31. 1. 2012
Vytisknout Poslat na e-mail

V současné době existují různé možnosti náhrady funkce ledvin. Jednou z nich je dialýza (také známá jako "umělá ledvina"), druhou, v případě chronického selhání ledvin i nejefektivnější formou léčby, je transplantace ledviny.

Dialýza nahrazuje funkci nemocných ledvin a také se někdy nazývá umělou ledvinou. Pacient léčící se dialýzou podstupuje tento úkon dvakrát anebo třikrát týdně. Existují dva druhy dialýzy: peritoneální dialýza (břišní nebo pobřišnicová dialýza) a hemodialýza. Další formou léčby je transplantace ledviny a v současnosti se považuje za nejvhodnější způsob léčby chronického selhání ledvin (samozřejmě transplantace ledviny nemusí být vhodná pro všechny pacienty).

Formu náhrady ledviny doporučuje lékař na základě řadě vyšetření. Přesto v současnosti už i pacient má možnost vybrat si typ náhrady funkce ledvin. Mimo uvedené formy existuje možnost tzv. konzervativní terapie, která spočívá v úpravě životosprávy, pitného režimu, diety a případně i v nasazení medikamentů.  

Spočítejte si riziko vzniku onemocnění ledvin

Máte zdravé ledviny? Udělejte si na stránkách rychlý online test, ať víte, zda je vhodné navštívit lékaře.

Čtěte také:

Poradna

Poradna

Zeptejte se, poradíme

Nebojte se mluvit o zdravotních problémech a věcech, které s tím souvisejí. Zeptejte se nás na to, co vás trápí, a my vám poradíme. Také se můžete podívat na odpovědi na otázky, které položili jiní už před vámi, nebo si přečíst příběhy našich pacientů.

Poradna
Mohlo by se vám líbit
Ledvinová kalkulačka
Ledvinová kalkulačka vám orientačně spočítá riziko onemocnění ledvin

Ledvinová kalkulačka je online dotazník, který vám na základě tzv. rizikových faktorů orientačně vypočítá možné riziko...

Celý článek
Podcast Medicína s primářkou dialyzačního střediska v Uherském Brodu
Dialýza doma umožňuje nový život | podcast Medicína

Českým pacientům na dialýze se otevřela nová, zcela unikátní možnost dialyzovat se doma sami. Na...

Celý článek
Pacient na domácí hemodialýze
Roste počet domácích hemodialýz. V Česku si ji provádí už 80 pacientů

V Česku v posledních letech roste počet pacientů na domácí hemodialýze. Zatímco jich před pěti lety...

Celý článek