Vytisknout Poslat na e-mail

Trávicí trubice se dělí na několik částí. Nás bude zajímat konečník (rektum), poslední úsek tlustého střeva, ústící v anální krajině řitním otvorem. Délka konečníku se pohybuje mezi deseti až patnácti centimetry. Je rozdělen do dvou částí. Delší se nazývá ampula, kratší, přibližně dvou- až třícentimetrový úsek, anální kanál.

Konečník má velmi důležitou funkci a tou je kontrola vyprazdňování stolice. Podílejí se na ní dva svěrače. Sliznice pokrývající ampulu je podobná sliznici tlustého střeva. Postupně se ale mění v krycí tkáň (kožní epitel) připomínající kůži kryjící anální kanál.

Pro popis a rozdělení hemoroidů je důležitá zubatá linie (linea dentata), tvořící přechod mezí sliznicí a epitelem. Sliznice konečníku umožňuje vstřebávání některých léků aplikovaných formou čípků, klyzmat nebo mastí.  

Cévní zásobení konečníku

Hemoroidy úzce souvisejí s cévním zásobením konečníku. Krev je v oblasti rekta rozváděna sítí drobných tepen a odváděna pletení drobných žilek uspořádaných do sítě. Mezi nimi se nacházejí spojky se zvláštní stavbou cévní stěny, které nejsou ani tepnami, ani žilami, protože jim v cévní stěně chybí svalová vlákna. Tyto cévy se označují jako hemoroidální pleteň (hemoroidální plexus).

Síť cévek vytváří u každého člověka polštářky hemoroidů, které jsou rozmístěny na typických místech. Zvětšováním své velikosti se podílejí na udržení (kontinenci) stolice v konečníku. Fyziologicky přítomné hemoroidy nezpůsobují žádné potíže.

Poradna

Poradna

Zeptejte se, poradíme

Nebojte se mluvit o zdravotních problémech a věcech, které s tím souvisejí. Zeptejte se nás na to, co vás trápí, a my vám poradíme. Také se můžete podívat na odpovědi na otázky, které položili jiní už před vámi, nebo si přečíst příběhy našich pacientů.

Poradna
Mohlo by se vám líbit
Rehabilitační ústav v Hrabyně
Návrat člověka do aktivního života je smyslem naší práce

Rehabilitační ústav v Hrabyni je místem, kde se díky silně proaktivnímu přístupu k pacientům vrací...

Celý článek
MUDr. Zdeněk Coufal
Koronární intervence: co to je a co vás při ní čeká?

Intervenční kardiologie je jedním ze samostatných kardiologických oborů. Zabývá se diagnostikou a...

Celý článek
Jak pečovat o jizvu po císaři
Jizva po císaři - jaké komplikace mohou nastat a jak na správnou léčbu?

Císařský řez v některých případech symbolizuje zákrok, který je nutný pro zachování zdraví matky i...

Celý článek