16. 10. 2013
Vytisknout Poslat na e-mail

Kolenní kloub a důvody pro kloubní náhradu

Kolenní kloub je dennodenně vystavován velkému zatížení, neboť nese celou naši tělesnou hmotnost. Předpokladem pro bezbolestný pohyb v kolenním kloubu bez tření je přitom intaktní chrupavkový povlak kloubu na kondylu stehenní kosti a hlavice holenní kosti.

K opotřebení nebo poškození ochranného chrupavčitého povlaku mohou vést různé faktory. Opotřebení kolenního kloubu, takzvaná artróza, je v podstatě nejčastějším onemocněním. Může být důsledkem věkem podmíněného opotřebení kloubní chrupavky, které vede k bolestem a omezením pohybu. Příčiny opotřebení mohou být i vrozená nebo během života získaná chybná zatížení způsobená deformacemi nohou (nohy do O nebo nohy do X), stará zranění nebo záněty v kolenním kloubu.

Umělý kolenní kloub nahrazuje zničené části kloubu v koleni a je vnímán podobně jako lidské koleno.  V závislosti na stavu kolenního kloubu zničeného artrózou přicházejí v úvahu různé druhy protézy. Rozlišujeme přitom náhradu povrchu kolene od osově regulované kolenní endoprotézy:

  • Jednostranná náhrada povrchu
  • Kompletní náhrada povrchu
  • Osově regulovaná kolenní endoprotéza
Poradna

Zeptejte se, poradíme

Nebojte se mluvit o zdravotních problémech a věcech, které s tím souvisejí. Zeptejte se nás na to, co vás trápí, a my vám poradíme. Také se můžete podívat na odpovědi na otázky, které položili jiní už před vámi, nebo si přečíst příběhy našich pacientů.

Poradna

Mohlo by se vám líbit
bolest kolene
Co je to artróza?

Artróza (osteoartritida) patří mezi nejběžnější kloubní onemocnění, se kterým se setkáváme prakticky denně.

Celý článek
brno josefska
Brněnská chirurgická ambulance Josefská v novém

Na podzim roku 2020 prošla chirurgická ambulance B. Braun v Brně Josefské rozsáhlou rekonstrukcí za...

Celý článek
shutterstock_548905555
Po operaci kolenního kloubu

Přibližně za šest až osm týdnů po operaci bude Vaše svalstvo opět natolik posílené, že napomáhá...

Celý článek