29. 9. 2022
Vytisknout Poslat na e-mail

Za poslední dva roky se o desítky procent zvýšil počet seniorů, kteří začali využívat nové technologie, aby mohli být v kontaktu se svými blízkými či institucemi. A nejen „na síti“ se stále více věnují i vlastnímu vzdělávání. 

Zachovat si dobrý život i v seniorském věku znamená zůstat aktivní, rozvíjet své koníčky a zájmy, zkrátka nenechat tělo ani mozek zlenivět. I ve stáří chceme držet krok s dobou a potřebujeme se seberealizovat, uplatnit se a být mezi lidmi. Fyzicky nebo alespoň virtuálně – a nejlépe tak i tak. K tomu je vzdělávání ideální příležitostí – učit se lze na dálku i prezenčně. Psychologové mají ale raději než „vzdělávání“ pojem „učení“, protože více zdůrazňuje nutnost aktivního přístupu. 

Najít správnou partu 

Samozřejmě je možné koupit si učebnici základů biologie nebo němčinu pro samouky a ponořit se do nich. Osvědčenější (a zábavnější i příjemnější) ale je zapojit se do institucionalizovaného vzdělávání seniorů. Obrovským bonusem nejen pro osamělé jsou nové kontakty s lidmi s obdobnými zájmy. V ČR i na Slovensku se nabízí široká škála možností a rovněž tematicky je nabídka téměř nepřeberná – od oblíbených kurzů ovládání moderních technologií přes cizí jazyky, základy nejrůznějších vědních oborů (včetně například astronomie) až po zahradničení, tkaní koberců, zlepšování paměti nebo nordic walking. Při výběru je třeba zohlednit, zda se senior bude učit pouze „přes počítač“, docházet na lekce nebo využije kombinace obou možností. 

Univerzity třetího věku  

Univerzita třetího věku (U3V) je specifická forma vzdělávání dospělých určená čistě pro seniory. Požadavkem vstupu bývá maturita. Realizuje se jako cyklus přednášek nebo jako ucelené studium v různých oborech humanitních, společenskovědních, přírodovědných i technických. Některé školy nabízejí také výtvarné kurzy. Vyučujícími jsou zpravidla vysokoškolští odborníci. U3V neuděluje akademické tituly, studium ale bývá zakončeno promocí. V ČR i na Slovensku jsou desítky U3V a nabízejí stovky různých kurzů, angličtinou počínaje a základy nebeské mechaniky konče. Délka studia je několik semestrů nebo i let. Za studium se platí v řádu několika stokorun za semestr. 

Formou vzdělávání U3V je i Virtuální U3V (dále VU3V). Jde o studium převážně na dálku. Umožňuje studovat bez ohledu na vzdálenost účastníků od sídla univerzity. VU3V má například Provozně ekonomická fakulta České zemědělské univerzity v Praze. V současnosti na této VU3V nabízejí 34 vzdělávacích kurzů s rozmanitou tematikou, od pozoruhodného světa hub přes umění v renesanční Itálii až po osobní finance. Přednášky jsou dostupné na internetu, který slouží i k procvičování poznatků nebo ke komunikaci s lektorem a spolužáky. Odbourávají se tak bariéry vzdělávání seniorů, jako je dopravní dostupnost, fyzické zdraví, finanční náročnost a podobně. 

Akademie třetího věku  

Akademie třetího věku (A3V) jsou zakládány především v regionech, ve kterých neexistuje dostatečná nabídka vzdělávání seniorů ze strany vysokých škol. Rozdíly mezi U3V a A3V však neplynou jen z příslušnosti k vysokým školám. Akademie nabízí posluchačům i jen cykly přednášek na zajímavá témata a během výuky probíhá diskuse. Oblíbené jsou také aktivity rekondiční a rekreačně sportovní. Účastník nemusí přednášky doplňovat samostudiem, nepíše písemné práce a není testován. Akademie jsou provozovány ve většině větších měst. Nejsnáze je lze najít na informačních portálech měst a obcí. 

