29. 11. 2019
Vytisknout Poslat na e-mail

Co je to artroskopie

Artroskopie je moderní, miniinvazivní operační metoda, která zaznamenala obrovský rozvoj především za posledních 20 let.

Pacientovi je při výkonu do operovaného kloubu (koleno, rameno, kyčel, hlezno, loket, zápěstí) zavedena z drobného vpichu tzv. operační optika, což je nástroj, na který se připevní hlava kamery, která přenáší obraz z kloubu na přidružený monitor. Součástí optiky je i kanál, kterým je do špičky nástroje přiváděno světlo. Aby byly všechny struktury dobře vidět, pumpuje se do operovaného kloubu velké množství vody – fyziologického roztoku, který se odvádí, aby případné krvácení nezakalilo průhlednost.

Pro možnost provádět v kloubu definované výkony, např. odstranění kusů poničené tkáně, se samostatným vpichem nebo vpichy do kloubu zavedou tzv. troakáry – válcovité profily, kterými se patřičné artroskopické nástroje do kloubu zavádějí. Artroskopie je typicky miniinvazivní výkon používaný v případě, že je podezření na poškození kloubu, stávající neinvazivní diagnostické techniky však neposkytují jednoznačnou odpověď.

Oproti klasickému chirurgickému výkonu je artroskopie pro pacienta po všech stránkách nesrovnatelně méně zatěžující. Stejně tak se dnes některé výkony již zcela standardně provádějí právě touto technikou.

Nejčastější výkony:

  • Koleno: diagnostiká artroskopie, výkokny na poškozených meniscích, plastika zkřížených vazů
  • Rameno: plastika přetržené rotátorové manžety
Poradna

Zeptejte se, poradíme

Nebojte se mluvit o zdravotních problémech a věcech, které s tím souvisejí. Zeptejte se nás na to, co vás trápí, a my vám poradíme. Také se můžete podívat na odpovědi na otázky, které položili jiní už před vámi, nebo si přečíst příběhy našich pacientů.

Poradna

Mohlo by se vám líbit
bolest kolene
Co je to artróza?

Artróza (osteoartritida) patří mezi nejběžnější kloubní onemocnění, se kterým se setkáváme prakticky denně.

Celý článek
brno josefska
Brněnská chirurgická ambulance Josefská v novém

Na podzim roku 2020 prošla chirurgická ambulance B. Braun v Brně Josefské rozsáhlou rekonstrukcí za...

Celý článek
shutterstock_548905555
Po operaci kolenního kloubu

Přibližně za šest až osm týdnů po operaci bude Vaše svalstvo opět natolik posílené, že napomáhá...

Celý článek