08. 04. 2021
Vytisknout Poslat na e-mail

Poruchy močových cest u pacientů s roztroušenou sklerózou

Tvorba moči a její vylučování z těla vypadá jako jednoduchý, automatický a samozřejmý děj, kterému není třeba věnovat pozornost. Ve skutečnosti se jedná o velmi složitý proces vyžadující dokonalou souhru zejména močové a nervové soustavy. Součinnost však může narušit neurologické onemocnění, jako je například roztroušená skleróza (RS).

Urologické potíže u roztroušené sklerózy v číslech

Roztroušená skleróza je chronické autoimunitní onemocnění nervové soustavy poškozující struktury mozku a míchy. Velmi úzké propojení nervové a močové soustavy, v tomto případě zejména dolních močových cest, způsobuje, že přibližně 80 procent pacientů s RS trpí urologickými potížemi již od počátku onemocnění a po 10 letech trvání RS mají urologické potíže téměř všichni nemocní. U 2 až 12 procent osob mohou být tyto potíže dokonce prvními příznaky roztroušené sklerózy a u 2 procent též symptomy jedinými.

Na zkušenosti jiného pacienta nelze spoléhat

Roztroušená skleróza je onemocnění s řadou odlišných projevů, které se stále vyvíjejí. Každý pacient má trochu jiné potíže, svůj jedinečný soubor příznaků a projevů. To se týká i potíží urologických, jejichž léčba prošla během let mnoha změnami. Stále však platí, že včasná diagnóza RS mnohonásobně zvyšuje účinnost léčby a zlepšuje prognózu pacienta. Přesto nejsou výjimečné případy, kdy mají nemocní nevratné poškození močové soustavy, včetně ledvin, ale své potíže s močením až do vyšetření urologem vůbec neregistrují. Proto je důležité, aby pacienti s RS, ať už mají obtíže s močením, či nikoliv, absolvovali minimálně jednou ročně základní neinvazivní urologické vyšetření. Při potížích s močením už by samozřejmě měli mnohem častěji absolvovat podrobnější vyšetření, a to podle pokynů svého ošetřujícího urologa. Ten pak může porovnat změny močové soustavy a reagovat na potíže způsobené postupujícím onemocněním. Pokud se tedy léčíte s roztroušenou sklerózou, nepodceňujte onemocnění močových cest a najděte si včas svého urologa, který o vás bude pečovat.

Co čekat od urologické péče?

V počátečních stadiích často postačí rehabilitace a užívání léků, které vaše močové cesty ochrání. Někdy však může stav dospět až k autokatetrizaci, která nahrazuje normální funkci močových cest. Pacienti ji velmi dobře zvládají. Katetrizace nebolí a v době existence potažených lubrikovaných jednorázových katétrů a dalších pomůcek, hrazených zdravotními pojišťovnami, není potřeba se jí obávat.

Seznamte se s močovými cestami

Ze zkušeností z urologických ordinací jednoznačně vyplynulo, že pokud pacienti pochopí anatomii a funkci močových cest, mnohem lépe spolupracují a jejich léčba je mnohem úspěšnější. Připravili jsme proto pro vás seriál o močových cestách, ve kterém vás postupně budeme seznamovat s tím, jak lidská močová soustava funguje a na co by si pacienti s roztroušenou sklerózou měli dávat pozor. Všechny díly tohoto seriálu naleznete zde na lepsipece.cz v sekci „Roztroušená skleróza“.

Napadají vás k tématu močových cest nějaké otázky? Chtěli byste se o něčem poradit? Neváhejte se na nás obrátit na tel. čísle +420 777 363 343 nebo e-mailu info@bbraun.cz.

Poradna

Zeptejte se, poradíme

Nebojte se mluvit o zdravotních problémech a věcech, které s tím souvisejí. Zeptejte se nás na to, co vás trápí, a my vám poradíme. Také se můžete podívat na odpovědi na otázky, které položili jiní už před vámi, nebo si přečíst příběhy našich pacientů.

Poradna

Mohlo by se vám líbit
pí Stejskalová
Se stresovou inkontinencí mi pomohla pomůcka Diveen®

Lucie Stejskalová je šťastně vdaná, má dvě krásné dcery a pracuje v cateringové společnosti jako...

Celý článek
inkontinence
Světový týden kontinence vybízí k návštěvě lékaře a vyvrací mýty

Inkontinence trápí téměř 40 % populace, tedy skoro každého druhého Čecha. Uvádí se, že ženy trpí...

Celý článek
uro
Pacienti s roztroušenou sklerózou se urologického vyšetření obávat nemusí

Urologické vyšetření z doby našich dědečků a babiček nemá příliš dobrou pověst. Vyšetřovací metody...

Celý článek