Univerzity volného času  

Právě starší lidé v důchodovém věku tvoří většinu studentů univerzit volného času. Bývají přidruženy ke konkrétní organizaci, jako je například kulturní dům nebo domov seniorů. Mají v názvu slovo univerzita, nemusí být ale s univerzitami propojeny. Často probíhají i ve virtuální formě. Je na nich možné najít i kurzy počítačové gramotnosti a ovládání mobilu.  

Seniorské kluby  

Kluby seniorů se zaměřují na širokou škálu zájmových činností, vzdělávací aktivity, besedy, poznávací zájezdy a exkurze. Nejčastější formou vzdělávání jsou jednorázové přednášky a besedy. Cyklická forma vzdělávání tady probíhá jen velmi výjimečně. Zřizovateli jsou zpravidla státní správa a místní samospráva. Jmenují se například Klub aktivního stáří, Klub dříve narozených nebo Klub důchodců. Nejde o vzdělávání na akademické úrovni, přesto ale tyto kluby hrají důležitou roli pro udržování sociálního kontaktu a smysluplné naplnění času seniorů. Působí skoro v každé obci České republiky i Slovenska. Klubem svého druhu je i Elpida, o.p.s.. Provozuje počítačové, fotografické a jazykové kurzy a cvičení, tréninky paměti, přednášky, besedy, výstavy a tematické workshopy. 

Veřejné knihovny  

V ČR i na Slovensku je hustá síť veřejných knihoven a senioři patří mezi jejich nejvěrnější uživatele. V knihovnách často probíhá i zájmové vzdělávání seniorů a působí i jako konzultační střediska v rámci projektu virtuálních univerzit třetího věku. Nabízejí také edukační přednášky pro širokou veřejnost a svým čtenářům poskytují přístup k počítačům a internetu. Řada knihoven pořádá kurzy základů práce na internetu a orientace v sociálních sítích, a to nejen pro seniory. 

Internet a telefony pro lidi, kteří nevyrostli u počítače 

Internet je celosvětová síť otevřená všem lidem, i těm dříve narozeným. Ti jako děti ještě nevyrůstali u počítače a mnozí ho ani nepoužívali v zaměstnání. Podle výzkumu společnosti Seznam se ale senioři moderním technologiím včetně internetu nevyhýbají, notebook nebo stolní počítač využívá drtivá většina z nich a mobil nebo chytrý telefon mají prakticky všichni. Internet využívají nejčastěji k posílání e-mailů, vyhledávání informací a nákupům. Více než polovina osob starších 65 let „přes sítě“ běžně komunikuje s rodinou. Mobil a internet jim pomáhají bojovat proti osamělosti, izolaci a depresi. 

Přesto mnoho starších lidí říká, že nové technologie už pro ně nejsou, je pro ně obtížné se „na stará kolena“ učit s nimi zacházet. Ve skutečnosti ale není čeho se bát. Základy práce s počítačem i chytrým telefonem a pohyb na síti rádi vysvětlují vnuci (jen jim prarodiče nesmějí začít vyčítat, že na nich tráví příliš mnoho času!). Osvědčenou možností je zapsat se do kurzů určených speciálně pro seniory třeba v některé z institucí uvedených v první části článku. 

Komunikace přes internet 

Právě komunikace je pro seniory nejčastěji důvodem „naučit se internet“.  Elektronická pošta doručí i přijme „dopis“ okamžitě a zdarma, stejně tak třeba Skype zprostředkuje zdarma hovor. K němu je dobré mít v počítači kameru, a tak je možné si povídat vlastně z očí do očí. Pomocí SMS bran lze také zdarma posílat krátké textové zprávy. 

Sociální sítě 

Facebook nebo jiné sociální sítě používá už téměř polovina českých seniorů. Důvodem je možnost sdílet s rodinou a přáteli své zážitky, a to i formou fotoalb nebo videí třeba z dovolené. Senioři nemusí už sami doma čekat, až k nim dojedou děti s vnoučaty, mohou s nimi být touto formou v kontaktu. 

