Vytisknout Poslat na e-mail

Dobrý den, jsem čerstvě po operaci a mám nově vytvořenou stomii. Jak nejlépe o ni mohu pečovat? Smím hned dělat vše jako v běžném životě, nebo se mám něčeho vyvarovat? Jana, 56 let

Dobrý den, paní Jano, o stomii vás naučila pečovat stomická sestra podle typu vývodu (ileostomie, kolostomie, urostomie). Nezmiňujete se o tom, proč vám byla stomie vytvořena nebo jestli vás ještě čeká nějaká další léčba – od toho se odvíjí vše ostatní.

Obecně platí, že by se po každé břišní operaci měli pacienti tři měsíce vyvarovat nošení břemen těžších než pět kilo, protože nemá docházet ke zvyšování nitrobřišního tlaku. Nejnebezpečnější jsou nečekané pohyby. To znamená, že je třeba např. při kašlání břišní stěnu a okolí stomie přidržovat. Nechytat padající předměty, hrnky, kladiva. Měla byste si natrvalo zautomatizovat vstávání z lůžka přes bok (tak jste se to učila po operaci), a to i tehdy, když už máte vyndané stehy a břicho vás již nebolí.

Správně byste tedy z postele měla vstávat přes bok s pokrčenými dolními končetinami a oporou o končetiny horní – šetříte tak nejen břišní stěnu, ale i záda. Těmito opatřeními předcházíte vzniku kýly. Doporučenou aktivitou jsou procházky a plavání. Nedoporučují se kontaktní sporty. V podstatě s rozumem dělejte vše, na co jste byla zvyklá. Doporučujeme návštěvu fyzioterapeuta, aby vás naučil cvičit vnitřní stabilizační systém pro předcházení vzniku kýly, která se vyskytuje až u 30 % pacientů. 

Mgr. KATEŘINA DRLÍKOVÁ je stomická sestra a lektorka stomických kurzů pro stomické sestry.

Poradna

Poradna

Zeptejte se, poradíme

Nebojte se mluvit o zdravotních problémech a věcech, které s tím souvisejí. Zeptejte se nás na to, co vás trápí, a my vám poradíme. Také se můžete podívat na odpovědi na otázky, které položili jiní už před vámi, nebo si přečíst příběhy našich pacientů.

Poradna
Mohlo by se vám líbit
Partner stomika Ally
Seznamte se s Ally®, systémem stomického příslušenství pro každý den

O životě se stomií by mnozí z vás mohli psát romány. Po operaci je to velký šok, který vám obrátí...

Celý článek
Pacientka so stomickým sáčkem
I se stomickým sáčkem se můžete cítit komfortně a šik

Všichni se chceme dobře cítit v oblečení, které máme na sobě. Proto si ho tak pečlivě vybíráme...

Celý článek
Vztahy se stomií
Nebojte se intimních vztahů ani se stomií

Založení stomie znamená pro každého pacienta významnou životní změnu. Onemocnění nebo příčina, která...

Celý článek