30. 08. 2021
Vytisknout Poslat na e-mail

Žít se stomií neznamená ztratit chuť do života

B. Braun se opět připojuje k oslavě Světového dne stomiků, který připadá na sobotu 2. října. Letos už podesáté propojuje pacienty se stomií, odborníky, kteří se věnují léčbě kolorektálního karcinomu, a pacientské organizace po celém světě. Motto aktuálního ročníku „Máme svá práva“ poukazuje na fakt, že stomici mohou vést naprosto plnohodnotný život jako zdraví lidé a podle toho bychom s nimi měli jednat.

ostomy daySvětový den stomiků (WOD, World Ostomy Day) si připomínáme pravidelně každé tři roky vždy první říjnovou sobotu už od roku 1993. Doprovodné osvětové akce pořádají národní organizace pod záštitou Světové a Evropské asociace stomiků. Společně upozorňují veřejnost na potřeby stomiků a usilují o zlepšení postavení stomických pacientů ve společnosti. V případě České republiky za oslavami Světového dne stomiků stojí pacientské sdružení ILCO.

B. Braun jako jeden z významných poskytovatelů zdravotnické péče a výrobce a distributor stomických pomůcek dlouhodobě podporuje programy prevence, a proto se aktivně zapojuje také do aktivit spojených se Světovým dnem stomiků. Tento významný den mimo jiné připomíná nepopulární fakt, že Česká republika zaujímá jedno z předních míst na žebříčku incidence kolorektálního karcinomu na světě. Toto závažné onemocnění, pokud se nezačne léčit včas, často končí právě umělým vývodem a v kritických případech může mít až fatální následky.

V síti odborných chirurgických ambulancí a stomických poraden B. Braun nabízíme stomickým pacientům profesionální předoperační i následnou zdravotnickou péči. Rodinní příslušníci a blízcí pacientů se na nás mohou obrátit v oblasti edukace i poradenství. Chceme tak stomikům i jejich rodinám pomoci vyrovnat se s nelehkou životní situací a vrátit se zpět do běžného života, jaký vedli před operací.

Právě proto jsme ve spolupráci se sestřičkami z našich stomických poraden a organizací České ILCO na září a říjen připravili sérii pacientských akcí, které mají za úkol vzdělávat, ale také pobavit a rozptýlit. Bude nám potěšením, pokud navštívíte:

Naše stomické sestřičky jsou s pacienty v pravidelném osobním kontaktu, a navíc nabízejí také možnost spojení prostřednictvím moderních komunikačních platforem (např. WhatsApp). Ty v komunikaci postupně získávají své pevné místo, zejména s ohledem na omezení způsobená pandemií onemocnění Covid-19. I v tomto ohledu v B. Braun cítíme velkou zodpovědnost, a proto pacientům nabízíme distanční péči – péči na dálku (telefon / platformy).

Kvízová otázka na závěr:
Víte, co znamená zkratka ILCO, za níž se skrývá pacientská organizace podporující stomiky?

 

 

Odpověď:
Jedná se o zkratku dvou latinských slov:
ILeum (část tenkého střeva) a COlon (tlusté střevo)

Poradna

Zeptejte se, poradíme

Nebojte se mluvit o zdravotních problémech a věcech, které s tím souvisejí. Zeptejte se nás na to, co vás trápí, a my vám poradíme. Také se můžete podívat na odpovědi na otázky, které položili jiní už před vámi, nebo si přečíst příběhy našich pacientů.

Poradna

Mohlo by se vám líbit
rodina u věčeře
Kvalitní a vyvážená strava je důležitá pro každého. A pro stomické pacienty zvlášť

Stomie klade zvýšené nároky na ošetřování vývodu a manipulaci se stomickými pomůckami, ale také na...

Celý článek
pacientsky program lepsi pece
Pacientský program B. Braun Lepší péče

Pacientský program B. Braun Lepší péče vám nabízí komplexní systém podpory. Tipy, rady a mnoho dalších zajímavostí a inspirací...

Celý článek
Jitka Svobodová
Stomické pytlíky v hlavní roli

Příběh stomičky Jitky Svobodové začal krásnou událostí v roce 2001.

Celý článek