, a tak si Katka užila kromě výhledu na jezero a horu Fuji i noční Tokio. „Vlastně jsem se těšila domů. O medaili z paralympiády mohu i nadále jen snít, ale jsem šťastná, že jsem přežila, dokončila oba závody a přivezla nejvíc bodů z českých cyklistů,“ komentuje své skóre na paralympiádě Katka.

Lukostřelba: David Drahonínský 

Cesta do Tokia trvala Davidovi a jeho asistentovi Jakubovi neuvěřitelných čtrnáct hodin. Po přistání v Tokiu je čekala kontrola víz kvůli covidu-19 a pak už nabrali směr olympijská vesnice. „Měl jsem naštěstí ještě týden k dobru na aklimatizaci, než mi začaly závody, a mohl jsem si tak zvyknout na všudypřítomnou skoro 90% vlhkost, začít trénovat a užít si atmosféru paralympiády v Tokiu,“ vzpomíná zlatý lukostřelec David. Cestu za druhou zlatou medailí v Davidově sportovní kariéře mu zkřížili soupeři z Brazílie, Íránu a vůbec nejnapínavější souboj ho čekal ve finále s tureckým reprezentantem, kdy rozhodl až poslední šíp.  

Další cenný kov získal s kolegyní v soutěži mix týmů, ve které nestačili pouze na čínský tým, a tak si na krk pověsili stříbrnou medaili. Opatření kvůli pandemii koronaviru obecně omezila cestování mimo olympijskou vesnici, což byla škoda. David toho tedy moc neviděl. Největší radost však měl z toho, že se mu opět povedlo na paralympiádě skvěle reprezentovat Českou republiku a také že splnil sen svého táty. Ten, než prohrál svůj boj s rakovinou, si pro Davida přál zlatou medaili.  

Ping Pong: Martin Ludrovský 

Martinova cesta bola kvôli covidovým opatreniam náročná. Aj tak to však nevzdal. Let prebehol takmer bez komplikácií. Prvé problémy nastali po prílete do Japonska. Sedem dlhých hodín trvalo, kým vybavili všetky potrebné doklady pre vstup do paralympijskej dediny. Potom sa už, našťastie, žiadne prekážky nevyskytli. „Miestni sú neuveriteľne milí a pozitívni ľudia, všade nás vrelo vítali a mávali nám,“ hovorí nadšený Martin, „Vďaka dôkladnému dodržiavaniu covidových opatrení zo strán športovcov aj organizátorov sme to všetci prežili v zdraví a ja som mohol domov priniesť bronzovú medailu v družstvách.“.

A ako to bolo u Martina ďalej? Po paralympiáde si dal chvíľu pauzu a po poriadnej oslave bronzu sa pustil znovu do práce a tréningov, tentokrát na majstrovstvá sveta, ktoré sa uskutočnia tento rok v novembri v španielskej Granade.

Poradna

Poradna

Zeptejte se, poradíme

Nebojte se mluvit o zdravotních problémech a věcech, které s tím souvisejí. Zeptejte se nás na to, co vás trápí, a my vám poradíme. Také se můžete podívat na odpovědi na otázky, které položili jiní už před vámi, nebo si přečíst příběhy našich pacientů.

Poradna
Mohlo by se vám líbit
David Drahoninský paralympionik
Osobní zpověď šestinásobného paralympijského medailisty

David Drahonínský si do šestnácti let žil jako každý jiný kluk. Honil se na hřišti za balonem, v...

Celý článek
Peer Mentor
Nejlíp vám s životem na vozíku poradí peer mentor

Peer mentoring je registrovaná sociální služba, která pomáhá lidem po úraze či jiném poškození míchy...

Celý článek
Cestování na vozíku
Objevujte svět i na vozíku

Kdy jste si naposledy někam vyrazili? Máte pocit, že je vozík tou největší překážkou na cestě za...

Celý článek