1. 3. 2019
Vytisknout Poslat na e-mail

Nejčastějším typem nekontrolovatelného úniku moči u žen je stresová inkontinence. Dodejme, že postihuje ženy každého věku, ačkoliv u starších žen je výskyt častější. Název stresová svádí k domněnce, že její příčinou je psychický stres. Není divu, psychický stres dnes ovlivňuje téměř vše, v tomto případě však odborná terminologie označuje stresem náhlé zvýšení nitrobřišního tlaku.

Za normálních okolností zvýšenému nitrobřišnímu tlaku, který se přenáší i na močový měchýř, močová trubice odolá. Je schopná pevně uzavřít svůj svěrač tak, aby moč nemohla uniknout. V tom jí pomáhají svaly pánevního dna a okolní pojivové tkáně. Právě ochabnutí svalů pánevního dna, například během těhotenství, po porodu a v menopauze, jsou velmi často příčinou stresové inkontinence.

Stresovou inkontinenci dělíme do několika stupňů závažnosti:

  • První stupeň – moč uniká po kapkách při smíchu, kašli, kýchnutí a při zvedání těžkých předmětů. K úniku moči dochází jen občas a v situacích spojených s náhlým zvýšením nitrobřišního tlaku. Nechtěný únik moči lze často vyřešit jen výměnou spodního prádla.
     
  • Druhý stupeň – moč uniká i v situacích provázených menším zvýšením nitrobřišního tlaku, například při chůzi po schodech, běhu, rychlejší chůzi nebo při lehčí fyzické práci. K úniku moči dochází několikrát denně i při běžných činnostech, proto je třeba začít používat speciální vložky a omezovat pitný režim. Inkontinence začne ovlivňovat i kvalitu života, protože je nutné omezovat nejrůznější aktivity – sport, práci a společenský život. Obava z nechtěného úniku moči vede často i k odmítání pohlavní styku.
     
  • Třetí stupeň – k úniku moči dochází již při velmi nízkém zvýšení nitrobřišního tlaku. Moč uniká téměř neustále, v klidovém stavu, při pomalé chůzi i vleže na lůžku. Při třetím stupni inkontinence se každodenní režim zcela podřizuje inkontinenci. Je potřeba používat objemnější inkontinenční pomůcky, myslet na jejich dostupnost a pravidelnou výměnu a pečovat o pokožku zatíženou inkontinencí.

Velmi málo žen se se svým problémem svěří lékaři. Stresová inkontinence je dokonce považována za něco, co patří k vyššímu věku. Většina seniorek je však dnes aktivních. Chodí do zaměstnání, věnují se sportu či jiným koníčkům, cestují. Začínají si uvědomovat, že inkontinence je nejen zdravotní a hygienický problém, ale i společenský hendikep, se kterým se nechtějí smířit. Je jedině dobře, že se o úniku moči hovoří na veřejnosti. Ženám, které inkontinence trápí, to dává naději, že je možné se úniku moči zbavit. Dozvídají se také o nových řešeních.

Lehčí stupeň inkontinence lze zvládnout pravidelným posilováním svalů pánevního dna případně pomocí nové intravaginální pomůcky Diveen®, se kterou lze fungovat zcela bez inkontinenčních vložek. Všechny stupně inkontinence by měly být vždy konzultovány se specialistou, urologem nebo urogynekologem. Ten může navrhnout i chirurgické řešení, které problém inkontinence zcela vyřeší.

Žádná žena nemusí žít s inkontinencí, důležité je vyhledat pomoc včas.
Upozornění

Diveen® je intravaginální zdravotnický prostředek určený pro dospělé ženy starší 18 let s únikem moči, zejména v důsledku stresové nebo smíšené inkontinence moči. Před použitím si prosím pečlivě přečtěte návod k použití a informace o bezpečném používání zdravotnického prostředku; mohou obsahovat údaje o rizicích spojených s jeho používáním.

Poradna

Poradna

Zeptejte se, poradíme

Nebojte se mluvit o zdravotních problémech a věcech, které s tím souvisejí. Zeptejte se nás na to, co vás trápí, a my vám poradíme. Také se můžete podívat na odpovědi na otázky, které položili jiní už před vámi, nebo si přečíst příběhy našich pacientů.

Poradna
Mohlo by se vám líbit
Tipy a triky pro život na vozíku
Tipy pro nováčky v životě na čtyřech kolech

Převrátil se vám život vzhůru nohama a musíte z ničeho nic vyměnit nohy za čtyři kola? Pokud máte...

Celý článek
Cévkování na cestách
Jak se cévkovat na cestách a co nezapomenout zabalit?

Přečtěte si tipy a triky na cestách pro cévkující se pacienty od ambasadorů projektu B. Braun pro...

Celý článek
Olga Panenkova v podcastu Medicína
Není čeho se bát ani proč se stydět | podcast Medicína

Odborná zdravotní sestra je páteří ambulantního sektoru zdravotnictví. Sama realizuje celou řadu...

Celý článek