26. 4. 2023
Vytisknout Poslat na e-mail

Když pan Lehovec v prosinci loňského roku prodělal operaci rekta a byla mu vyšita dočasná ileostomie, netušil, co všechno bude muset ve svém životě změnit. Po operaci byl zesláblý a musel se naučit o svou stomii pečovat. Dnes je pan Lehovec mile překvapen, že se se stomií dá žít stejně jako před operací. Velkou roli v tom sehrály i kvalitní stomické pomůcky B. Braun, které mu pomohla vybrat stomická sestřička. Jak si pan Lehovec poradil s nástrahami, které ošetřování stomie přináší? A jak mu pomohla jeho rodina? Odpovědi najdete v rozhovoru. 

Jak dlouho jste po operaci a jak vypadal váš sociální život v prvních týdnech po operaci a dnes? 

Operaci nádoru rekta jsem podstoupil v prosinci 2022 a od té doby mám i ileostomii. Po operaci jsem byl velmi zesláblý a musel jsem si začít zvykat na stomii, především jsem se musel naučit pečovat o jizvy. Ale můj fyzický stav se stále zlepšoval a já pomalu nabíral síly. Po měsíci jsem se konečně začal trochu více sám pohybovat po bytě a zašel jsem si občas i na procházky ven.

Dnes mohu říci, že se cítím velice dobře, mám i více energie. Vycházky jsou stále delší, jen samozřejmě musím dbát na to, abych se příliš nenamáhal a nic těžšího nezvedal. A jsem rád, že už mohu jíst trochu rozmanitější stravu. Zvykl jsem si i na stomii a moje manželka už ji zvládá vyměnit levou zadní. 

Jak jste snášel přechod na bezezbytkovou stravu?

Přechod na bezezbytkovou stravu nebyl vůbec problém, protože de facto jsem v tomto režimu žil už od srpna loňského roku kvůli zahájení onkologické léčby. 

Co vás v péči o stomii překvapilo? 

Řekl bych, že v samotné péči o stomii, když pominu počáteční problémy, mne nepřekvapilo nic. Měl jsem z toho původně strach a velké obavy. Ale můžu říct, že jsem byl nakonec překvapen, že se se stomií dá žít, byť s omezeními. Pořád si však připomínám, že tuto ileostomii mám jen na omezenou dobu, než ji bude možné chirurgicky zcela zanořit po ukončení současné onkologické léčby. Jestli pak bude nahrazena kolostomií, to se uvidí. 

Zapojila se do péče o stomii i rodina?

Rodina se samozřejmě zapojila. Především má manželka. O mou stomii se naučila starat velice rychle. Pomáhá mi s jejím ošetřováním i výměnou stomie. Stejně tak jsou mi velkou pomocí i synové, kteří sice s námi nebydlí, ale byli kdykoli připraveni nám s čímkoli pomoci.

Vyhovuje vám pomůcka, se kterou jste odcházel po operaci domů?

Pomůcka, kterou jsem dostal v nemocnici při odchodu, byla, jak se záhy ukázalo, zcela nevhodná. Moje stomie je totiž poněkud zanořená a pomůcka, kterou jsem používal, bohužel podtékala mezi pomůckou i léčivou destičkou.

Měl jste nějaké komplikace a jak jste je řešil?

Podtékání původní stomické pomůcky mi způsobilo následkem agresivity stolice velké napadení kůže. Kůže mokvala, v podstatě se objevilo i tzv. živé maso. Kůže byla citlivá a bolestivá na dotek. Nepomohl ani ochranný sprej, ani mast.

Byla vám v nemocnici nabídnuta pomoc terénní stomické sestry či domácí péče?

V nemocnici mi stomická sestra nabídla kontakt na obvodní sestru, která zajišťuje domácí péči. Stomická sestra se ukázala jako velmi znalá a šikovná už při telefonické komunikaci. Při osobní návštěvě pak rovnou navrhla řešení mé zdravotní situace a přinesla jiné pomůcky, které plně vyhovovaly mému stavu, a také i pomůcky k léčbě kůže. Zároveň mi doporučila domácí péči terénní stomické sestry. Tu jsem ale využíval jen krátce, neboť jsem se díky předešlému proškolení naučil se stomií zacházet a také se můj stav výrazně zlepšil.

Kde a jak si obstaráváte stomické pomůcky?

Pomůcky dostávám podle nároku, který stanoví moje pojišťovna prostřednictvím stomických sester stomické poradny B. Braun Plus.

Co byste chtěl poradit či vzkázat začínajícím stomikům?

Co vzkázat začínajícím stomikům? Péčí o stomii svět ani život nekončí. Dá se s ní žít, ač pochopitelně rozsah a kvalita života mohou být lehce limitovány. Důležitá je opravdu pomoc odborníků – stomických sestřiček – a to hned od počátku, aby pacienta s novou „anomálií na těle“ seznámily a naučily ho, jak péči o stomii zvládat. Příručky ani letáky moc nepomohou, protože každý pacient je jiný stejně jako jeho stomie a individuální problémy. Nápomocní nemohou příliš být ani praktický lékař a běžná sestra. Ti nemají zkušenosti a znalosti prostředků. Rozhodně se hned v nemocnici poptejte po stomické sestře nebo si vyhledejte nejbližší stomickou poradnu B. Braun.

Poradna

Poradna

Zeptejte se, poradíme

Nebojte se mluvit o zdravotních problémech a věcech, které s tím souvisejí. Zeptejte se nás na to, co vás trápí, a my vám poradíme. Také se můžete podívat na odpovědi na otázky, které položili jiní už před vámi, nebo si přečíst příběhy našich pacientů.

Poradna
Mohlo by se vám líbit
Pacientka so stomickým sáčkem
I se stomickým sáčkem se můžete cítit komfortně a šik

Všichni se chceme dobře cítit v oblečení, které máme na sobě. Proto si ho tak pečlivě vybíráme...

Celý článek
Vztahy se stomií
Nebojte se intimních vztahů ani se stomií

Založení stomie znamená pro každého pacienta významnou životní změnu. Onemocnění nebo příčina, která...

Celý článek
Poradna stomická sestra
Buďte akční i se stomií - doporučuje stomická sestra

Dodat pacientům ztracenou sebedůvěru a najít motivaci pro nový život se stomií je jedním z mnoha...

Celý článek