Vytisknout Poslat na e-mail

Artroskopie je moderní, miniinvazivní operační metoda, která zaznamenala obrovský rozvoj především za posledních 20 let.

Pacientovi je při výkonu do operovaného kloubu (koleno, rameno, kyčel, hlezno, loket, zápěstí) zavedena z drobného vpichu tzv. operační optika, což je nástroj, na který se připevní hlava kamery, která přenáší obraz z kloubu na přidružený monitor. Součástí optiky je i kanál, kterým je do špičky nástroje přiváděno světlo. Aby byly všechny struktury dobře vidět, pumpuje se do operovaného kloubu velké množství vody – fyziologického roztoku, který se odvádí, aby případné krvácení nezakalilo průhlednost.

Pro možnost provádět v kloubu definované výkony, např. odstranění kusů poničené tkáně, se samostatným vpichem nebo vpichy do kloubu zavedou tzv. troakáry – válcovité profily, kterými se patřičné artroskopické nástroje do kloubu zavádějí. Artroskopie je typicky miniinvazivní výkon používaný v případě, že je podezření na poškození kloubu, stávající neinvazivní diagnostické techniky však neposkytují jednoznačnou odpověď.

Oproti klasickému chirurgickému výkonu je artroskopie pro pacienta po všech stránkách nesrovnatelně méně zatěžující. Stejně tak se dnes některé výkony již zcela standardně provádějí právě touto technikou.

Nejčastější výkony:

  • Koleno: diagnostiká artroskopie, výkokny na poškozených meniscích, plastika zkřížených vazů
  • Rameno: plastika přetržené rotátorové manžety
Mohlo by se vám líbit
Herec, dabér a pedagog Jan Přeučil po výměně kyčelního kloubu
Výměna kyčelního kloubu pohledem herce Jana Přeučila

Herec, dabér a pedagog Jan Přeučil letos v květnu podstoupil výměnu kyčelního kloubu. Přestože se...

Celý článek
Pacientská cesta B. Braun lekarka pacientka
Pacientská cesta - unikátní konzultační projekt

Pacientská cesta je unikátní konzultační projekt skupiny B. Braun, který si klade za úkol co možná nejefektivnější postup při výměně kyčelního nebo kolenního kloubu.

Celý článek
pacientska cesta b. braun
Reportáž: Pacienti z Nemocnice Šumperk jsou nadšení z Pacientské cesty

V Nemocnici Šumperk praktikují jako první v republice nový program zvaný Pacientská cesta, který...

Celý článek