Vytisknout Poslat na e-mail

Každé onemocnění má určité fáze, nebo řekněme stadia vývoje. Jak je tomu v případě artrózy?

Stádií vývoje artrózy je několik a záleží na tom, v jakém systému je hodnotíme. Nejčastější rozdělení je na základě radiologického vyšetření, kdy rozdělujeme artrózu do 4 stupňů, přičemž 1. stupeň je nejmírnější a 4. nejrozvinutější. Dokonce by se dal zmínit i 5. stupeň, kdy už jsou  chrupavky zcela zaniklé a svou funkci tedy ztratily a kloub je nehybný. Tento způsob rozdělení už popsali pánové Kellgren a Lawrence v šedesátých letech minulého století a je to dělení, které se využívá dodnes.

Další způsob hodnocení artrózy je tzv. artroskopický, kdy se poškození hodnotí podle vizuální kontroly chrupavky a našla by se celá řada dalších metod, jak poškození chrupavek posuzovat. Řekněme, že při léčbě 1.-2. stupně artrózy se používá konzervativní terapie a pro stupně 3-4 a 5 už je určena výhradně operační terapii.

Jak vlastně člověk zjistí, že jeho zdravotní obtíže souvisí s artrózou kloubů?

Věřte mi, že to zjistí relativně snadno. Když ho začnou klouby bolet po námaze, nebo si všimne změny kloubů (např. otok), tak není něco v pořádku a měl by vyhledat odbornou pomoc, nejlépe tedy ortopeda nebo revmatologa. Ten pak na základě klinického vyšetření a rentgenového snímku zjistí, jak závažné změny na kloubu jsou a zařadí poškození kloubu do jednoho ze čtyř stupňů, o kterých jsem mluvil.

Jaké je riziko výskytu artrózy u mužů a jaké je u žen? Je jedno z pohlaví náchylnější?

Tvrdí se, že u žen je artróza o něco častější. Existují na to velké statistické studie, kdy jsou ženy operovány častěji, než muži, ale myslím si, že to bude do značné míry souviset s vyšším věkem a delším přežíváním  žen.

Jak probíhá samotné vyšetření? Co obnáší a jak dlouho trvá?

Prohlídka se nikterak neliší od běžných klinických vyšetření. Zjišťuje se, jak kloub vypadá, jaká je jeho hybnost, jak se chová při zatížení a v jakých místech je pro pacienta bolestivý. Následně ortoped provede radiologické vyšetření, a pokud potřebuje ke stanovení diagnózy detailnější informace, udělá navíc CT, ultrazvukové vyšetření, nebo magnetickou rezonanci. Artróza kloubů se totiž netýká pouze kostí, ale rovněž měkkých tkání kolem nich a ne na všechny otázky lékaři odpoví rentgenový snímek.

Celý rozhovor najdete v Braunovinách.

Mohlo by se vám líbit
Herec, dabér a pedagog Jan Přeučil po výměně kyčelního kloubu
Výměna kyčelního kloubu pohledem herce Jana Přeučila

Herec, dabér a pedagog Jan Přeučil letos v květnu podstoupil výměnu kyčelního kloubu. Přestože se...

Celý článek
Pacientská cesta B. Braun lekarka pacientka
Pacientská cesta - unikátní konzultační projekt

Pacientská cesta je unikátní konzultační projekt skupiny B. Braun, který si klade za úkol co možná nejefektivnější postup při výměně kyčelního nebo kolenního kloubu.

Celý článek
pacientska cesta b. braun
Reportáž: Pacienti z Nemocnice Šumperk jsou nadšení z Pacientské cesty

V Nemocnici Šumperk praktikují jako první v republice nový program zvaný Pacientská cesta, který...

Celý článek