Vytisknout Poslat na e-mail

Nejčastější bolestí začínajících i pokročilých běžců jsou bolesti lýtek. Mohou vznikat při jednorázové, ale také při dlouhodobější námaze, u které by měl každý z nás být obezřetný a dbát na rady a tipy, které jsme pro vás připravili.

Bolesti v lýtku jsou nejčastěji způsobeny přetížením, opakovaně špatným pohybem nebo popřípadě i špatně zvolenou obuví na sport. Je to jedna z nejčastějších příčin, která může ukončit váš trénink/běh. Pokud máte jen malé záškuby v lýtku, tak postačí přejít z běhu do chůze a po chvilce by měla bolest odeznít, a vy tak můžete pokračovat ve své trase. Je-li však bolest velká a postupně se zvětšuje, tak je velmi pravděpodobné, že vás křeč vyřadí ze sportovního života až na několik dní. Příčin vzniku křečí je mnoho, nejčastějšími jsou dehydratace, nedostatek minerálů v těle, přetrénování nebo špatné zatížení plosek nohou při běhu. 

Co dělat v případě, že dostanete křeč?

V první řadě je nejlepší se pokusit křeči předejít tím, že pozastavíte svůj běh ve chvíli, kdy máte pocit, že byste mohli křeč dostat. Poté je dobré pomalu a plynule protáhnout sval do celé jeho délky. V případě, že bolest odezní je vhodné se rozbíhat pomalu, pokud však křeč neodezní ani po protažení, je dobré jemně rozmasírovat lýtka a jít pomalou chůzí.

Správně zvolená obuv na běh je tím nejdůležitějším aspektem každého běžce. Proto je dobré se při výběru bot poradit s odborníkem a nechat se například otestovat na diagnostickém přístroji z jehož výsledků lze nalézt správnou obuv právě pro vás.

Zánět Achillovy šlachy

Bolest lýtka potkala každého z nás minimálně jednou, nejčastěji se však jednalo o epizodní záležitost po běhu či jakémkoliv jiném tréninku. Pokud však k bolesti v oblasti lýtka dochází častěji, mohlo by se jednat o zánět Achillovy šlachy. Nejčastějšími příčinami jsou:

  • Špatná technika běhu
  • Špatná obuv
  • Nedostatečné protažení
  • Prochladnutí v zimních měsících

V případě potíží je nejlepší vynechat jakoukoliv sportovní aktivitu, která by vám bolest způsobovala. Pokud jsou bolesti velké, je vhodný klidový režim. V případě zánětu či zduření je vhodné teplé místo chladit a navštívit odborníka, fyzioterapeuta.

Jak lze posílit lýtka?

Nejlepším cvikem na posílení lýtek je jednoduchý cvik, který se dá praktikovat v podstatě všude. Postavíte se na okraj schodu a položíte na něj pouze prsty nohou. Zbytek plosky necháte ve vzduchu a pomalu jdete celým tělem pod úroveň schodu. Chvíli v této fázi setrvejte a pak jděte zpět nahoru. Při tomto cviku byste měli cítit slabé pnutí v oblasti achilovky, nikoliv však ostrou bolest. Sérii opakujte 3 x 10 cviků po sobě.

Poradna

Poradna

Zeptejte se, poradíme

Nebojte se mluvit o zdravotních problémech a věcech, které s tím souvisejí. Zeptejte se nás na to, co vás trápí, a my vám poradíme. Také se můžete podívat na odpovědi na otázky, které položili jiní už před vámi, nebo si přečíst příběhy našich pacientů.

Poradna
Mohlo by se vám líbit
Kurz první pomoci
Kdo je připraven, není zaskočen, a to i v první pomoci

Ve vyhrocené situaci, která vyžaduje poskytnutí první pomoci, nebývá čas na dlouhé rozmýšlení. Proto...

Celý článek
Bodnutí hmyzem
Záchranka vás může odvézt i kvůli hmyzímu bodnutí

S příchodem letní sezóny přibývá případů bodnutí hmyzem. Vosí či včelí bodnutí již téměř každému z...

Celý článek
Univerzita třetího věku a edukace seniorů
Na učení není nikdy pozdě! Nenechte tělo ani mozek zlenivět

Za poslední dva roky se o desítky procent zvýšil počet seniorů, kteří začali využívat nové...

Celý článek