Při chirurgických operacích jsou s použitím přístrojové techniky prováděné operační výkony, vedoucí k vyšetření a léčbě nemocí nebo zranění. Druhou, neméně významnou oblastí chirurgie je zlepšení tělesných funkcí nebo vzhledu.  Mezi nejčastěji prováděné chirurgické zákroky jsou ošetření po úrazech a tzv. krátké chirurgické zákroky. V posledních letech se zvyšuje počet operací, kdy jsou použity k záchraně života nebo zlepšení tělesných funkcí implantáty nebo náhrady a počet chirurgických operací z estetických důvodů.

Články k tématu
laparoskopie
Co je to laparoskopie a kdy se doporučuje?

Nebojte se laparoskopie. V současné době se laparoskopicky běžně operuje většina orgánů v dutině...

Celý článek
Hemoroidy
Co jsou hemoroidy

Původ slova hemoroid hledejme v řeckém výrazu haimorrhoides flebes , kde haima znamená krev, rheo...

Celý článek
Buňky onkologického onemocnění
Onkologické onemocnění aneb když se buňky vymknou kontrole

Sdělení lékaře, že vyšetření potvrdilo onkologickou diagnózu, zhoubný nádor či rakovinu, je pro...

Celý článek
Poradna

Zeptejte se, poradíme

Nebojte se mluvit o zdravotních problémech a věcech, které s tím souvisejí. Zeptejte se nás na to, co vás trápí, a my vám poradíme.

Poradna

Co jsou hemoroidy

Původ slova hemoroid hledejme v řeckém výrazu haimorrhoides flebes, kde haima znamená krev, rheo sloveso téci a flebes žíly. Vžilo se také lidové označení „hemeroidy“, zlatá žíla nebo křečové žíly v konečníku. Hemoroidy jsou tedy onemocnění hemoroidální pleteně, při kterém vlivem zvýšeného žilního tlaku a dalších vlivů vzniká pod sliznicí i kožním epitelem konečníku rozšíření v podobě uzlů.

Operaci provádíme v takzvaném režimu jednodenní chirurgie. Znamená to ráno příjem k operaci. Operace v den přijetí. Propuštění pak druhý den ráno. Případná hospitalizace kojence není problém.

Patrně se jedná o opakovanou recidivu kýlya diastasu přímých svalů. Doporučil bych Vám navštívit některé z center, které se operacemi kýly zabývají. Pokud byste měla zájem můžete se obrátit i na nemocnici V Jindřichově Hradci.

Zřejmě se jedná o kýlu v jizvě, která byla opakovaně operována naposledy tedy se síťkou Recidiva - znovuobjevení - kýly je možné po operaci kdy je použita síťka. Je to sice mnohem vzácnější ale stát se to může. Projevem bývají zejména bolesti pálivého nebo tahavého charakteru také ale vyklenutí - boule - v operované oblasti Vámi udávané potíže nejsou úplně charakteristické pro recidivu kýly. Bolestivý syndrom může být způsoben i stavem po opakovaných operacích a přítomností síťky ve stěně břišní Obvykle po čase -  i několika měsících ustupuje. Vyloučit je potřeba i jinou příčinu potíží. Doporučil bych navštívit pracoviště kde operaci provedli popřípadě některé centrum zabývající se operacemi kýl.

Tříselná kýla u dětí je  vždy vrozená. Postihuje 1-4% dětí a asi 10x častěji chlapce. Vzniká neuzavřením výchlipky pobřišnice,která prochází během nitroděložního života tříselným kanálem a obvykle se uzavírá během prvního roku života. Pokud se tato výchlipka neuzavře vzniká kýla. Kýla sama ,, nezmizí ,,. Je vždy indikována operace. U dětí jde o menší zákrok, kdy se z krátkého řezu uzavře a odstraní kýlní váček. U děvčat dochází častěji k uskřinutí kýly než u chlapců. Tříselná kýla u nich může obsahovat i vaječník a jeho uskřinutí ho může i nenávratně poškodit. Operaci bych doporučil buď na pracovišti dětské chirurgie nebo v centru kde se operací kýl zabývají.

Zda byla operace dokončena správně, k tomu by byla potřeba vidět indikaci a operační protokol. Pokud byste měla možnost poslat kopii operačního protokolu mohl bych se vyjádřit přesněji. Recidivy po operacích samozřejmě existují i když tato je velmi časná. Příčinou by mohla být peroperační komplikace kdy například lékaři musí zvolit alternativní postup v zájmu záchrany zdraví či života, ale opět bych musel vidět protokol. Pokud existuje kontraindikace k operačnímu výkonu volí se obecně konzervativní postup nejčastěji tedy kýlní pás k úlevě od příznaků a obtíží spojených s kýlou. Ohrožení života se nejeví jako pravděpodobné. Doporučil bych Vám navštívit některé z center zabývajících se řešením kýly s dostupnou dokumentací předchozí hospitalizace.

Kýla se sama zmenšovat nebude spíše naopak - samozřejmě dá se spravit operací, pokud ji z interního hlediska snesete (samozřejmě nejde o život zachraňující výkon, takže pokud by byl interní nález velmi závažný nutno riziko operace zvážit což zpravidla dělá chirurg ve spolupráci s anesteziologem). Bolesti hlavy a zimnice , ale do obrazu kýly nespadají. Pokud by se objevila trvalá bolest, zvracení a kýla se nedala zreponovat je nutno ihned vyhledat lékařskou pomoc (chirurga).

Tady je odpověď těžká a bez vyšetření i nemožná. Pokud se objevil nějaký pulzující útvar v břiše je nutné vyhledat vyšetření nejlépe chirurgem, ten současně posoudí jestli jde o kýly a ev. jak je řešit. Co se týká diastázy (rozestupu) přímých břišních svalů - názory se různí pokud není velký nedoporučuje se operovat, ale cvičení by mělo svaly posílit.

Pupeční kýlu uvedené velikosti bych určitě neřešil žádnou jinou metodou než je navrhovaná 'Mayo' plastika.

Pravdou je, že medicína a s tím i chirurgie nejsou všemocné. Stává se, že u pacientů s dalšími onemocněními, rizika operace převyšují její předpokládaný užitek. V tom případě pak nelze operační výkon doporučit. V tomto případě lze pouze mírnit obtíže spojené s kýlou v jizvě. To znamená nošení kýlního pásu - eventuelně zhotoveného na míru - omezením námahy a činností spojených s obtížemi někdy i dietními opatřeními - nenadýmavá jídla, prevence zácpy apod. V každém případě bych Vám doporučil navštívit ambulanci pracoviště některého z kýlních center. Centra pro kýly B. Braun najdete zde: lepsipece.cz/kyla/kde-se-kyla-leci-centra-kyly/