10. 02. 2012
Vytisknout Poslat na e-mail

Onemocnění ledvin a jejich příznaky

Tyto příznaky se do určitého momentu nemusí projevovat nijak bolestivě. Existují i viditelné projevy onemocnění ledvin: 

  • únik krve do moči projevující se zbarvením moči do růžova anebo do barvy připomínající colové nápoje
  • zpěnění moči
  • otoky na rukou a kotnících, případně ráno a ke konci dne kolem očí.

V případě jejich výskytu je nezbytné co nejdřív se nechat vyšetřit.

Akutní selhání ledvin

Jedná se o náhlou a zejména dočasnou dysfunkci ledvin, která může být způsobena omezením přítoku krve do ledvin, obstrukcí močových cest nebo traumatickým poškozením ledvin po velkých chirurgických zákrocích nebo automobilových nehodách. Akutní selhání ledvin se léčí kontinuálními metodami náhrady funkce ledvin, nejčastěji na jednotkách intenzivní péče v nemocnici.

Chronické onemocnění ledvin

Ztrácejí-li ledviny schopnost plnit své funkce, hovoříme o chronickém onemocnění ledvin. Jedná se o onemocnění, které může přijít často nepozorovaně, protože „nebolí“. Postihuje mnohem více lidí, než bychom předpokládali. K chronickému onemocnění vede nejčastěji vysoký krevní tlak a cukrovka. Pokud se chronické onemocnění ledvin zhoršuje, může vést k jejich selhání. U lidí s chronickým onemocněním ledvin se může vyvinout také onemocnění kardiovaskulární. Kardiovaskulární onemocnění jsou celosvětově nejčastější příčinou úmrtí. Lidé s chronickým onemocněním ledvin umírají 10x častěji na mozkovou mrtvici a srdeční infarkt než zdravé osoby.

Chronické selhání ledvin

Chronickým selháním ledvin v těle se rozumí stav, kdy už ledviny plní své funkce méně než z 10%. Předchází mu pomalá a progresivní ztráta funkce ledvin probíhající několik let. V případě vážného selhání ledvin je nutné, aby nemocnému byla buď transplantována jiná ledvina, nebo podstoupil dialýzu. Pacienti s nezvratným selháním ledvin potřebují dialýzu nebo transplantaci ledviny, která nahrazuje funkci nemocných ledvin. Transplantace ledviny od příbuzného žijícího dárce je v současnosti nejlepší léčba chronického selhání ledvin. Další odkazy:

 

Poradna

Zeptejte se, poradíme

Nebojte se mluvit o zdravotních problémech a věcech, které s tím souvisejí. Zeptejte se nás na to, co vás trápí, a my vám poradíme. Také se můžete podívat na odpovědi na otázky, které položili jiní už před vámi, nebo si přečíst příběhy našich pacientů.

Poradna

Mohlo by se vám líbit
prof. Haškovcová
O dialyzačním přístroji se ještě v 60. letech mluvilo jako o smrticím nástroji

Profesorka Helena Haškovcová, která byla nedávno oceněna Cenou Aesculap Akademie, je mimořádně...

Celý článek
Smetanový koláč s borůvkamii
Smetanový koláč s borůvkami

Těsto vyválíme kolmo na listování na kruh o průměru 32 centimetrů a o tloušťce cca 3 milimetry. Těstem vyložíme formu, přitlačíme ho k okrajům...

Celý článek
M. Fialová
Dcera jako strážný anděl

Martině Fialové je 27 let, žije s přítelem a pracuje jako zdravotní sestřička na chirurgii v...

Celý článek