Vytisknout Poslat na e-mail

Pacientská cesta je unikátní konzultační projekt skupiny B. Braun, který si klade za úkol co možná nejefektivnější postup při výměně kyčelního nebo kolenního kloubu. Jedná se o první aktivitu takového rozsahu a typu v České republice a na Slovensku. Prvním pracovištěm, kde byla Pacientská cesta realizována, je ortopedické oddělení Nemocnice Šumperk.

Pacientská cesta má za cíl nejen co nejlépe připravit pacienta na vlastní operaci, ale také zahájit jeho rekonvalescenci co možná nejdříve po operaci, a zrychlit tak jeho úspěšný návrat do aktivního života. V neposlední řadě si klade za cíl aplikovat nejmodernější léčebné postupy a doporučení, stejně jako minimalizovat rizika spojená s infekcí během operačního výkonu. Pacientská cesta s sebou nese nesporné výhody pro pacienty i nemocnici.

Zatímco pacientům přináší vysokou kvalitu péče, zkrácení hospitalizace a výrazné usnadnění návratu do běžného života, nemocnicím snižuje jejich náklady na vynaloženou léčbu a zajišťuje spokojené pacienty.

Každému pacientovi je po celou dobu Pacientské cesty k dispozici specializovaný edukační pracovník nemocnice, a pacienti jsou tak neustále v obraze a mohou se na tohoto pracovníka průběžně obracet se svými dotazy. Pacienti jsou postupně a kontinuálně informováni formou letáků, brožurek, videí a telefonátů. Velmi vítaná je také pacientská mobilní aplikace ForPatientApp nebo Pacientská akademie, na níž se pacienti setkávají se svým budoucím nemocničním ošetřovatelským týmem a dozvídají se všechny důležité informace již čtyři týdny před plánovaným zákrokem. V konečném důsledku tak Pacientská cesta ulehčuje cestu k úplné rekonvalescenci nejen pacientovi a jeho blízkým, ale i celé nemocnici.

Pacientská cesta se zaměřuje na čtyři základní oblasti – milníky, které mají za cíl zefektivnit a zoptimalizovat celý proces od přípravy na operaci až po pooperační péči.

Pacientská cesta edukace pacienta, rehabilitace

Edukace pacienta

Prvním milníkem je edukace pacienta. V jejím rámci se pacienti dozvídají nejdůležitější informace, které jsou nezbytné pro hladký průběh operace a přípravu na ni. K tomu jim pomáhají mimo jiné dvě platformy – Pacientská mobilní aplikace ForPatientApp a software MEDPAP, který například edukačnímu specialistovi umožňuje realizovat všechny edukační kroky správně a včas. Nedílnou součástí edukace a správně nastaveného procesu péče je i správná výživa a její posílení u rizikových pacientů. Patřičná nutriční příprava vyřeší doplnění potřebných živin, minerálů či nechutenství před operací i po ní. 

Video detailně vysvětluje, proč a jak používat pacientskou mobilní aplikaci. Zjistíte také, jak se aplikace používá a co přesně v ní naleznete. Za pomoci Pacientské mobilní aplikace FPA mohou nemocnice se svými pacienty komunikovat a poskytovat jim relevantní informace přesně a ve správný čas. Každý pacient dostává informace individuálně a na míru.

Prevence infekce

Druhou oblastí nebo milníkem Pacientské cesty je prevence infekce. Pacient je informován o možných rizicích spojených s infekcí a je edukován, jak o svoji pokožku správně pečovat s dekolonizačním balíčkem Prontoderm, aby snížil riziko infekce a urychlil hojení ran po operaci. V tuto chvíli je již každý pacient připraven na operační zákrok. Tím však zaměření Pacientské cesty nekončí.  

Na videu je podrobně demonstrován postup při použití dekolonizačního balíčku Prontoderm. Tento balíček je doporučeno používat dva až tři dny před plánovanou operací. Účelem je zabránit infekcím v pooperační ráně. Díky balíčku Prontoderm se sníží mikrobiální zátěž na kůži, v dutině ústní a nosohltanu. Dekolonizační balíček Prontoderm obsahuje: ProntoOral, Prontoderm Nasal Gel a Prontoderm Foam. Před použitím si pečlivě přečtěte návod k použití. Dekolonizační balíček je vhodný pro všechny typy kůže (je dermatologicky testovaný).

