16. 8. 2021
Vytisknout Poslat na e-mail

Před nástupem do nemocnice je důležité vědět, kam se máte dostavit, co si vzít s sebou a co očekávat.

Kam mám jít?

Do nemocnice se většinou nastupuje den před operací, některých případech menších chirurgických zákroků je možné, že se budete moci do nemocnice dostavit až ráno, v den operace.

Zjistěte si předem u svého ošetřujícího lékaře, kam se máte v nemocnici dostavit k příjmu k operaci. Nebudete tak po nemocnici zbytečně bloudit a budete klidnější.

Kdy musím operaci odložit?

Operaci je nutné odložit v případě chřipky, horečky, nevolnosti, výskytu oparu a v těhotenství. V tomto případě kontaktujte svého lékaře a domluvte se na dalším postupu.

Co si mám vzít s sebou?

Do nemocnice je potřeba vzít si s sebou své osobní věci:

  • Kartičku pojištěnce
  • Všechny potřebné lékařské zprávy + výsledky předoperačního vyšetření
  • Župan, pyžamo, domácí oblečení a obuv (něco pohodlného)
  • Kartáček na zuby, ústní vodu, hřeben, deodorant, kapesníčky, hygienické potřeby, špunty do uší
  • Brýle, kontaktní čočky s pomůckami pro jejich údržbu, naslouchátka
  • Pomůcky pro chůzi jsou-li nutné
  • Své léky
  • Pomůcky, které vám předoperačně lékař indikoval
  • Menší hotovost

! Cenné předměty jako jsou šperky, kreditní karty apod. nechte doma. Na oddělení je nevyužijete a budete mít strach z jejich odcizení.

Kdy můžu naposledy jíst a pít před operací?

Den před operací stále můžete jíst běžné jídlo. Dodržujte pitný režim, vypít byste měli 2-3 litry tekutin. Pijte neslazené nápoje – vodu, případně čaj. Vyhněte se syceným nápojům. Nesmíte pít alkohol!

Od půlnoci v den operace nesmíte již vůbec jíst.

Co mě čeká v den operace?

Jako první se o vás postará zdravotní sestra. Na dolní končetiny vám aplikuje bandáž (punčochy), které podporují cirkulaci krve a pomáhají předejít krevním sraženinám.

Sestra vám podá také preventivní dávku antibiotik a léky předepsané anesteziologem pro přípravu na operaci (tzv. premedikace), případně lék proti zvracení. Vydezinfikuje místo, kde bude proveden chirurgický zákrok a důkladně ho oholí.

Sejde se s vámi lékař internista, chirurg (operatér) a anesteziolog.

Lékař internista provede celkové zhodnocení vašeho zdravotního stavu před operací. Zeptá se vás podrobně na vaši osobní anamnézu, které léky pravidelně užíváte, zda máte nějaké alergie a jaké obtíže vás provází. Také zkontroluje všechna předoperační vyšetření a nálezy. Mějte s sebou všechny potřebné lékařské zprávy.

Chirurg vám znovu popíše celý průběh operace, její přínosy a rizika. Zodpoví vám všechny vaše dotazy. Nebojte se na cokoliv zeptat. Pokud s operací souhlasíte, požádá vás o přečtení a podepsání souhlasu s operací.

Anesteziolog s vámi probere znovu výsledky laboratorních vyšetření a určí případná rizika spojená s podáním anestetik. Vybere vám na míru vhodné anestetika. Jelikož některá léčiva podávaná během anestezie mohou způsobovat zvracení, nejméně 6 hodin před operací nesmíte jíst a pít. Zeptejte se, zda si máte před operací vzít své léky, které pravidelně užíváte. Přístroje, které monitorují hladinu kyslíku v krvi, reagují na barvu nehtového lůžka, z tohoto důvodu nesmíte mít odstraněny gelové nehty a lak na nehtech.

Jak to probíhá na operačním sále?

V čas zákroku vás odpovědná osoba převeze na operační sál, kde se vás ujme anesteziolog. Pokud ještě nemáte zavedenou kanylu, lékař vám ji zavede na operačním sále. Přes kanylu jsou vám podávány potřebná léčiva v průběhu operace a po operaci léky utišující bolest.

Anesteziolog vás uspí, tedy uvede do celkové anestezie. Nechá vás vdechovat kyslík přes obličejovou masku a aplikuje injekci do žíly, po které usnete. Váš zdravotní stav je důkladně monitorován a anesteziolog dohlíží na to, že nejste vzhůru, spíte a nemáte žádné bolesti.

