10. 02. 2012
Vytisknout Poslat na e-mail

Transplantace ledviny

Ledviny jsou párovým orgánem a zdravý člověk může žít plnohodnotný život i s jednou ledvinou. Proto ledvinu může darovat i žijící zdravý člověk.

Ledvina dárce (žijícího anebo zemřelého) se voperuje do těla příjemce do spodní části břicha. Transplantace ledviny od žijícího, ideálně od příbuzného dárce je v současnosti nejvhodnější formou léčby selhání ledvin. Dárce s příjemcem ale nemusí být v příbuzenském vztahu.

Výsledky transplantace ledviny od žijícího dárce jsou výrazně lepší než výsledky kadaverózní transplantace (tj. transplantace ledviny od zemřelého dárce).

Dárce i příjemce jsou pravidelně podrobováni řadě vyšetření před zákrokem, ale i po něm. Vyšetření snižují pravděpodobnost "odmítnutí" orgánu tělem příjemce. Zároveň je zdravotní stav dárce i příjemce průběžně sledován i po transplantačním zákroku, díky tomu jsou případné zdravotní komplikace dárce včas odhaleny a okamžitě léčeny.

Informujte se o možnostech transplantace ledvin na komunitním portálu Ledviny.cz a čtěte více informací pro pacienty s onemocněním ledvin.

Detailní informace o dárcovství ledvin najdete na webových stránkách České transplantační společnosti.

Další odkazy:

Poradna

Zeptejte se, poradíme

Nebojte se mluvit o zdravotních problémech a věcech, které s tím souvisejí. Zeptejte se nás na to, co vás trápí, a my vám poradíme. Také se můžete podívat na odpovědi na otázky, které položili jiní už před vámi, nebo si přečíst příběhy našich pacientů.

Poradna

Mohlo by se vám líbit
prof. Haškovcová
O dialyzačním přístroji se ještě v 60. letech mluvilo jako o smrticím nástroji

Profesorka Helena Haškovcová, která byla nedávno oceněna Cenou Aesculap Akademie, je mimořádně...

Celý článek
Smetanový koláč s borůvkamii
Smetanový koláč s borůvkami

Těsto vyválíme kolmo na listování na kruh o průměru 32 centimetrů a o tloušťce cca 3 milimetry. Těstem vyložíme formu, přitlačíme ho k okrajům...

Celý článek
M. Fialová
Dcera jako strážný anděl

Martině Fialové je 27 let, žije s přítelem a pracuje jako zdravotní sestřička na chirurgii v...

Celý článek