Úvodní lekce anatomie
Trávicí trubice se dělí na několik částí. Nás bude zajímat konečník (rektum), poslední úsek tlustého střeva, ústící v anální krajině řitním otvorem. Délka konečníku se pohybuje mezi deseti až patnácti centimetry. Je rozdělen do dvou částí. Delší se nazývá ampula, kratší, přibližně dvou- až třícentimetrový úsek, anální kanál.
Konečník má velmi důležitou funkci a tou je kontrola vyprazdňování stolice. Podílejí se na ní dva svěrače. Sliznice pokrývající ampulu je podobná sliznici tlustého střeva. Postupně se ale mění v krycí tkáň (kožní epitel) připomínající kůži kryjící anální kanál.
Pro popis a rozdělení hemoroidů je důležitá zubatá linie (linea dentata), tvořící přechod mezí sliznicí a epitelem. Sliznice konečníku umožňuje vstřebávání některých léků aplikovaných formou čípků, klyzmat nebo mastí.
Cévní zásobení konečníku
Hemoroidy úzce souvisejí s cévním zásobením konečníku. Krev je v oblasti rekta rozváděna sítí drobných tepen a odváděna pletení drobných žilek uspořádaných do sítě. Mezi nimi se nacházejí spojky se zvláštní stavbou cévní stěny, které nejsou ani tepnami, ani žilami, protože jim v cévní stěně chybí svalová vlákna. Tyto cévy se označují jako hemoroidální pleteň (hemoroidální plexus).
Síť cévek vytváří u každého člověka polštářky hemoroidů, které jsou rozmístěny na typických místech. Zvětšováním své velikosti se podílejí na udržení (kontinenci) stolice v konečníku. Fyziologicky přítomné hemoroidy nezpůsobují žádné potíže.
Zeptejte se, poradíme
Nebojte se mluvit o zdravotních problémech a věcech, které s tím souvisejí. Zeptejte se nás na to, co vás trápí, a my vám poradíme. Také se můžete podívat na odpovědi na otázky, které položili jiní už před vámi, nebo si přečíst příběhy našich pacientů.
Poradna
Intervenční kardiologie je jedním ze samostatných kardiologických oborů. Zabývá se diagnostikou a...
Celý článek
Císařský řez v některých případech symbolizuje zákrok, který je nutný pro zachování zdraví matky i...
Celý článek
Léčba bércových vředů je zpravidla náročná a vyžaduje aktivní přístup ze strany pacienta. Přečtěte...
Celý článek