10. 02. 2012
Vytisknout Poslat na e-mail

Léčba onemocnění ledvin

V současné době existují různé možnosti náhrady funkce ledvin. Jednou z nich je dialýza (také známá jako "umělá ledvina"), druhou, v případě chronického selhání ledvin i nejefektivnější formou léčby, je transplantace ledviny.

Dialýza nahrazuje funkci nemocných ledvin a také se někdy nazývá umělou ledvinou. Pacient léčící se dialýzou podstupuje tento úkon dvakrát anebo třikrát týdně. Existují dva druhy dialýzy: peritoneální dialýza (břišní nebo pobřišnicová dialýza) a hemodialýza. Další formou léčby je transplantace ledviny a v současnosti se považuje za nejvhodnější způsob léčby chronického selhání ledvin (samozřejmě transplantace ledviny nemusí být vhodná pro všechny pacienty).

Formu náhrady ledviny doporučuje lékař na základě řadě vyšetření. Přesto v současnosti už i pacient má možnost vybrat si typ náhrady funkce ledvin.

Mimo uvedené formy existuje možnost tzv. konzervativní terapie, která spočívá v úpravě životosprávy, pitného režimu, diety a případně i v nasazení medikamentů.  

Spočítejte si riziko vzniku onemocnění ledvin

Máte zdravé ledviny? Udělejte si na stránkách rychlý online test, ať víte, zda je vhodné navštívit lékaře.

Čtěte také:

Poradna

Zeptejte se, poradíme

Nebojte se mluvit o zdravotních problémech a věcech, které s tím souvisejí. Zeptejte se nás na to, co vás trápí, a my vám poradíme. Také se můžete podívat na odpovědi na otázky, které položili jiní už před vámi, nebo si přečíst příběhy našich pacientů.

Poradna

Mohlo by se vám líbit
prof. Haškovcová
O dialyzačním přístroji se ještě v 60. letech mluvilo jako o smrticím nástroji

Profesorka Helena Haškovcová, která byla nedávno oceněna Cenou Aesculap Akademie, je mimořádně...

Celý článek
Smetanový koláč s borůvkamii
Smetanový koláč s borůvkami

Těsto vyválíme kolmo na listování na kruh o průměru 32 centimetrů a o tloušťce cca 3 milimetry. Těstem vyložíme formu, přitlačíme ho k okrajům...

Celý článek
M. Fialová
Dcera jako strážný anděl

Martině Fialové je 27 let, žije s přítelem a pracuje jako zdravotní sestřička na chirurgii v...

Celý článek