28. 11. 2019
Vytisknout Poslat na e-mail

Artróza kolenního kloubu

K tomuto onemocnění dochází opotřebením kloubní chrupavky, co se vyskytuje v souvislosti s rostoucím věkem a častým pohybem. Nejčastějšími symptomy artrózy kolenního kloubu jsou bolesti a omezení pohybu. Mezi příčiny opotřebení patří i vrozené vady nebo chyby získané chybným zatížením, způsobené deformacemi nohou do O nebo X. Nohy vyklenuté do „O“ podporují vznik artrózy vnitřní kloubní štěrbiny.

Pravé koleno zepředu Při artróze kolena nejčastěji dochází k poškození chrupavčitých menisků, které již nedokáží dostatečně chránit kloubní plochy před tlakem způsobeným tělesnou váhou. Jelikož chrupavka není na rozdíl od jiných tkání v těle zásobována cévami, má po zranění nebo po nemocí podmíněných změnách jen velmi nepatrnou schopnost se sama zahojit. Když se kloubní chrupavka jednou zničí, už nedospěje, a z toho důvodu je každý pohyb pak bolestivý. Pacienta proto trápí velmi silné bolesti. Umělá kloubní náhrada je nutná v případě, že je koleno už tak zničené, že jedinou úlevu od bolesti přinese výměna kloubu. Artróza kolenního kloubu

Obrázek vlevo: Pohled na koleno zepředu. Kloubní štěrbina je zúžená, kost se drolí. Obrázek vpravo: Pohled ze strany. Opotřebení se týká také kloubního spoje mezi kondylem stehenní kosti a zadní plochou čéšky.

Poradna

Zeptejte se, poradíme

Nebojte se mluvit o zdravotních problémech a věcech, které s tím souvisejí. Zeptejte se nás na to, co vás trápí, a my vám poradíme. Také se můžete podívat na odpovědi na otázky, které položili jiní už před vámi, nebo si přečíst příběhy našich pacientů.

Poradna

Mohlo by se vám líbit
bolest kolene
Co je to artróza?

Artróza (osteoartritida) patří mezi nejběžnější kloubní onemocnění, se kterým se setkáváme prakticky denně.

Celý článek
brno josefska
Brněnská chirurgická ambulance Josefská v novém

Na podzim roku 2020 prošla chirurgická ambulance B. Braun v Brně Josefské rozsáhlou rekonstrukcí za...

Celý článek
EnduRo_dunkel_30
Kolenní typy náhrad

Rozlišujeme přitom náhradu povrchu kolene od osově regulované kolenní endoprotézy: Jednostranná...

Celý článek