Po uspání provede chirurg operační zákrok.

Jak se vzbudím?

Když chirurg operaci dokončí, anesteziolog vám přestane podávat léky, které vás drží ve spánku. Buď se probudíte přímo na operačním sále, nebo v dospávacím pokoji. Zde je kontrolován váš pulz, hodnoty krevního tlaku a teploty, v případě potřeby je podávána tekutina v podobě infuzí a léky proti bolesti a zaveden močový katétr, aby bylo možné sledovat vylučování moči.

Následně budete převezeni na jednotku intenzivní péče (JIP) nebo zpět na pokoj na oddělení. 

Co mě čeká po operaci na oddělení?

Záleží na tom, zda budete po operaci na JIP či přímo na oddělení. Platí však, že budete dostávat léky proti bolesti, na ředění krve, zklidnění žaludku, případně proti zvracení a infuze na zavodnění.

Jak se řeší bolest po operaci?

Je důležité, abyste byli po operaci bez bolesti. To vám umožní dřívější rekonvalescenci. Když nebudete cítit bolest, budete schopni lépe dýchat, lehčeji se pohybovat a vstávat, lépe spát a věnovat se aktivitám jako je např. čtení, poslech hudby apod.

Bolest znamená pro tělo stresovou zátěž, nebudete se moci dobře pohybovat a rehabilitovat, což znamená, že zhoršuje hojení a pooperační průběh. Jakákoliv bolest je náročná i po psychické stránce.

Léky proti bolesti jsou podávány buď v podobě infuzí (intravenózně) nebo ve formě tablet. Můžete mít také zaveden epidurální katétr nebo TAP katétr (tenká hadička jdoucí do podkoží v operační ráně určená k podání léků proti bolesti přímo v ráně).

Můžete mít obavu, zda jsou podávané léky proti bolesti návykové. Při podávání léků po operaci nehrozí nebezpečí závislosti.

Nebojte se říci si o léky na bolest příslušnému zdravotnímu personálu.

Kdy se můžu začít hýbat?

Po operaci se vás ujme zdravotní sestra, která vám nejprve pomůže se na lůžku posadit. Následně se pokusíte chodit, pokud to váš zdravotní stav a chirurgický výkon umožňuje.

Je důležité, abyste se poprvé po operaci nepokoušeli sami vstát a chodit, mohla by se vám zamotat hlava a dojít k úrazu. Při pobytu v nemocnici

Pohyb po operaci předchází riziku vzniku pneumonie, kdy mohou vzniknout krevní sraženiny, nebo se projeví svalová slabost.

Fyzická aktivita se postupně zvyšuje za pomoci rehabilitace.

Kdy budu moci jíst a pít?

Po operaci smíte přijímat tekutiny, lehkou stravu a případně energetickou tekutou stravu. Pitný režim si budete hlídat a ideální je vypít 2-3 litry tekutin denně.


DUŠKOVÁ, Markéta. Úvod do chirurgie: učební text pro studenty 3. LF UK. Praha: Univerzita Karlova v Praze, 3. lékařská fakulta, Klinika plastické chirurgie 3. LF a FNKV, 2009. ISBN 978-80-254-4656-0.

Poradna

Poradna

Zeptejte se, poradíme

Nebojte se mluvit o zdravotních problémech a věcech, které s tím souvisejí. Zeptejte se nás na to, co vás trápí, a my vám poradíme. Také se můžete podívat na odpovědi na otázky, které položili jiní už před vámi, nebo si přečíst příběhy našich pacientů.

Poradna
Mohlo by se vám líbit
Rehabilitační ústav v Hrabyně
Návrat člověka do aktivního života je smyslem naší práce

Rehabilitační ústav v Hrabyni je místem, kde se díky silně proaktivnímu přístupu k pacientům vrací...

Celý článek
MUDr. Zdeněk Coufal
Koronární intervence: co to je a co vás při ní čeká?

Intervenční kardiologie je jedním ze samostatných kardiologických oborů. Zabývá se diagnostikou a...

Celý článek
Jak pečovat o jizvu po císaři
Jizva po císaři - jaké komplikace mohou nastat a jak na správnou léčbu?

Císařský řez v některých případech symbolizuje zákrok, který je nutný pro zachování zdraví matky i...

Celý článek