Časná mobilizace

Třetím pilířem je časná mobilizace a management bolesti. Vhodná analgezie a správný pooperační analgetický protokol mají rozhodující vliv na rychlé zahájení rekonvalescence, soběstačnost a spokojenost pacientů, stejně jako na snížení pooperačních komplikací. Pacienti jsou tak schopni chodit a začít rehabilitovat již několik hodin po operaci bez obtěžujících drénů a cévek. 

Rehabilitace

Poslední, čtvrtou oblastí, na niž Pacientská cesta klade velký důraz, je rehabilitace – cvičení před operací i po ní. Prerehabilitace začíná již v preklinické fázi. Pacienti pod dohledem fyzioterapeutů zahájí cvičení již několik týdnů před nástupem do nemocnice. Ochablé svaly naberou sílu a elasticitu, a tak i sami pacienti mohou přispět ke zrychlení pooperační rekonvalescence.

Podvýživa je negativní faktor, který významně ovlivňuje pooperační průběh a rekonvalescenci pacientů. Nedostatečný příjem kvalitní stravy, zejména bílkovin, vede ke ztrátě svalové hmoty a svalové síly a způsobuje pooperační komplikace, např. poruchy hojení ran, proleženiny, záněty plic, prodlouženou dobu hospitalizace a delší rekonvalescenci.

Podvýživu nebo její riziko lze jednoduše odhalit a ovlivnit ambulantně už v předoperační přípravě. K řešení takové situace lze využít tzv. sipping – nutriční přípravky k popíjení. Nutricomp Drink Plus HP (čokoláda-nugát, vanilka a ananas-kokos) s vysokým obsahem bílkovin a příjemnou chutí pomůže navíc k běžné stravě doplnit živiny, zejména bílkoviny. Přípravek Remune zase můžeme využít k doplnění omega-3 mastných kyselin (EPA a DHA) z rybího oleje a vitaminu D. Je založen na principu ovocných šťáv a chutná skvěle. 

Upozornění

Remune™, Nutricomp® Drink Plus HP jsou potraviny pro zvláštní lékařské účely. Potraviny pro zvláštní výživu.

Níže uvedené produkty jsou zdravotnické prostředky. Před použitím si prosím pečlivě přečtěte návod k použití a informace o bezpečném používání zdravotnického prostředku; mohou obsahovat údaje o rizicích spojených s jeho používáním.
Prontoderm® Foam a Prontoderm® Nasal Gel jsou určené k dekolonizaci multirezistentních mikroorganismů (MDRO) fyzikální očistou, vhodné pro použití v oblasti zdravotnictví, pro očistu před operací. Zdravotnické prostředky vytvářejí dlouhodobou antimikrobiální bariéru jako prevenci rekolonizace tranzientní mikroflórou, zabraňují růstu, šíření a přenosu MDRO a snižují zápach.
ProntOral® je určený k dekolonizaci ústní dutiny a hrdla včetně multirezistentních mikroorganismů fyzikální očistou, zabraňuje šíření a přenosu mikroorganismů. Působí preventivně proti vzniku plaků/povlaků, zubního kazu, parodontitidy a gingivitidy. Vhodný i na poškozené sliznice.

Mohlo by se vám líbit
Herec, dabér a pedagog Jan Přeučil po výměně kyčelního kloubu
Výměna kyčelního kloubu pohledem herce Jana Přeučila

Herec, dabér a pedagog Jan Přeučil letos v květnu podstoupil výměnu kyčelního kloubu. Přestože se...

Celý článek
pacientska cesta b. braun
Reportáž: Pacienti z Nemocnice Šumperk jsou nadšení z Pacientské cesty

V Nemocnici Šumperk praktikují jako první v republice nový program zvaný Pacientská cesta, který...

Celý článek
Mudr. Ján Debre primář ortopedického oddělení
Pacientská cesta z pohledu první nemocnice v ČR, která tento nový přístup využívá

Nemocnice Šumperk jako první v České republice optimalizuje pobyt ortopedických pacientů v nemocnici...

Celý článek