14. 11. 2022
Vytisknout Poslat na e-mail

Převrátil se vám život vzhůru nohama a musíte z ničeho nic vyměnit nohy za čtyři kola? Pokud máte pocit, že tady vše končí, není to tak. Nejste jediní, co uvažují o tom, že život na čtyřech kolech se nedá žít. I ambasadoři B. Braun pro život si mysleli, že to takto dál nepůjde. A šlo to! Většinu toho, co jste rádi dělali doteď, můžete zkusit i na vozíčku. Přečtěte si sedm tipů od Katky, Martina a Davida, jak lze zvládnout život na vozíku a nezbláznit se z toho.

Nebuďte na to sami

Ty nejlepší rady a zkušenosti vám předá hlavně člověk, který zažil totéž co vy. A proto doporučuji vyzkoušet službu peer mentorů v organizaci CZEPA. „Pomohou vám i vašim blízkým s praktickým tréninkem soběstačnosti a povzbudí vás, když vám nebude úplně do zpěvu,“ radí David Drahonínský.

Obklopte se přáteli a dalšími vozíčkáři

My lidé jsme společenští tvorové. A dvě kola navíc na tom nic nemění. Najděte si přátele mezi vozíčkáři, zkuste nové sporty nebo vyrazte za kulturou. Mnoho divadel, restaurací, kin, galerií i filharmonií má bezbariérové sály. Existují skupiny vozíčkářů na sociálních sítích (FB skupiny pro vozíčkářky maminky apod.), které pořádají různé akce.

Užijte si sex i na vozíčku

Láska přece nezná hranice. A pro lidi na vozíčku to platí dvojnásob. Váš sexuální život bude potřebovat trochu příprav, se kterými vám rádi poradí právě peer mentoři nebo v odborných urologických ambulancích. S pomocí speciálních pomůcek (např. pomůcky pro masturbaci a stimulaci, pomůcky pro kompenzaci polohy atd.) můžete vést plnohodnotný partnerský život i vy. Proč dělat ze čtyř kol bariéru, když to není nutné! Pokud se bojíte o tomto choulostivém tématu mluvit s někým veřejně, zkuste Actreen linku, kde si můžete skrýt i identitu. Využijte možnosti otevřeně hovořit po telefonu.

Najděte si specializovanou ambulanci v Čechách

Nebojte se říct si o radu. O nové pacienty na vozíčku se rád postará odborný personál v urologických ambulancích B. Braun Plus v Brně, Plzni, Olomouci a Táboře. A pokud nejste místní, určitě najdete něco blíž v síti našich partnerských center v Čechách.

Na akutní dotazy odpoví Actreen linka

Potřebujete poradit okamžitě? Volejte Actreen linku (pracovní dny 9 – 16 hodin).

Nevzdávejte se svých cestovatelských snů

Svého snu o prázdninách v zahraničí se nemusíte hned vzdát. „Na delší cesty vlakem, letadlem nebo autem si přibalte cévky B. Braun se sběrným sáčkem,“ doplňuje ambasadorka Katka Antošová. A nezapomeňte na cévky do zásoby, když by se vám ztratila zavazadla. Do letadla si pak určitě zabalte i antidekubitní sedák a dobře si rozmyslete, jak se budete během cestování stravovat. Např. WC v letadlech nejsou bezbariérová a předejdete tak nehodě, že nestihnete navštívit toaletu kvůli vyprázdnění stolice.

Jste vášnivý řidič? Nebojte se a řiďte dál!

Auto je potřeba upravit na ruční řízení. Čím větší auto si pořídíte, tím to bude pro vás lepší. Třeba začnete časem sportovat a budete rádi za další prostor v autě. Navíc lze do větších aut i zajíždět s vozíkem pomocí plošiny nebo nájezdu. Pak přesednete na sedačku.

Peer mentoring

Organizace CZEPA nabízí vozíčkářům podporu zkušených osob s poraněním míchy, tzv. peer mentorů. Ti mohou čerstvým vozíčkářům i jejich blízkým a pečujícím osobám pomoci širokým spektrem rad a informací, poradí s praktickým tréninkem soběstačnosti a v neposlední řadě také budou psychickou podporou. Služba je bezplatná a klient může být peer mentorem provázen tak dlouho, jak to bude třeba. 

Poradna

Poradna

Zeptejte se, poradíme

Nebojte se mluvit o zdravotních problémech a věcech, které s tím souvisejí. Zeptejte se nás na to, co vás trápí, a my vám poradíme. Také se můžete podívat na odpovědi na otázky, které položili jiní už před vámi, nebo si přečíst příběhy našich pacientů.

Poradna
Mohlo by se vám líbit
Autonómní dysreflexie u pacientů se spinálním poškozením
Autonomní dysreflexie u pacientů se spinálním poškozením

Autonomní dysreflexie (AD) je jeden z nejzávažnějších akutních stavů, který se může u pacientů s...

Celý článek
Cévkování na cestách
Jak se cévkovat na cestách a co nezapomenout zabalit?

Přečtěte si tipy a triky na cestách pro cévkující se pacienty od ambasadorů projektu B. Braun pro...

Celý článek
Olga Panenkova v podcastu Medicína
Není čeho se bát ani proč se stydět | podcast Medicína

Odborná zdravotní sestra je páteří ambulantního sektoru zdravotnictví. Sama realizuje celou řadu...

Celý článek