7. 11. 2019
Vytisknout Poslat na e-mail

Stavba kolenního kloubu Kolenní kloub tvoří pohyblivý spoj mezi holenní a stehenní kostí. Obě části kloubu jsou v normálním zdravém stavu obklopeny vrstvou kloubní chrupavky, která slouží jako kluzné ložisko. V kloubní štěrbině se navíc mezi kondylem stehenní kosti a hlavicí holenní kosti nacházejí srpovité menisky, sestávající z chrupavky. Zmírňují tlak na kloub a chrání tak kloubní plochy pokryté chrupavkou. Za svou stabilitu vděčí kolenní kloub komplexnímu vazivovému aparátu. Postranní vazy na vnitřní i vnější straně kloubu zajišťují jeho rovnováhu. Vnitřní část kloubu stabilizují přední a zadní křížový vaz. Ke kloubu patří rovněž čéška (patela), kost obklopená šlachou stehenního natahovače, která zepředu stabilizuje pohyb kolenního kloubu.

Image
kolenni_kloub

Průběh pohybu Kloubní tekutina v kloubní štěrbině, která slouží jako „mazivo“, je obklopena kloubním pouzdrem a zajišťuje vykonávání pohybů bez tření. Různé části kloubu přitom musí přesně spolupracovat. Dojde-li k onemocnění některé z částí kolenního kloubu, je narušena celá funkční jednotka. Kolenní kloub má pohyblivou osu kloubu, která se může pohybovat v pěti směrech. V podstatě se jedná o valivé a kluzné pohyby stehenní kosti na holenní kosti. Při ohybu kolenního kloubu jsou přitom umožněny mírné otáčivé pohyby směrem ven a dovnitř. Při plném natažení blokují tyto pohyby vazy kvůli stabilitě.

Poradna

Poradna

Zeptejte se, poradíme

Nebojte se mluvit o zdravotních problémech a věcech, které s tím souvisejí. Zeptejte se nás na to, co vás trápí, a my vám poradíme. Také se můžete podívat na odpovědi na otázky, které položili jiní už před vámi, nebo si přečíst příběhy našich pacientů.

Poradna
Mohlo by se vám líbit
Pacientská cesta B. Braun lekarka pacientka
Pacientská cesta - unikátní konzultační projekt

Pacientská cesta je unikátní konzultační projekt skupiny B. Braun, který si klade za úkol co možná...

Celý článek
pacientska cesta b. braun
Reportáž: Pacienti z Nemocnice Šumperk jsou nadšení z Pacientské cesty

V Nemocnici Šumperk praktikují jako první v republice nový program zvaný Pacientská cesta, který...

Celý článek
Mudr. Ján Debre primář ortopedického oddělení
Pacientská cesta z pohledu první nemocnice v ČR, která tento nový přístup využívá

Nemocnice Šumperk jako první v České republice optimalizuje pobyt ortopedických pacientů v nemocnici...

Celý článek