20. 1. 2021
Vytisknout Poslat na e-mail

Nebojte se laparoskopie. V současné době se laparoskopicky běžně operuje většina orgánů v dutině břišní, jako je žlučník, kýla i slepé střevo. Patří mezi velmi šetrné a bezpečné diagnostické a léčebné chirurgické metody.

Laparoskopie (lapara – latinsky měkké místo v těle, scopia – latinsky pozorovat) je endoskopická metoda v břišní chirurgii, gynekologii a urologii, při níž se pomocí endoskopických nástrojů za pomoci kamery provádějí operace orgánů v dutině břišní.

S postupným rozvojem endoskopické techniky se spektrum laparoskopické operativy neustále rozšiřuje. V současné době se laparoskopicky operují téměř všechny orgány dutiny břišní. Mezi nejběžnější laparoskopické operace patří operace žlučníku, břišních kýl, operace červovitého přívěsku slepého střeva a velké spektrum gynekologických zákroků.

Laparoskopické operace jsou pro pacienta velkou výhodou, protože se jedná celkově o méně invazivní a zatěžující zákrok s lepším kosmetickým efektem a kratší rekonvalescencí po zákroku.

Výhody laparoskopie

Pacientovi přináší laparoskopie řadu výhod. Laparoskopický zákrok způsobí pacientovi menší zátěž, menší poškození tkáně a menší ztrátu krve. To zároveň znamená kratší rekonvalescenci a pracovní neschopnost, menší pooperační bolesti a v neposlední řadě lepší kosmetický efekt (namísto jedné velké jizvy je jich několik menších).

Laparoskopie navíc umožňuje lékaři prohlédnout i další orgány v dutině břišní. Břišní operace se při laparoskopii provádí tak, že se v břišní stěně provede několik malých řezů, jimiž se do břišní dutiny zasunou pracovní nástroje a kamera. Obraz břišní dutiny zprostředkovaný kamerou vidí operatér na obrazovce a nástroje přes dlouhé držáky ovládá zvenčí. Po skončení operace se vstupní otvory několika stehy zašijí. Pokud nebyla operace složitá, může jít pacient obvykle do tří dnů domů.

Kdy se laparoskopie doporučuje?

Rozhodnutí o laparoskopii provádí lékař (chirurg či gynekolog). Diagnostickou laparoskopii lékaři nejčastěji používají při bolestech břicha nejasného původu, pro vyšetření příčin sterility, řešení podezření na mimoděložní těhotenství, odlišení zánětu gynekologických orgánů a jiných orgánů v malé pánvi, při podezření na nádor.

Laparoskopicky se provádějí i náročnější operační výkony jako například bandáž žaludku při obezitě, operace přechodu jícnu v žaludek při refluxu žaludečních šťáv, jiné operace žaludku a střev, operace nitrobřišních mízních uzlin, jater, slinivky břišní, sleziny apod.

Kromě laparoskopických operací existují také operační výkony takzvaně laparoskopicky asistované. Jde o rozsáhlejší operace v dutině břišní, kdy se část výkonu provádí laparoskopicky a část z malého řezu v břišní stěně. Tento řez je ale menší, než by bylo nutné při provedení celé operace otevřeným způsobem. Takto se například provádí odstranění dělohy či části střeva nebo operace břišní aorty.

Poradna

Poradna

Zeptejte se, poradíme

Nebojte se mluvit o zdravotních problémech a věcech, které s tím souvisejí. Zeptejte se nás na to, co vás trápí, a my vám poradíme. Také se můžete podívat na odpovědi na otázky, které položili jiní už před vámi, nebo si přečíst příběhy našich pacientů.

Poradna
Mohlo by se vám líbit
Rehabilitační ústav v Hrabyně
Návrat člověka do aktivního života je smyslem naší práce

Rehabilitační ústav v Hrabyni je místem, kde se díky silně proaktivnímu přístupu k pacientům vrací...

Celý článek
MUDr. Zdeněk Coufal
Koronární intervence: co to je a co vás při ní čeká?

Intervenční kardiologie je jedním ze samostatných kardiologických oborů. Zabývá se diagnostikou a...

Celý článek
Jak pečovat o jizvu po císaři
Jizva po císaři - jaké komplikace mohou nastat a jak na správnou léčbu?

Císařský řez v některých případech symbolizuje zákrok, který je nutný pro zachování zdraví matky i...

Celý článek