29. 11. 2019
Vytisknout Poslat na e-mail

Kolenní kloub

Stavba kolenního kloubu Kolenní kloub tvoří pohyblivý spoj mezi holenní a stehenní kostí. Obě části kloubu jsou v normálním zdravém stavu obklopeny vrstvou kloubní chrupavky, která slouží jako kluzné ložisko. V kloubní štěrbině se navíc mezi kondylem stehenní kosti a hlavicí holenní kosti nacházejí srpovité menisky, sestávající z chrupavky. Zmírňují tlak na kloub a chrání tak kloubní plochy pokryté chrupavkou. Za svou stabilitu vděčí kolenní kloub komplexnímu vazivovému aparátu. Postranní vazy na vnitřní i vnější straně kloubu zajišťují jeho rovnováhu. Vnitřní část kloubu stabilizují přední a zadní křížový vaz. Ke kloubu patří rovněž čéška (patela), kost obklopená šlachou stehenního natahovače, která zepředu stabilizuje pohyb kolenního kloubu.

Průběh pohybu Kloubní tekutina v kloubní štěrbině, která slouží jako „mazivo“, je obklopena kloubním pouzdrem a zajišťuje vykonávání pohybů bez tření. Různé části kloubu přitom musí přesně spolupracovat. Dojde-li k onemocnění některé z částí kolenního kloubu, je narušena celá funkční jednotka. Kolenní kloub má pohyblivou osu kloubu, která se může pohybovat v pěti směrech. V podstatě se jedná o valivé a kluzné pohyby stehenní kosti na holenní kosti. Při ohybu kolenního kloubu jsou přitom umožněny mírné otáčivé pohyby směrem ven a dovnitř. Při plném natažení blokují tyto pohyby vazy kvůli stabilitě.

Poradna

Zeptejte se, poradíme

Nebojte se mluvit o zdravotních problémech a věcech, které s tím souvisejí. Zeptejte se nás na to, co vás trápí, a my vám poradíme. Také se můžete podívat na odpovědi na otázky, které položili jiní už před vámi, nebo si přečíst příběhy našich pacientů.

Poradna

Mohlo by se vám líbit
bolest kolene
Co je to artróza?

Artróza (osteoartritida) patří mezi nejběžnější kloubní onemocnění, se kterým se setkáváme prakticky denně.

Celý článek
brno josefska
Brněnská chirurgická ambulance Josefská v novém

Na podzim roku 2020 prošla chirurgická ambulance B. Braun v Brně Josefské rozsáhlou rekonstrukcí za...

Celý článek
shutterstock_55645597
Operace kyčelního kloubu

Pod řezem se nacházející měkké tkáně a svaly, které je třeba odsunout stranou a odhalit kyčelní...

Celý článek