Vytisknout Poslat na e-mail

Nemocnice Šumperk jako první v České republice optimalizuje pobyt ortopedických pacientů v nemocnici. Začala používat přístup zvaný Pacientská cesta, který pacientům umožňuje vstát z lůžka již 4 hodiny po operaci a v průměru zkracuje dobu hospitalizace o 1 den. V podcastu Medicína o této novince mluví primář ortopedického oddělení Nemocnice Šumperk MUDr. Ján Debre. 

Termín pacientská cesta, neboli clinical pathway byl poprvé použit v roce 1985 v New England Medical Center v americkém Bostonu a do dnešního dne byl odzkoušen ve 45 nemocnicích v 11 zemích světa. Tento komplexní přístup spočívá v zapojování telemedicíny, zvyšování informovanosti pacienta, jeho přípravy a zkracuje jeho pobyt v nemocnici. Z toho výrazně benefituje nejen nemocnice, ale také pacienti, jejichž spokojenost se podle průzkumů zvyšuje zhruba o 20 %.

Podle primáře ortopedického oddělení Nemocnice Šumperk MUDr. Jána Debreho, jde o otevření dveří vstříc pacientům, lepší komunikaci a toku správných informací na stranu pacienta ze zdravotnického zařízení. „Je to především tom, aby pacienti neměli strach a získali lepší pocit. Když se totiž člověk nebojí a cítí se dobře, tak i operační zákrok stoprocentně dopadne lépe. Jednotlivé kroky pacientské cesty vedou k tomu, že ten dobrý pocit člověk získá, a k tomu také afinitu k zařízení a personálu. Zmírní se také jeho strach, byť se jedná o výkony, které jsou opravdu velké a je potřeba mít před nimi pokoru a respekt. Ve výsledku, pokud bych to měl shrnout, by se měl pacient rychleji vrátit do svého aktivního života za cenu co nejmenšího stresu a strachu“, uvádí v podcastu primář Debre.

Základem dobrého výsledku Pacientské cesty je spolupráce pacientů se zdravotnickým zařízením. „Toto je velmi důležitá část celé Pacientské cesty. Spolupráce, kooperace a zejména změna filozofie je opravdu stěžejní. Pracujeme vlastně se stejnými pacienty, stejným lékařským týmem, i stejnými implantáty, měníme však pohled na cestu pacienta a na jeho léčebný výkon. Nic nezakazujeme ani nepřikazujeme, tak, jak to bylo standartní léta letoucí. Jdeme na to obráceně“, říká Debre.

MUDr. Ján Debre chirurg ortoped

 

V nemocnici, kde je v tuto chvíli v procesu Pacientské cesty již více než 40 pacientů, se snaží poskytovat množství informací. „Existují různé možnosti jak. Informace může pacient získávat buď v e-mailu, v brožurách, nebo přes videa. Také máme aplikaci, kterou jsme s nemocnicí pro pacienty vytvořili, tak aby měli zdroj informací, kde si mohou přečíst, co je zajímá, aby se cítili bezpečně. Pacientům tak sdělujeme například to, že pokud se na to cítí, mohou dělat co jim jejich tělo dovolí.“, vysvětluje primář a dodává, že na pacienty, kteří při kontrole udělají pár kroků bez berlí, či na prohlídku přijedou sami autem, se v Nemocnici Šumperk nezlobí. 

„Je nám jasné, že pokud by to nešlo, tak by to nedělali. Náš přístup je permisivní s filozofií „dělej, co ti to dovolí“. Pokud pacienti sami aktivní nejsou, tak se je v rámci časné mobilizace snažíme stavět, aktivovat a vtáhnout do tohoto přístupu. Pokud se na to ale někdo necítí, nebo to jeho zdravotní stav nedovoluje, není to podmínka.“ Podle Debreho je tento přístup pacienty vnímán velmi pozitivně. „Pacienti se cítí dobře jednoduše proto, protože vědí, co je čeká. Pokud jim tělo pohyb dovoluje, je to skvělé. Pokud ne, nevadí – nikdo tady nebude tlačit na pilu.“ pokračuje primář.

A jak to tedy probíhá v praxi? „Na začátku probíhá tzv. iniciační schůzka, kde se s pacientem vidím já osobně, jako primář a přivítám ho v pacientské cestě. V následujících osmi týdnech pacientovi pomocí různých informačních kanálů předáváme informace. Potom následuje vlastní hospitalizační fáze, tedy období, které pacient tráví přímo v nemocnici. Pacientská cesta ale pokračuje i po opuštění nemocnice. Chceme dobrý funkční výsledek. To znamená zajištění toho, aby se kloub implementoval do denních aktivit, pohybových aktivit, stereotypů kinematiky chůze, ve sportu atd. Celá cesta tedy končí až měsíce po operaci, kdy bychom už měli mít pacienta s krásným novým kloubem, kterého si může naplno užít.“ říká primář Debre.

Chcete se o Pacientské cestě dozvědět více? Poslechněte si celý díl podcastu Medicína (Spotify, Apple Podcasts, Google Podcasts)!

Poradna

Poradna

Zeptejte se, poradíme

Nebojte se mluvit o zdravotních problémech a věcech, které s tím souvisejí. Zeptejte se nás na to, co vás trápí, a my vám poradíme. Také se můžete podívat na odpovědi na otázky, které položili jiní už před vámi, nebo si přečíst příběhy našich pacientů.

Poradna
Mohlo by se vám líbit
Herec, dabér a pedagog Jan Přeučil po výměně kyčelního kloubu
Výměna kyčelního kloubu pohledem herce Jana Přeučila

Herec, dabér a pedagog Jan Přeučil letos v květnu podstoupil výměnu kyčelního kloubu. Přestože se...

Celý článek
Pacientská cesta B. Braun lekarka pacientka
Pacientská cesta - unikátní konzultační projekt

Pacientská cesta je unikátní konzultační projekt skupiny B. Braun, který si klade za úkol co možná nejefektivnější postup při výměně kyčelního nebo kolenního kloubu.

Celý článek
pacientska cesta b. braun
Reportáž: Pacienti z Nemocnice Šumperk jsou nadšení z Pacientské cesty

V Nemocnici Šumperk praktikují jako první v republice nový program zvaný Pacientská cesta, který...

Celý článek