Vytisknout Poslat na e-mail

Operací lékaři odstraní akutní problémy, především bolest, ale páteř potřebuje čas na uzdravení. V domácím prostředí čeká pacienta rekonvalescence a pozvolný návrat k běžnému životu.

Hlavní zásady domácí péče po operaci krční páteře

  1. Po operaci krční páteře budete nosit ještě šest týdnů pevný krční límec. Správně nasazený límec nesmí nikde škrtit ani nesmí být volný.
  2. Při provádění hygieny a dalších úkonů se sejmutým límcem se vyvarujte rotacím hlavy a předklonům.
  3. Spát je nutné s límcem s hlavou od ramen nahoru podloženou měkkým, málo naplněným polštářem. Krční páteř by měla být v rovině.
  4. Stehy se po operaci odstraňují přibližně za 14 dní. Jakmile je operační rána zhojená, doporučuje se jizvu promazávat mastí a provádět tlakovou masáž.
  5. Veškeré domácí práce je třeba provádět s nasazeným krčním límcem. V rukách je dovoleno nosit pouze břemena do celkové hmotnosti sedm kilogramů.
  6. Pacientům po operaci krční páteře není doporučeno cvičit ani sportovat. Cvičit je možné pouze pasivně, podle doporučení fyzioterapeuta.
  7. Není třeba se vzdávat pohlavního života, jen je třeba myslet na výběr šetrné sexuální polohy.
  8. Na kontroly je možné dojíždět veřejnou dopravou nebo s řidičem. Řízení automobilu není vzhledem k omezení hybnosti krku možné.

Hlavní zásady domácí péče po operaci hrudní a bederní páteře

  1. Po operaci hrudní a bederní páteře budete chodit pouze s pomocí berlí. Schody z počátku zdolávejte pouze v doprovodu druhé osoby, aby vám mohla v případě potřeby poskytnout oporu.
  2. Sedět, s výjimkou krátkého sezení na toaletě, je možné až po první kontrole u lékaře, která bývá po šesti týdnech po operaci. Déle sedět, včetně toho, kdy cestujete v autě, a úplně odložit berle je dovoleno až tři měsíce po operaci.
  3. Spěte a během dne pobývejte na rovném zvýšeném lůžku, aby se vám vstávalo co nejlépe.
  4. Pokud vám lékař dovolí se posadit, je třeba začínat opatrně a pouze na krátký čas, třeba při jídle. Sedět byste měli vždy s rovnými zády. Vyvarujte se dlouhodobého sezení v autě nebo v křesle.
  5. Podle celkového zdravotního stavu můžete začít s procházkami venku a postupně je prodlužovat.
  6. Několikrát denně je dobré procvičovat doporučené cviky. Ty, které vyvolávají bolest, dočasně vynechte.
  7. Vyvarujte se pohybů, které souvisejí s okolím místa operace, jako jsou úklony, předklony, záklony a rotace. Tyto pohyby je možné pomalu provádět až tři měsíce po operaci.
  8. Vyhněte se těžké fyzické práci, nezvedejte těžké předměty. Věci ze země zvedejte s rovnými zády. Dejte pozor na prudké nekoordinované pohyby, jako je uklouznutí nebo chůze v nerovném terénu.
  9. Po odstranění stehů je možné operační ránu sprchovat a promazávat mastí. Rovněž je doporučováno provádět tlakovou masáž. Po operaci se nedoporučuje koupání v horké vodě.
  10. Sexuální aktivity jsou možné, nejsou-li provázeny bolestmi. Je tedy potřeba zvolit takovou polohu, při které je páteř odlehčená, a to rovněž po dobu tří měsíců.
  11. Nedoporučuje se sportovat dříve než tři měsíce po operaci. Po 6týdenní kontrole je možné začít s plaváním. Během celé doby rekonvalescence můžeme doporučit pasivní cvičení dle edukace fyzioterapeuta.
  12. Rehabilitace se obvykle doporučuje až tři měsíce po operaci. Po této době je možné pomalu začít se sporty, jako je například jízda na kole.

Zásady cvičení:

  • cvičte pomalu a cviky provádějte tahem, nikoli švihem,
  • cviky nesmí vyvolávat bolest, pokud bolest pociťujete, raději cvik vynechte,
  • mezi jednotlivými cviky dělejte 10vteřinové pauzy,
  • během cvičení pravidelně dýchejte a nezadržujte dech,
  • každý cvik opakujte 5krát, postupně počet opakování zvyšujte,
  • cvičte pravidelně několikrát denně.

Jak chodit po schodech pomocí podpažních berlí?

 Do schodů:  Ze schodů:
  1. první noha
  2. druhá noha
  3. obě berle současně
  1. obě berle současně
  2. první noha
  3. druhá noha

Doporučené cviky ke stažení [pdf] Zdroj: FN Motol

Počítejte s tím, že po operaci páteře budete potřebovat s některými činnostmi pomoci. Domluvte se tedy dopředu se svými blízkými nebo přáteli.

Poradna

Poradna

Zeptejte se, poradíme

Nebojte se mluvit o zdravotních problémech a věcech, které s tím souvisejí. Zeptejte se nás na to, co vás trápí, a my vám poradíme. Také se můžete podívat na odpovědi na otázky, které položili jiní už před vámi, nebo si přečíst příběhy našich pacientů.

Poradna
Mohlo by se vám líbit
Herec, dabér a pedagog Jan Přeučil po výměně kyčelního kloubu
Výměna kyčelního kloubu pohledem herce Jana Přeučila

Herec, dabér a pedagog Jan Přeučil letos v květnu podstoupil výměnu kyčelního kloubu. Přestože se...

Celý článek
Pacientská cesta B. Braun lekarka pacientka
Pacientská cesta - unikátní konzultační projekt

Pacientská cesta je unikátní konzultační projekt skupiny B. Braun, který si klade za úkol co možná nejefektivnější postup při výměně kyčelního nebo kolenního kloubu.

Celý článek
pacientska cesta b. braun
Reportáž: Pacienti z Nemocnice Šumperk jsou nadšení z Pacientské cesty

V Nemocnici Šumperk praktikují jako první v republice nový program zvaný Pacientská cesta, který...

Celý článek