Vytisknout Poslat na e-mail

Tvorba moči a její vylučování z těla vypadá jako jednoduchý, automatický a samozřejmý děj, kterému není třeba věnovat pozornost. Ve skutečnosti se jedná o velmi složitý proces vyžadující dokonalou souhru zejména močové a nervové soustavy. Součinnost však může narušit neurologické onemocnění, jako je například roztroušená skleróza (RS).

Urologické potíže u roztroušené sklerózy v číslech

Roztroušená skleróza je chronické autoimunitní onemocnění nervové soustavy poškozující struktury mozku a míchy. Velmi úzké propojení nervové a močové soustavy, v tomto případě zejména dolních močových cest, způsobuje, že přibližně 80 procent pacientů s RS trpí urologickými potížemi již od počátku onemocnění a po 10 letech trvání RS mají urologické potíže téměř všichni nemocní. U 2 až 12 procent osob mohou být tyto potíže dokonce prvními příznaky roztroušené sklerózy a u 2 procent též symptomy jedinými.

Na zkušenosti jiného pacienta nelze spoléhat

Roztroušená skleróza je onemocnění s řadou odlišných projevů, které se stále vyvíjejí. Každý pacient má trochu jiné potíže, svůj jedinečný soubor příznaků a projevů. To se týká i potíží urologických, jejichž léčba prošla během let mnoha změnami. Stále však platí, že včasná diagnóza RS mnohonásobně zvyšuje účinnost léčby a zlepšuje prognózu pacienta. Přesto nejsou výjimečné případy, kdy mají nemocní nevratné poškození močové soustavy, včetně ledvin, ale své potíže s močením až do vyšetření urologem vůbec neregistrují. Proto je důležité, aby pacienti s RS, ať už mají obtíže s močením, či nikoliv, absolvovali minimálně jednou ročně základní neinvazivní urologické vyšetření.

Při potížích s močením už by samozřejmě měli mnohem častěji absolvovat podrobnější vyšetření, a to podle pokynů svého ošetřujícího urologa. Ten pak může porovnat změny močové soustavy a reagovat na potíže způsobené postupujícím onemocněním. Pokud se tedy léčíte s roztroušenou sklerózou, nepodceňujte onemocnění močových cest a najděte si včas svého urologa, který o vás bude pečovat.

Co čekat od urologické péče?

V počátečních stadiích často postačí rehabilitace a užívání léků, které vaše močové cesty ochrání. Někdy však může stav dospět až k autokatetrizaci, která nahrazuje normální funkci močových cest. Pacienti ji velmi dobře zvládají.

Katetrizace nebolí a v době existence potažených lubrikovaných jednorázových katétrů a dalších pomůcek, hrazených zdravotními pojišťovnami, není potřeba se jí obávat.

Seznamte se s močovými cestami

Ze zkušeností z urologických ordinací jednoznačně vyplynulo, že pokud pacienti pochopí anatomii a funkci močových cest, mnohem lépe spolupracují a jejich léčba je mnohem úspěšnější. Více o močových cestách se dozvíte ZDE.

Napadají vás k tématu močových cest nějaké otázky? Chtěli byste se o něčem poradit? Neváhejte se na nás obrátit na tel. čísle +420 777 363 343 nebo e-mailu info@bbraun.cz.

Poradna

Poradna

Zeptejte se, poradíme

Nebojte se mluvit o zdravotních problémech a věcech, které s tím souvisejí. Zeptejte se nás na to, co vás trápí, a my vám poradíme. Také se můžete podívat na odpovědi na otázky, které položili jiní už před vámi, nebo si přečíst příběhy našich pacientů.

Poradna
Mohlo by se vám líbit
Agáta Koupilová s medailí
Paraplavkyni Agátě Koupilové pomůže při přípravě na Paříž 100.000 Kč

Mladá paraplavkyně Agáta Koupilová dostala od Skupiny B. Braun a Alzheimer Home ve Slavkově u Brna...

Celý článek
David Drahoninsky, Martin Kuncek, Petr Macoun pri predani seku
Paralympionik David Drahonínský má nový vozík. Usnadní mu přípravu na hry v Paříži.

Úspěšný paralympijský medailista v lukostřelbě David Drahonínský se tvrdě připravuje na další...

Celý článek
David Drahoninský paralympionik
Osobní zpověď šestinásobného paralympijského medailisty

David Drahonínský si do šestnácti let žil jako každý jiný kluk. Honil se na hřišti za balonem, v...

Celý článek