30. 3. 2012
Vytisknout Poslat na e-mail

Co je to artroskopie?

Artroskopie je operační metoda léčby kloubů, která je velmi šetrná, protože se provádí bez řezání a otevření kloubu, a proto je také méně bolestivá. Oproti předešlým operacím otevřeného kloubu méně bolí a pacient se může rychleji vrátit do běžného života. Tento typ operace je určen k diagnostice a operativní léčbě degenerativních onemocnění kloubů, zranění kloubů a k rozhýbání kloubů. Lékaři doporučují při potížích s klouby neotálet a nechat se vyšetřit. Poškození kloubu je pak méně závažné a artroskopický zákrok menší.

Artroskopickou technikou je v současné době možné operovat šest kloubů v lidském těle (koleno, rameno, loket, kotník, kyčel a zápěstí).

  • Délka artroskopické operace se běžně pohybuje mezi 20 až 40 minutami.
  • Délka rekonvalescence se pohybuje většinou od jednoho do třech týdnů.

Jak probíhá zákrok?

Pro znecitlivění se používá celkového krátkodobého znecitlivění, nebo částečného znecitlivění jedné části těla. Do kloubu se z jedné strany vsune tenká optická sonda - takzvaný artroskop. Na vrcholu přístroje je malá kamera, která přenáší zvětšený obraz operace na monitor. Prostřednictvím malého otvoru se vsune tenký endoskopický přístroj - kamera, kterou operatér vidí okolí i samotný kloub. Z druhé strany kloubu se vpichem zavede speciální tenký operační nástroj, který je uzpůsoben na detailní práci v malém prostoru. Operatér tak může kloub zevnitř prohlédnout a pak ihned operovat, přičemž neporuší důležité struktury.

Nejčastěji bývají operovány klouby kolenníramenní, ale artroskopie se stále častěji využívá i při operacích dalších (i malých) kloubů. S rozvojem technologií a možnostmi optického zvětšení je možné operovat nejenom samotné klouby, ale i jejich okolí. Doba zákroku závisí na závažnosti poškození (jednodušší artroskopie trvá většinou od 20 do 40 minut). Po ní se pacientovi podají slabší analgetika. Při jednoduché artroskopii může pacient tentýž den odejít domů, případně zůstane v nemocnici do druhého dne. Ve složitějších případech pacient pobude v nemocnici 3 až 4 dny. Pokud má pacient sedavé zaměstnání, po třech dnech se může vrátit do práce.

Rehabilitace

Po artroskopické operaci se pro zmírnění námahy kloubu nosí ortéza nebo jiné pomůcky. Po složitější operaci pacient dochází na rehabilitace, které obnoví pohyblivost kloubu. Rehabilitace je složená ze série cviků, které postupně zatěžují operovaný kloub. Cviky se liší podle druhu a náročnosti provedeného zákroku.

Poradna

Poradna

Zeptejte se, poradíme

Nebojte se mluvit o zdravotních problémech a věcech, které s tím souvisejí. Zeptejte se nás na to, co vás trápí, a my vám poradíme. Také se můžete podívat na odpovědi na otázky, které položili jiní už před vámi, nebo si přečíst příběhy našich pacientů.

Poradna
Mohlo by se vám líbit
Herec, dabér a pedagog Jan Přeučil po výměně kyčelního kloubu
Výměna kyčelního kloubu pohledem herce Jana Přeučila

Herec, dabér a pedagog Jan Přeučil letos v květnu podstoupil výměnu kyčelního kloubu. Přestože se...

Celý článek
Pacientská cesta B. Braun lekarka pacientka
Pacientská cesta - unikátní konzultační projekt

Pacientská cesta je unikátní konzultační projekt skupiny B. Braun, který si klade za úkol co možná nejefektivnější postup při výměně kyčelního nebo kolenního kloubu.

Celý článek
pacientska cesta b. braun
Reportáž: Pacienti z Nemocnice Šumperk jsou nadšení z Pacientské cesty

V Nemocnici Šumperk praktikují jako první v republice nový program zvaný Pacientská cesta, který...

Celý článek