16. 9. 2022
Vytisknout Poslat na e-mail

Kýla neboli hernie vzniká vyklenutím pobřišnice (stěny břišní), která se spolu s břišním obsahem (nejčastěji tukem nebo střevními kličkami) vychlípí otvorem nebo štěrbinou v břišní stěně. U stomiků je parastomální kýla velmi častou komplikací, protože při operaci dojde k narušení břišní stěny. Lze tedy parostomální kýle předcházet? Jak? A co dělat v případě, když už se rozvine? 

Kýla vzniká postupně

Při každém nežádoucím zvýšení tlaku v dutině břišní dochází k vytlačování kýlního vaku oslabeným místem břišní dutiny. Proto se časem zvětšuje a je nutné se po operaci vyvarovat zatěžování břišních svalů. Pacienti obvykle nemají bolesti, ale vyklenutí může být dosti nepohodlné. Kýla může být navíc viditelná přes oblečení a také se velmi často sníží přilnavost stomických pomůcek. Někdy se dokonce může změnit charakter stolice a frekvence vyprazdňování. I když nemusí působit komplikace, není dobré ji podceňovat.

Hlavní rizika vzniku parastomální kýly Základním rizikovým faktorem pro vznik parastomální kýly je zeslabení břišní stěny už při založení stomie, kdy je břišní stěna protnuta kvůli vyvedení střeva. K jejímu vzniku dále přispívá například:

  • opakovaný kašel, kýchání
  • fyzicky namáhavá práce
  • nadváha a obezita
  • zvýšení nitrobřišního tlaku při nádorových procesech
  • oslabení oblasti v okolí stomie v důsledku pooperačních infekčních komplikací
  • vrozená slabost vazivové tkáně

Chcete se vyhnout kýle? Vstávejte správným způsobem přes bok a nenoste žádné těžké předměty

Jak předcházet kýle?

Pomohou kýlní pásy! Kýle lze předcházet pomocí preventivních opatření. Vstáváme správným způsobem přes bok a nenosíme žádné těžké předměty. Kýla také mnohdy vzniká při neplánovaném rychlém pohybu, například když chytáme padající předmět. K posílení stabilizačního svalstva se doporučuje cvičit speciální cviky. Pokud už kýla vznikla, je třeba nosit kýlní pásy se speciální úpravou pro stomické pomůcky. Pásy jsou vytvořeny, aby správně chránily břišní stěnu a dodávaly jí patřičnou oporu.

Pás nasazujeme zásadně vleže, protože nám při nasazení vestoje hrozí uskřinutí kýly (v kýlním vaku se zaškrtí kýlní obsah). Nosíme ho pouze při zvýšené fyzické aktivitě, nikoliv po celý den. Nepřetržité nošení by mělo za následek další oslabení svalů, což by způsobilo ještě větší náchylnost ke zvětšení kýly. V současné době můžete vybírat z velkého množství a druhu pásů. Vše konzultujte s lékařem či stomickou sestrou ve stomické poradně. Pokud chcete poradit rychle – zavolejte na Stomickou linku B. Braun, zde s vámi vše rádi probereme.

V pooperačním období je třeba pamatovat na vyloučení zvýšené tělesné námahy a používat břišní oporu

Operace je až posledním řešením

Jedním z možným operačních řešení kýly je přesunutí stomie na jiné místo. To přichází na řadu, pokud je kýla rozsáhlá nebo je stomie nevyhovující. Lékař může doporučit také plastiku kýly v okolí stomie, případně vložení podpůrné síťky do břišní stěny. Síťka následně proroste místní tkání a podporuje postižené místo. Hrozí zde však riziko návratu kýly. Zda k tomu dojde, závisí nejen na operatérovi, ale také na disciplíně pacienta po operaci. V pooperačním období je třeba pamatovat na vyloučení zvýšené tělesné námahy a používat břišní oporu.

Poradna

Poradna

Zeptejte se, poradíme

Nebojte se mluvit o zdravotních problémech a věcech, které s tím souvisejí. Zeptejte se nás na to, co vás trápí, a my vám poradíme. Také se můžete podívat na odpovědi na otázky, které položili jiní už před vámi, nebo si přečíst příběhy našich pacientů.

Poradna
Mohlo by se vám líbit
Partner stomika Ally
Seznamte se s Ally®, systémem stomického příslušenství pro každý den

O životě se stomií by mnozí z vás mohli psát romány. Po operaci je to velký šok, který vám obrátí...

Celý článek
Pacientka so stomickým sáčkem
I se stomickým sáčkem se můžete cítit komfortně a šik

Všichni se chceme dobře cítit v oblečení, které máme na sobě. Proto si ho tak pečlivě vybíráme...

Celý článek
Vztahy se stomií
Nebojte se intimních vztahů ani se stomií

Založení stomie znamená pro každého pacienta významnou životní změnu. Onemocnění nebo příčina, která...

Celý článek