16. 10. 2013
Vytisknout Poslat na e-mail

Kolenní kloub je dennodenně vystavován velkému zatížení, neboť nese celou naši tělesnou hmotnost. Předpokladem pro bezbolestný pohyb v kolenním kloubu bez tření je přitom intaktní chrupavkový povlak kloubu na kondylu stehenní kosti a hlavice holenní kosti.

K opotřebení nebo poškození ochranného chrupavčitého povlaku mohou vést různé faktory. Opotřebení kolenního kloubu, takzvaná artróza, je v podstatě nejčastějším onemocněním. Může být důsledkem věkem podmíněného opotřebení kloubní chrupavky, které vede k bolestem a omezením pohybu. Příčiny opotřebení mohou být i vrozená nebo během života získaná chybná zatížení způsobená deformacemi nohou (nohy do O nebo nohy do X), stará zranění nebo záněty v kolenním kloubu.

 

Umělý kolenní kloub nahrazuje zničené části kloubu v koleni a je vnímán podobně jako lidské koleno.  V závislosti na stavu kolenního kloubu zničeného artrózou přicházejí v úvahu různé druhy protézy. Rozlišujeme přitom náhradu povrchu kolene od osově regulované kolenní endoprotézy:

  • Jednostranná náhrada povrchu
  • Kompletní náhrada povrchu
  • Osově regulovaná kolenní endoprotéza
Poradna

Poradna

Zeptejte se, poradíme

Nebojte se mluvit o zdravotních problémech a věcech, které s tím souvisejí. Zeptejte se nás na to, co vás trápí, a my vám poradíme. Také se můžete podívat na odpovědi na otázky, které položili jiní už před vámi, nebo si přečíst příběhy našich pacientů.

Poradna
Mohlo by se vám líbit
Herec, dabér a pedagog Jan Přeučil po výměně kyčelního kloubu
Výměna kyčelního kloubu pohledem herce Jana Přeučila

Herec, dabér a pedagog Jan Přeučil letos v květnu podstoupil výměnu kyčelního kloubu. Přestože se...

Celý článek
Pacientská cesta B. Braun lekarka pacientka
Pacientská cesta - unikátní konzultační projekt

Pacientská cesta je unikátní konzultační projekt skupiny B. Braun, který si klade za úkol co možná nejefektivnější postup při výměně kyčelního nebo kolenního kloubu.

Celý článek
pacientska cesta b. braun
Reportáž: Pacienti z Nemocnice Šumperk jsou nadšení z Pacientské cesty

V Nemocnici Šumperk praktikují jako první v republice nový program zvaný Pacientská cesta, který...

Celý článek