Vytisknout Poslat na e-mail

Délka pobytu v nemocnici záleží na operačním zákroku, který jste absolvovali. Po lehčím zákroku budete z nemocnice propuštěni po pár dnech, při těžším zákroku či komplikací v řádu týdnů.

Kdy budu propuštěn/a domů?

Domů z nemocnice budete propuštěni, pokud budete ve stabilizovaném stavu a váš zdravotní stav umožňuje domácí léčení.

Obecně platí, že budete propuštěni pokud:

  • Nemáte silné bolesti a je možné je tlumit pouze tabletami.
  • Nemáte teplotu ani jinou známku zánětu.
  • Nemáte zavedený katétr ani jiné hadičky.
  • Jste dostatečně fyzicky aktivní a soběstační, nebo se o vás může doma někdo adekvátně postarat.
  • Můžete jíst a pít v dostatečném množství.
  • Nemáte problémy s vyprazdňováním stolice a vylučováním moči.

Před propuštěním z nemocnice vám lékař napíše propouštěcí zprávu a poučí vás o tom, co a jak máte po operaci dělat, a také v jakých případech se okamžitě dostavit do nemocnice, protože i po několika dnech od operace se stále mohou objevit komplikace.

Kdy se můžu sprchovat a koupat?

Oblast jizvy můžete šetrně omývat čistou vodou, ale nepoužívejte žádné mýdlo ani kartáčky přímo v místě operační rány.

Po menší operaci, tzv. miniinvazivní jako je např. laparoskopie se smíte sprchovat po 3-5 dnech od operace. V případě otevřené operace a větší jizvy se smíte sprchovat ještě o něco později. Pokud je ovšem rána kryta fólií zabraňující vniknutí vody do hojící se rány, můžete se začít sprchovat, jakmile to váš celkový stav dovolí.

Koupání je možné nejdříve 2 týdny po operaci.

Jak vypadá jizva? Kdy mi lékař vytáhne stehy?

Při propuštění z nemocnice vám lékař řekne, kdy se máte dostavit na kontrolu hojící se rány nebo přímo na vytažení stehů. Kontroly provádějí chirurgové ve svých ordinačních hodinách v ambulanci.

Vstřebatelné stehy se nevytahují. V případě, že byly použity nevstřebatelné stehy nebo kovové svorky, vyndá vám je lékař zhruba 7-12 dní po operaci, a to podle délky a místa zhojené rány. Vlastní doba pro vytažení stehů záleží i na tom, jak se operační rána bude hojit.

Jak vypadá infekce v operační ráně?

Známky infekce se mohou projevit až po propuštění z nemocnice. Příznaky infekce je bolest v místě rány, zčervenání, teplo v okolí rány a její otok. Může se objevit i zvýšená teplota. V tomto případě kontaktujte svého lékaře nebo se přímo dostavte do ambulance.

V jakých případech se mám ihned dostavit k lékaři?

K lékaři se dostavte, pokud máte teplotu, rána vás bolí, zčervená, zahřívá se či z ní vytéká tekutina, to vše mohou být známky počínajícího zánětu. Pokud máte horečku, zvracíte, nemůžete jíst ani pít, či se bolesti i přes užívání léků nedaří utlumit, vyhledejte lékaře čím dřív. Platí, že by vás měl informovat váš ošetřující lékař ještě před propuštěním o tom, jaké komplikace mohou nastat a kdy se máte neprodleně dostavit do nemocnice. Komplikace se objevit nemusí, ale je dobré vědět předem, co může nastat a jak se v takové situaci zachovat.

Co můžu doma dělat?

Po operaci doma celý den jen neležte. Zkuste se hýbat a chodit alespoň na krátké procházky, pokud nejste upoutáni na lůžko a lékař neurčil jinak. Pohyb tělu v rekonvalescenci pomáhá. Aktivují se svaly, které nebudou ochabovat, navíc rozprouděním krve v těle preventivně předcházíte tvorbě možných krevních sraženin. Můžete začít krátkými vzdálenostmi a postupně délku procházky prodlužovat. Jestli-že se necítíte na to, vyrazit na procházku sami, zkuste poprosit rodinu či vaše přátele, aby s vámi na procházku vyrazili.

Najděte si nějakou zábavu, např. čtěte, poslouchejte hudbu, pusťte si váš oblíbený film či seriál.

Poproste rodinu či přátele o pomoc s domácími pracemi např. s vařením, nákupy, úklidem apod. Zároveň můžete společně strávit čas a nemusíte tak být celé dny doma sami.

Kdy se mohu vrátit zpět do zaměstnání?

Po dobu rekonvalescence budete v pracovní neschopnosti, kterou vám vystavil váš praktický lékař. Ten také rozhodne o tom, zda jste již schopni návratu ke svému zaměstnání. Doba, po kterou budete v pracovní neschopnosti, záleží na druhu operace a vašem zaměstnání.

Poradna

Poradna

Zeptejte se, poradíme

Nebojte se mluvit o zdravotních problémech a věcech, které s tím souvisejí. Zeptejte se nás na to, co vás trápí, a my vám poradíme. Také se můžete podívat na odpovědi na otázky, které položili jiní už před vámi, nebo si přečíst příběhy našich pacientů.

Poradna
Mohlo by se vám líbit
Rehabilitační ústav v Hrabyně
Návrat člověka do aktivního života je smyslem naší práce

Rehabilitační ústav v Hrabyni je místem, kde se díky silně proaktivnímu přístupu k pacientům vrací...

Celý článek
MUDr. Zdeněk Coufal
Koronární intervence: co to je a co vás při ní čeká?

Intervenční kardiologie je jedním ze samostatných kardiologických oborů. Zabývá se diagnostikou a...

Celý článek
Jak pečovat o jizvu po císaři
Jizva po císaři - jaké komplikace mohou nastat a jak na správnou léčbu?

Císařský řez v některých případech symbolizuje zákrok, který je nutný pro zachování zdraví matky i...

Celý článek