Vytisknout Poslat na e-mail

Založení stomie znamená pro každého pacienta významnou životní změnu. Onemocnění nebo příčina, která vedla k jejímu založení, je hlavním faktorem ovlivňujícím kvalitu dalšího života. Ale to není vše. Stejně tak do běžné denní rutiny pacienta výrazně zasáhne i probíhající léčba, prostředí, z kterého pacient pochází, a jeho sociální i rodinné zázemí. I v případě, že je stomie plánovaná a některými pacienty i vítaná, může být její přijetí zpočátku obtížné. Kvalita života stomiků však nemusí rapidně klesnout, stejně tak si mohou i nadále užívat intimní vztahy. Jak se nebát ztráty intimity, popisuje Mgr. Monika Antonová, stomická sestra z Fakultní nemocnice Brno

Pacienty obvykle kromě zdravotních obtíží provázejí obavy ze ztráty sociálních jistot, zaměstnání a společenského uznání. Stomie s sebou přináší mnoho nových a neobvyklých situací, které často komplikují nejen předsudky okolí i ty vlastní, ale také nedostatek informací. 

V osobní rovině pacienty trápí zásah do těla, změna vzhledu a také neschopnost přijetí vývodu jako součásti těla. Pomoci může velmi citlivý přístup v komunikaci a nácvik sebepřijetí v prvním pooperačním období, kdy se pa­cient s péčí o stomii seznamuje. 

Ideálně by měl lékař nebo stomická sestra eliminovat obavy z nefunkční pomůcky, z potřísnění a z možného zápachu vhodným výběrem pomůcky. Pokud je to možné a přeje si to pacient, je vhodné do péče o stomii co nejdříve zapojit i partnera. Oba se tak naučí lépe přijmout novou situaci a získat důvěru k terapeutovi, jehož roli většinou supluje stomická sestra.  

Nebojte se zeptat – i na intimní oblast

Jednou z nejdůležitějších oblastí, kterou nesmíme opomenout, je riziko pooperačních změn a možných problémů v sexuální oblasti. Často se pacient i lékař nedobrovolně ocitají v situaci, kdy si pacient myslí, že se lékař zeptá, a ten naopak předpokládá, že se přece pacient sám od sebe svěří. A nakonec se dočkají pouze oboustranného mlčení. Nejčastěji pak u mužů dochází k poruchám erekce vzhledem k věku a často i k přidruženým chorobám, jako jsou nemoci srdce a cév, případně i jako následek operace v malé pánvi při poranění nervů a cév. Dalším problémem může být pro muže bolestivý styk, zejména po komplikovaném hojení jizev nebo při jejich nadměrné tvorbě v oblasti rekta. Po odeznění pooperačního otoku je důležité co nejdříve informovat operatéra o přetrvávajících potížích s erekcí, aby byla možná včasná léčba.  

Ženy se pak nejčastěji setkávají s bolestivostí zejména po gynekologických operacích, komplikovaném hojení ran nebo po ozařování v oblasti malé pánve. Často dochází ke ztrátě sexuální touhy vlivem následné léčby nebo hormonálních změn. V tomto období je velmi důležitá trpělivost, naučit se vnímat potřeby nemocného a naslouchat mu. U žen často dochází ke změně vnímání pachů, mohou jim vadit těžké vůně, ztrácejí pocit přitažlivosti zejména při ztrátě vlasů v období onkologické léčby, často se uzavírají do sebe a odmítají kontakt z obavy z reakce partnera. Partneři naopak mívají obavy, aby nemocnému neublížili, mají strach se okolí stomie dotknout. Obavy ze sexu pak vedou k omezení partnerských vztahů.

Mluvte spolu s partnerem o svých obavách

Rozhodně se neuzavírejte do sebe. Mluvte o svých potížích, nejistotě i obavách s partnerem i rodinou. Kontaktujte svého lékaře, stomickou sestru nebo odborníka v sexuologické poradně, kteří s vámi určitě najdou cestu, jak situaci zlepšit. Obavy ze vzhledu se dají snadno upravit vhodným prádlem. Ženy mohou k zamaskování stomické pomůcky využít jemných košilek, body nebo přímo erotického prádla, pro muže jsou vhodná trika nebo šerpy, které mohou navíc vlastní sexuální aktivitu oživit. 

V současné době lze na internetu zakoupit i speciální stomické pásy, které pomohou stomii maskovat. Zpočátku je vhodné sexuální aktivity nahradit doteky, hlazením a vzájemným pochopením. S psychickým blokem může pomoci jóga, erotická aromaterapie nebo jemné masáže. Doteky a vzájemná blízkost jsou velmi důležité, postupně by vám měly pomoci k uvolnění a ztrátě zábran.  

Sex nemusí být tabu

V případě fyzických problémů, jako jsou erektilní poruchy nebo bolestivost při styku, je nutné vždy spolupracovat se sexuologem, který doporučí vhodné sexuální polohy. Zpočátku je vhodnější poloha na boku, ale pokud je jakákoli poloha příjemně vnímána oběma partnery, není třeba se jí vyhýbat. Sexuolog může předepsat i vhodné léky k podpoře erekce nebo snížení bolesti. Je ale třeba počítat s doplatky na recept. Obavy z bezpečnosti pomůcky při sexu zajistí vhodná stomická pomůcka. 

Pro intimní chvíle je možné používat minisáčky, které se snadněji maskují. U pacientů s terminální kolostomií může být předem provedena irigace střeva a poté nalepena pouze diskrétní krytka stomie. Stomické sestry dokáží doporučit vhodnou pomůcku a často i vhodné prádlo pro danou příležitost. Pokud se podaří překonat všechna úskalí sexuality se stomií a zdravotní stav to dovolí, není nemožné ani těhotenství a mateřství. Sex nemusí být tabu. Nebojte se o něm hovořit! 

Poradna

Poradna

Zeptejte se, poradíme

Nebojte se mluvit o zdravotních problémech a věcech, které s tím souvisejí. Zeptejte se nás na to, co vás trápí, a my vám poradíme. Také se můžete podívat na odpovědi na otázky, které položili jiní už před vámi, nebo si přečíst příběhy našich pacientů.

Poradna
Mohlo by se vám líbit
Partner stomika Ally
Seznamte se s Ally®, systémem stomického příslušenství pro každý den

O životě se stomií by mnozí z vás mohli psát romány. Po operaci je to velký šok, který vám obrátí...

Celý článek
Pacientka so stomickým sáčkem
I se stomickým sáčkem se můžete cítit komfortně a šik

Všichni se chceme dobře cítit v oblečení, které máme na sobě. Proto si ho tak pečlivě vybíráme...

Celý článek
Poradna stomická sestra
Buďte akční i se stomií - doporučuje stomická sestra

Dodat pacientům ztracenou sebedůvěru a najít motivaci pro nový život se stomií je jedním z mnoha...

Celý článek