23. 8. 2021
Vytisknout Poslat na e-mail

Délka pobytu v nemocnici záleží na operačním zákroku, který jste absolvovali. Po lehčím zákroku budete z nemocnice propuštěni po pár dnech, při těžším zákroku či komplikací v řádu týdnů.

Kdy budu propuštěn/a domů?

Domů z nemocnice budete propuštěni, pokud budete ve stabilizovaném stavu a váš zdravotní stav umožňuje domácí léčení.

Obecně platí, že budete propuštěni pokud:

  • Nemáte silné bolesti a je možné je tlumit pouze tabletami.
  • Nemáte teplotu ani jinou známku zánětu.
  • Nemáte zavedený katétr ani jiné hadičky.
  • Jste dostatečně fyzicky aktivní a soběstační, nebo se o vás může doma někdo adekvátně postarat.
  • Můžete jíst a pít v dostatečném množství.
  • Nemáte problémy s vyprazdňováním stolice a vylučováním moči.

Před propuštěním z nemocnice vám lékař napíše propouštěcí zprávu a poučí vás o tom, co a jak máte po operaci dělat, a také v jakých případech se okamžitě dostavit do nemocnice, protože i po několika dnech od operace se stále mohou objevit komplikace.

Kdy se můžu sprchovat a koupat?

Oblast jizvy můžete šetrně omývat čistou vodou, ale nepoužívejte žádné mýdlo ani kartáčky přímo v místě operační rány.

Po menší operaci, tzv. miniinvazivní jako je např. laparoskopie se smíte sprchovat po 3-5 dnech od operace. V případě otevřené operace a větší jizvy se smíte sprchovat ještě o něco později. Pokud je ovšem rána kryta fólií zabraňující vniknutí vody do hojící se rány, můžete se začít sprchovat, jakmile to váš celkový stav dovolí.

Koupání je možné nejdříve 2 týdny po operaci.

Jak vypadá jizva? Kdy mi lékař vytáhne stehy?

Při propuštění z nemocnice vám lékař řekne, kdy se máte dostavit na kontrolu hojící se rány nebo přímo na vytažení stehů. Kontroly provádějí chirurgové ve svých ordinačních hodinách v ambulanci.

Vstřebatelné stehy se nevytahují. V případě, že byly použity nevstřebatelné stehy nebo kovové svorky, vyndá vám je lékař zhruba 7-12 dní po operaci, a to podle délky a místa zhojené rány. Vlastní doba pro vytažení stehů záleží i na tom, jak se operační rána bude hojit.

Jak vypadá infekce v operační ráně?

Známky infekce se mohou projevit až po propuštění z nemocnice. Příznaky infekce je bolest v místě rány, zčervenání, teplo v okolí rány a její otok. Může se objevit i zvýšená teplota. V tomto případě kontaktujte svého lékaře nebo se přímo dostavte do ambulance.

V jakých případech se mám ihned dostavit k lékaři?

K lékaři se dostavte, pokud máte teplotu, rána vás bolí, zčervená, zahřívá se či z ní vytéká tekutina, to vše mohou být známky počínajícího zánětu. Pokud máte horečku, zvracíte, nemůžete jíst ani pít, či se bolesti i přes užívání léků nedaří utlumit, vyhledejte lékaře čím dřív. Platí, že by vás měl informovat váš ošetřující lékař ještě před propuštěním o tom, jaké komplikace mohou nastat a kdy se máte neprodleně dostavit do nemocnice. Komplikace se objevit nemusí, ale je dobré vědět předem, co může nastat a jak se v takové situaci zachovat.

Co můžu doma dělat?

Po operaci doma celý den jen neležte. Zkuste se hýbat a chodit alespoň na krátké procházky, pokud nejste upoutáni na lůžko a lékař neurčil jinak. Pohyb tělu v rekonvalescenci pomáhá. Aktivují se svaly, které nebudou ochabovat, navíc rozprouděním krve v těle preventivně předcházíte tvorbě možných krevních sraženin. Můžete začít krátkými vzdálenostmi a postupně délku procházky prodlužovat. Jestli-že se necítíte na to, vyrazit na procházku sami, zkuste poprosit rodinu či vaše přátele, aby s vámi na procházku vyrazili.

Najděte si nějakou zábavu, např. čtěte, poslouchejte hudbu, pusťte si váš oblíbený film či seriál.

Poproste rodinu či přátele o pomoc s domácími pracemi např. s vařením, nákupy, úklidem apod. Zároveň můžete společně strávit čas a nemusíte tak být celé dny doma sami.

Kdy se mohu vrátit zpět do zaměstnání?

Po dobu rekonvalescence budete v pracovní neschopnosti, kterou vám vystavil váš praktický lékař. Ten také rozhodne o tom, zda jste již schopni návratu ke svému zaměstnání. Doba, po kterou budete v pracovní neschopnosti, záleží na druhu operace a vašem zaměstnání.

Poradna

Poradna

Zeptejte se, poradíme

Nebojte se mluvit o zdravotních problémech a věcech, které s tím souvisejí. Zeptejte se nás na to, co vás trápí, a my vám poradíme. Také se můžete podívat na odpovědi na otázky, které položili jiní už před vámi, nebo si přečíst příběhy našich pacientů.

Poradna
Mohlo by se vám líbit
MUDr. Zdeněk Coufal
Koronární intervence: co to je a co vás při ní čeká?

Intervenční kardiologie je jedním ze samostatných kardiologických oborů. Zabývá se diagnostikou a...

Celý článek
Jak pečovat o jizvu po císaři
Jizva po císaři - jaké komplikace mohou nastat a jak na správnou léčbu?

Císařský řez v některých případech symbolizuje zákrok, který je nutný pro zachování zdraví matky i...

Celý článek
Ošetření bércového vředu
Co pomáhá na bércové vředy a jak jejich vzniku předcházet?

Léčba bércových vředů je zpravidla náročná a vyžaduje aktivní přístup ze strany pacienta. Přečtěte...

Celý článek