Vytisknout Poslat na e-mail

Převrátil se vám život vzhůru nohama a musíte z ničeho nic vyměnit nohy za čtyři kola? Pokud máte pocit, že tady vše končí, není to tak. Nejste jediní, co uvažují o tom, že život na čtyřech kolech se nedá žít. I ambasadoři B. Braun pro život si mysleli, že to takto dál nepůjde. A šlo to! Většinu toho, co jste rádi dělali doteď, můžete zkusit i na vozíčku. Přečtěte si sedm tipů od Katky, Martina a Davida, jak lze zvládnout život na vozíku a nezbláznit se z toho.

Nebuďte na to sami

Ty nejlepší rady a zkušenosti vám předá hlavně člověk, který zažil totéž co vy. A proto doporučuji vyzkoušet službu peer mentorů v organizaci CZEPA. „Pomohou vám i vašim blízkým s praktickým tréninkem soběstačnosti a povzbudí vás, když vám nebude úplně do zpěvu,“ radí David Drahonínský.

Obklopte se přáteli a dalšími vozíčkáři

My lidé jsme společenští tvorové. A dvě kola navíc na tom nic nemění. Najděte si přátele mezi vozíčkáři, zkuste nové sporty nebo vyrazte za kulturou. Mnoho divadel, restaurací, kin, galerií i filharmonií má bezbariérové sály. Existují skupiny vozíčkářů na sociálních sítích (FB skupiny pro vozíčkářky maminky apod.), které pořádají různé akce.

Užijte si sex i na vozíčku

Láska přece nezná hranice. A pro lidi na vozíčku to platí dvojnásob. Váš sexuální život bude potřebovat trochu příprav, se kterými vám rádi poradí právě peer mentoři nebo v odborných urologických ambulancích. S pomocí speciálních pomůcek (např. pomůcky pro masturbaci a stimulaci, pomůcky pro kompenzaci polohy atd.) můžete vést plnohodnotný partnerský život i vy. Proč dělat ze čtyř kol bariéru, když to není nutné! Pokud se bojíte o tomto choulostivém tématu mluvit s někým veřejně, zkuste Actreen linku, kde si můžete skrýt i identitu. Využijte možnosti otevřeně hovořit po telefonu.

Najděte si specializovanou ambulanci v Čechách

Nebojte se říct si o radu. O nové pacienty na vozíčku se rád postará odborný personál v urologických ambulancích B. Braun Plus v Brně, Plzni, Olomouci a Táboře. A pokud nejste místní, určitě najdete něco blíž v síti našich partnerských center v Čechách.

Na akutní dotazy odpoví Actreen linka

Potřebujete poradit okamžitě? Volejte Actreen linku (pracovní dny 9 – 16 hodin).

Nevzdávejte se svých cestovatelských snů

Svého snu o prázdninách v zahraničí se nemusíte hned vzdát. „Na delší cesty vlakem, letadlem nebo autem si přibalte cévky B. Braun se sběrným sáčkem,“ doplňuje ambasadorka Katka Antošová. A nezapomeňte na cévky do zásoby, když by se vám ztratila zavazadla. Do letadla si pak určitě zabalte i antidekubitní sedák a dobře si rozmyslete, jak se budete během cestování stravovat. Např. WC v letadlech nejsou bezbariérová a předejdete tak nehodě, že nestihnete navštívit toaletu kvůli vyprázdnění stolice.

Jste vášnivý řidič? Nebojte se a řiďte dál!

Auto je potřeba upravit na ruční řízení. Čím větší auto si pořídíte, tím to bude pro vás lepší. Třeba začnete časem sportovat a budete rádi za další prostor v autě. Navíc lze do větších aut i zajíždět s vozíkem pomocí plošiny nebo nájezdu. Pak přesednete na sedačku.

Peer mentoring

Organizace CZEPA nabízí vozíčkářům podporu zkušených osob s poraněním míchy, tzv. peer mentorů. Ti mohou čerstvým vozíčkářům i jejich blízkým a pečujícím osobám pomoci širokým spektrem rad a informací, poradí s praktickým tréninkem soběstačnosti a v neposlední řadě také budou psychickou podporou. Služba je bezplatná a klient může být peer mentorem provázen tak dlouho, jak to bude třeba. 

Poradna

Poradna

Zeptejte se, poradíme

Nebojte se mluvit o zdravotních problémech a věcech, které s tím souvisejí. Zeptejte se nás na to, co vás trápí, a my vám poradíme. Také se můžete podívat na odpovědi na otázky, které položili jiní už před vámi, nebo si přečíst příběhy našich pacientů.

Poradna
Mohlo by se vám líbit
Agáta Koupilová s medailí
Paraplavkyni Agátě Koupilové pomůže při přípravě na Paříž 100.000 Kč

Mladá paraplavkyně Agáta Koupilová dostala od Skupiny B. Braun a Alzheimer Home ve Slavkově u Brna...

Celý článek
David Drahoninsky, Martin Kuncek, Petr Macoun pri predani seku
Paralympionik David Drahonínský má nový vozík. Usnadní mu přípravu na hry v Paříži.

Úspěšný paralympijský medailista v lukostřelbě David Drahonínský se tvrdě připravuje na další...

Celý článek
David Drahoninský paralympionik
Osobní zpověď šestinásobného paralympijského medailisty

David Drahonínský si do šestnácti let žil jako každý jiný kluk. Honil se na hřišti za balonem, v...

Celý článek