Vytisknout Poslat na e-mail

Všichni dnes můžeme  dosáhnout na špičkovou zdravotní péči ve špičkově vybavených nemocnicích. Máme šanci vyléčit svoji nemoc nebo ji alespoň zastavit, prodloužit svůj život a také důstojně zemřít.

Přesto ale, v rychlosti nástupu nových zdravotnických technologií a postupů a nových léčiv, opomíjíme,  zbytečně, jednu zdánlivě banální věc, která ale může za to, že jsme sice po operacích, chemoterapiích, zákrocích, ale stejně se nemůžeme postavit na nohy, cítit se dobře, volně dýchat, pokračovat ve svém předchozím životě. Proč?

Zapomínáme, že součástí celého procesu léčení nebo uzdravení musí být myšlenka (pečující osoby anebo lékaře) na stav výživy pacienta. Pokud totiž do nemocnice přichází pacient už ve stavu podvýživy je prakticky jisté, že to negativně ovlivní celý proces léčby a hlavně její výsledek.

nutrice

Podvýživa je stav způsobený nedostatkem anebo nevyrovnaným příjmem živin. Je častá v ambulantní a domácí péči, ale může se vyvinout až během hospitalizace anebo během pobytu v nemocnici. U 3-5% hospitalizovaných pacientů je podvýživa tak závažná, že pokud není léčena, vede k úmrtí. Pro větší počet pacientů (přibližně 45%) sice není podvýživa přímou příčinou úmrtí, ale ohrožuje pacienta vysokým výskytem komplikací (např. proleženiny, abscesy, píštěle, pneumonie, snížení svalové síly apod.), které prodlužují pobyt v nemocnici a  zvyšují náklady na léčbu.¹

Podvýživa se vyskytuje nejvíce u stařších pacientů (50%), u nemocných s respiračními chorobami (45%), u nemocných v kritickém stavu (65%) a také u nemocných s rakovinou, kde se může objevovat až v 85% případů.² Podvýživa – to není jen na první pohled patrná vyhublost. Může vznikat i při zdánlivě dostatečném nebo i nadbytečném přísunu energie. Ve stravě však chybí biologicky hodnotné bílkoviny a organismus, který bílkoviny strategicky potřebuje k celé řadě životních funkcí si je potom “vezme” z vlastních svalů a orgánů. Dochází k oslabení fyzické síly i výkonnosti, únavě i možnému poškození funkce orgánů jako jsou např. plíce a srdce.

Zvláštní pozornost je třeba věnovat nemocným s rakovinou a to ihned na počátku léčby

Riziko vzniku podvýživy při nádorovém onemocnění je vysoké, má zřetelný negativní dopad na průběh nádorového onemocnění i na jeho léčbu. Výsledek onkologické léčby je v průměru horší u nemocných, kteří trpí podvýživou, mají vyšší pravděpodobnost toxicity onkologické léčby a nižší pravděpodobnost příznivé odpovědi nádoru na léčbu, tedy nižší pravděpodobnost dosažení remise onemocnění.³

Příčinou podvýživy u nádorového onemocnění může být  změna metabolismu, která omezuje využití živin, takže tento typ se může rozvíjet i u nemocného se zachovalým příjmem stravy. Často ale také dochází k nedostatečnému příjmu živin, např. při útlaku trávicího ústrojí nádorem, při nevolnosti způsobené protinádorovou léčbou, také při opakovaném lačnění před různými výkony apod.⁴

 

Podvýživu u každého  pacienta je potřeba včas odhalit a léčit. Je třeba, aby si rodina všímala svého nemocného příbuzného už doma, zda v poslední době nezhubnul, zda trpí sníženou chutí k jídlu, zda je unavený i při malé námaze, zda mu není stále zima, zda netrpí bolestí břicha, zácpou, průjmem. To vše by mohlo signalizovat počínající stav podvýživy.

Během hospitalizace se musíme zajímat o to, zda náš nemocný příbuzný jí, co jí, kolik toho sní, jestli mu jídlo chutná, jestli má s sebou zubní náhradu, aby mohl kousat apod. Pokud nechutenství trvá, není možné na nic čekat, každá ztráta hmotnosti v průběhu nemoci oslabuje pacienta  snižuje jeho šance na plné a rychlé uzdravení. Při pochybnostech je potřeba informovat ošetřujícího lékaře. Často v počátku stačí konzultace s nutričním terapeutem, který navrhne změnu charakteru stravy, doporučí na přechodnou dobu výživu k popíjení tzv. sipping a hlavně pacient bude vyšetřen a sledován, zda se jeho stav zlepšuje.

Podvýživa velmi významně ovlivňuje výskyt komplikací a úmrtnost v nemocnicích i v domácí péči a zvyšuje ekonomické nároky na péči zejména o starší pacienty.Pacienti by v této technologicky vyspělé době měli mít právo na to, aby dostali šanci vrátit se z nemocnice v co nejlepším fyzické stavu, mohli dál kvalitně žít a podstoupená léčba měla tedy smysl.

Naši speciální výživu můžete koupit v našem eshopu zde.


1,2,5 Zadák Z. Malnutrice – stále aktuální problém, https://www.worldmednet.cz/publication/nutrition-news-cz-01-2016/
3 Tomíška M. Výživa onkologických pacientů. Praha: Mladá fronta, 2018; s.17. ISBN 978-80-204-4064-8
4 Tomíška M. Výživa onkologických pacientů. Praha: Mladá fronta, 2018; s.18. ISBN 978-80-204-4064-8

Poradna

Poradna

Zeptejte se, poradíme

Nebojte se mluvit o zdravotních problémech a věcech, které s tím souvisejí. Zeptejte se nás na to, co vás trápí, a my vám poradíme. Také se můžete podívat na odpovědi na otázky, které položili jiní už před vámi, nebo si přečíst příběhy našich pacientů.

Poradna
Mohlo by se vám líbit
Monika s přenosní výživovou pumpou v batohu
Jak se žije první ženě s přenosnou výživovou pumpou?

Pacienti, pro něž je parenterální výživa jediným řešením, musí často většinu času trávit doma...

Celý článek
Žena popíjí Remune drink
Enterální výživa

Enterální výživa (z řec. enteron – střevo) je směs farmaceuticky připravených výživných roztoků...

Celý článek
Výživa pro pacienty s parenterální výživou
Slibné vyhlídky pro pacienty s parenterální výživou

V novodobé medicíně lze v České republice historii parenterální výživy z pohledu pacienta rozdělit...

Celý článek