28. 11. 2019
Vytisknout Poslat na e-mail

K tomuto onemocnění dochází opotřebením kloubní chrupavky, co se vyskytuje v souvislosti s rostoucím věkem a častým pohybem. Nejčastějšími symptomy artrózy kolenního kloubu jsou bolesti a omezení pohybu. Mezi příčiny opotřebení patří i vrozené vady nebo chyby získané chybným zatížením, způsobené deformacemi nohou do O nebo X.

Nohy vyklenuté do „O“ podporují vznik artrózy vnitřní kloubní štěrbiny.

Při artróze kolena nejčastěji dochází k poškození chrupavčitých menisků, které již nedokáží dostatečně chránit kloubní plochy před tlakem způsobeným tělesnou váhou. Jelikož chrupavka není na rozdíl od jiných tkání v těle zásobována cévami, má po zranění nebo po nemocí podmíněných změnách jen velmi nepatrnou schopnost se sama zahojit. Když se kloubní chrupavka jednou zničí, už nedospěje, a z toho důvodu je každý pohyb pak bolestivý. Pacienta proto trápí velmi silné bolesti. Umělá kloubní náhrada je nutná v případě, že je koleno už tak zničené, že jedinou úlevu od bolesti přinese výměna kloubu.

Artróza kolenního kloubu

Obrázek vlevo: Pohled na koleno zepředu. Kloubní štěrbina je zúžená, kost se drolí. Obrázek vpravo: Pohled ze strany. Opotřebení se týká také kloubního spoje mezi kondylem stehenní kosti a zadní plochou čéšky.

 

Poradna

Poradna

Zeptejte se, poradíme

Nebojte se mluvit o zdravotních problémech a věcech, které s tím souvisejí. Zeptejte se nás na to, co vás trápí, a my vám poradíme. Také se můžete podívat na odpovědi na otázky, které položili jiní už před vámi, nebo si přečíst příběhy našich pacientů.

Poradna
Mohlo by se vám líbit
Herec, dabér a pedagog Jan Přeučil po výměně kyčelního kloubu
Výměna kyčelního kloubu pohledem herce Jana Přeučila

Herec, dabér a pedagog Jan Přeučil letos v květnu podstoupil výměnu kyčelního kloubu. Přestože se...

Celý článek
Pacientská cesta B. Braun lekarka pacientka
Pacientská cesta - unikátní konzultační projekt

Pacientská cesta je unikátní konzultační projekt skupiny B. Braun, který si klade za úkol co možná nejefektivnější postup při výměně kyčelního nebo kolenního kloubu.

Celý článek
pacientska cesta b. braun
Reportáž: Pacienti z Nemocnice Šumperk jsou nadšení z Pacientské cesty

V Nemocnici Šumperk praktikují jako první v republice nový program zvaný Pacientská cesta, který...

Celý článek