30. 5. 2017
Vytisknout Poslat na e-mail

Operace páteře, pokud se nejedná o úraz, je ve většině případů plánována. Řadu vyšetření nemocný absolvuje ještě před zákrokem, ať se již jedná o zobrazovací metody nebo interní vyšetření. Zobrazovací vyšetření jsou hlavní metodou vyšetření nemocné páteře. Nezastupitelnou úlohu stále hraje rentgenové vyšetření (rtg). Dále se při podezření na úraz či nádorové onemocnění kostních struktur provádí počítačová tomografie (CT), v případě postižení měkkých struktur, plotének a vazů magnetická rezonance (MR). Týden až čtrnáct dní před operací je potřeba vysadit léky na ředění krve. Pokud se nemůžete k hospitalizaci dostavit, nezapomeňte o tom lékaře telefonicky informovat.

Předoperační vyšetření

Než se pacient dostaví k operaci, absolvuje předoperační vyšetření provedené praktickým lékařem nebo internistou. Toto vyšetření se skládá z laboratorního vyšetření krve a moči, EKG a fyzikálního vyšetření. Cílem tohoto vyšetření je potvrdit, že je nemocný schopen operace a nemá infekci nebo chronické onemocnění vylučující zákrok.

Den před operací

Den před operací se pacient v určený čas dostaví na oddělení nemocnice, v níž bude zákrok probíhat. Tam mu bude přiděleno lůžko. Během dne dojde k vyřízení formalit týkajících se osobních údajů a zdravotního pojištění. Příjmová sestra pacienta poučí o chodu oddělení a nemocný se setká s ošetřujícím lékařem. Ten získá od pacienta všechny potřebné informace, provede vyšetření páteře a připraví či případně doplní výsledky zobrazovacích vyšetření. Lékař během rozhovoru s nemocným probere charakter onemocnění a průběh operačního zákroku. Dále ho seznámí s komplikacemi, které mohou nastat. Pokud pacient s postupem navrženým lékařem souhlasí, podepíše informovaný souhlas. Bez něj není možné operaci provést. Nakonec se pacient setká s anesteziologem, který ho připraví na celkovou anestezii, jež proběhne následující den.

Operační den

Druhý den je již operační. Pořadí pacientů k operaci určuje primář oddělení nebo jeho zástupce. Může se stát, že je třeba upřednostnit pacienta v akutním stavu, který byl přijat během služby. Proto může být plánovaná operace odložena, nebo dokonce zrušena.

Po operaci na JIP

Bezprostředně po operaci je pacient umístěn na jednotku intenzivní péče (JIP), kde je podle závažnosti operace a svého zdravotního stavu neustále sledován. Nemocnému jsou podávány léky proti bolesti a k prevenci hluboké žilní trombózy. Délka hospitalizace na lůžku intenzivní péče je při nekomplikovaném pooperačním průběhu obvykle jeden až tři dny. První den po operaci se většinou provádí kontrolní zobrazovací vyšetření. Následující den přijde za pacientem fyzioterapeut, který s ním probere pohybový režim a pomůže mu s pomalým přechodem do svislé polohy (vertikalizace). Pokud je stav nemocného stabilizovaný, je přeložen na standardní lůžko.

Po operaci na standardním pokoji

V dalších dnech pokračuje nácvik vertikalizace a mobilizace, sebeobsluhy. Pokud to stav pacienta dovolí, jsou postupně vysazovány léky proti bolesti. Pokud nenastanou komplikace, je pacient propuštěn přibližně za týden po operaci domů.

Co s sebou do nemocnice:

  • průkaz totožnosti (občanský průkaz nebo cestovní pas),
  • kartičku zdravotní pojišťovny,
  • doklad o pracovní neschopnosti,
  • výsledky předoperačních vyšetření,
  • výsledky vyšetření k vaší diagnóze (snímky),
  • léky, které pravidelně užíváte,
  • věci osobní potřeby.

Popsaný postup odpovídá zvyklostem Kliniky spondylochirurgie 1. lékařské fakulty UK a FN Motol.  Na jiných pracovištích se může nepatrně lišit. Nebojte se tedy zeptat svého ošetřujícího lékaře, co vás přesně čeká.

Poradna

Poradna

Zeptejte se, poradíme

Nebojte se mluvit o zdravotních problémech a věcech, které s tím souvisejí. Zeptejte se nás na to, co vás trápí, a my vám poradíme. Také se můžete podívat na odpovědi na otázky, které položili jiní už před vámi, nebo si přečíst příběhy našich pacientů.

Poradna
Mohlo by se vám líbit
Herec, dabér a pedagog Jan Přeučil po výměně kyčelního kloubu
Výměna kyčelního kloubu pohledem herce Jana Přeučila

Herec, dabér a pedagog Jan Přeučil letos v květnu podstoupil výměnu kyčelního kloubu. Přestože se...

Celý článek
Pacientská cesta B. Braun lekarka pacientka
Pacientská cesta - unikátní konzultační projekt

Pacientská cesta je unikátní konzultační projekt skupiny B. Braun, který si klade za úkol co možná nejefektivnější postup při výměně kyčelního nebo kolenního kloubu.

Celý článek
pacientska cesta b. braun
Reportáž: Pacienti z Nemocnice Šumperk jsou nadšení z Pacientské cesty

V Nemocnici Šumperk praktikují jako první v republice nový program zvaný Pacientská cesta, který...

Celý článek