Zájmy, koníčky, hry 

Pomocí internetu je možné nejen rozvíjet zájmy, ale i bavit se. Díky on-line hrám si lze zahrát i scrabble nebo šachy, i když doma právě není s kým. Najde se na něm i spousta užitečných informací – zprávy o počasí, kulturní přehledy, jízdní řády, kontakty (a recenze!) na lékaře, televizní pořady, recepty…  Samozřejmě jsou tu i čerstvé zprávy z domova i ze světa. 

Problémem internetu ale může někdy být pravdivost a věrohodnost zpráv a informací. Právě senioři bývají často obětí dezinformací, a pro jejich šíření je právě internet bohužel ideální. Obranou je vybírat si jen ověřené a bezpečné zdroje informací. 

Internetové nakupování 

V e-shopech už lze koupit téměř vše, ale přináší to i určitá nebezpečí. Senioři jsou i v on-line prostředí jednou z nejohroženějších skupin. Heslo k účtům musí být dostatečně bezpečné a nesmí se zapisovat na papírek nebo do počítače. 

Chytrý telefon 

Smartphone (chytrý telefon) je mobilní telefon doplněný možnostmi osobního počítače. Senioři se ale někdy domnívají, že je rozumnější pořídit si mobil tlačítkový, ideálně přímo seniorský, doplněný SOS tlačítkem. Ne vždy, ale většinou to bývá přežitek, výmluva – a strach z neznáma. 

Chytrý telefon je flexibilní a lze na něm nastavit spoustu věcí. Například velikost písma, takže se snadno ovládá i bez brýlí. Lepší bývá i spojení s rodinou, protože pro mladé je snazší používat, co je baví. Mnoho seniorů zjistilo, že když přejdou na aplikace, které používají jejich děti a vnoučata, budou spolu častěji. S chytrým telefonem je možné komunikovat (telefonicky i písemně), fotit, psát si poznámky, vyhledávat informace, sledovat zpravodajství, podívat se do mapy, hrát hry a spoustu dalšího. Snadněji se s ním přivolá pomoc, protože GPS určí přesně, kde se senior nachází, i bez jeho pomoci. Je možné s ním také bezpečně bezhotovostně platit a lépe než tlačítkový mobil chrání data. 

Chytré telefony mají oproti těm tlačítkovým i nevýhody. Mají kratší výdrž po nabití, vyšší cenu nebo i větší rozměry. U ceny je nutné sečíst jak samotné zařízení, tak i služby operátora (s ohledem na vyšší spotřebu mobilních dat). Pokud se ale zohlední, co to seniorovi přináší, bilance vyzní veseleji – zejména když se co nejvíce připojuje na wifi. 

Poradna

Poradna

Zeptejte se, poradíme

Nebojte se mluvit o zdravotních problémech a věcech, které s tím souvisejí. Zeptejte se nás na to, co vás trápí, a my vám poradíme. Také se můžete podívat na odpovědi na otázky, které položili jiní už před vámi, nebo si přečíst příběhy našich pacientů.

Poradna
Mohlo by se vám líbit
Kurz první pomoci
Kdo je připraven, není zaskočen, a to i v první pomoci

Ve vyhrocené situaci, která vyžaduje poskytnutí první pomoci, nebývá čas na dlouhé rozmýšlení. Proto...

Celý článek
Bodnutí hmyzem
Záchranka vás může odvézt i kvůli hmyzímu bodnutí

S příchodem letní sezóny přibývá případů bodnutí hmyzem. Vosí či včelí bodnutí již téměř každému z...

Celý článek
Kurzy prvej pomoci
Dá se bránit zapomínání?

Občas všichni zapomeneme klíče nebo název nějakého místa. To je zcela normální. Pokud si ale...

Celý článek