11. 10. 2013
Vytisknout Poslat na e-mail

V současné době na českém trhu existují dvě technologie umožňující zpřesnit umístění totální náhrady. Navigační systémy a individuálně vyráběné resekční šablony. Od roku 1997 je na trhu počítačový navigační systém OrthoPilot®, který je celosvětově nejrozšířenějším zařízením pro přesnou implantaci umělých kloubů (především kolene). Na rozdíl od dnes "módních" resekčních šablon. U nich je nutné předoperační vyšetření magnetickou rezonancí a výroba individuální resekční - ořezové šablony kosti v ceně několika desítek tisíc korun, která není hrazena pojišťovnou. OrthoPilot® nevyžaduje oproti klasickým operacím žádnou speciální přípravu ani nezvyšuje náklady na operaci. Navíc bere v úvahu i složku podílu tzv. vyvážení měkkých tkání kloubního pouzdra, důležitého atributu pro budoucí správnou funkci kloubu. Kam na operaci kolene? Seznam zdravotnických pracovišť v České republice a na Slovensku, kde se využívá navigace v ortopedii OrthoPilot®:

View Navigace v ortopedii v České republice in a larger map 

Kde si nechat operovat koleno? Od roku 2000 se dnes na více než 30 pracovištích v ČR rutinně operují totální náhrady kolenního kloubu metodou OrthoPilot®, kdy řada z nich má již desetileté zkušenosti a více než 1000 navigovaných implantací. Velkou výhodou této metody je, že data o biometrii pacienta se sbírají až během operace. Ta jsou bezprostředně vyhodnocena počítačem a umožňují operatérovi nastavit ideální roviny kostních řezů podle dispozic pacienta.

OrthoPilot® vede chirurga podobně jako autopilot v letadle, i on však může kdykoli během výkonu zasáhnout a nasimulovat/namodelovat si odchylky v usazení kloubu. Výsledná pozice endoprotézy se tak maximálně přibližuje ideálnímu anatomickému a funkčnímu postavení. Celý výkon přitom časově trvá stejně dlouho, jako tradiční operační postup.

Celosvětově bylo od spuštění systému OrthoPilot® takto odoperováno více jak 200.000 kolenních náhrad. OrthoPilot® se také používá pro navigace výměny kyčelního kloubu a plastiky předního zkříženého vazu.

Poradna

Poradna

Zeptejte se, poradíme

Nebojte se mluvit o zdravotních problémech a věcech, které s tím souvisejí. Zeptejte se nás na to, co vás trápí, a my vám poradíme. Také se můžete podívat na odpovědi na otázky, které položili jiní už před vámi, nebo si přečíst příběhy našich pacientů.

Poradna
Mohlo by se vám líbit
Herec, dabér a pedagog Jan Přeučil po výměně kyčelního kloubu
Výměna kyčelního kloubu pohledem herce Jana Přeučila

Herec, dabér a pedagog Jan Přeučil letos v květnu podstoupil výměnu kyčelního kloubu. Přestože se...

Celý článek
Pacientská cesta B. Braun lekarka pacientka
Pacientská cesta - unikátní konzultační projekt

Pacientská cesta je unikátní konzultační projekt skupiny B. Braun, který si klade za úkol co možná nejefektivnější postup při výměně kyčelního nebo kolenního kloubu.

Celý článek
pacientska cesta b. braun
Reportáž: Pacienti z Nemocnice Šumperk jsou nadšení z Pacientské cesty

V Nemocnici Šumperk praktikují jako první v republice nový program zvaný Pacientská cesta, který...

Celý článek