Kdo je připraven, není zaskočen, a to i v první pomoci
Ve vyhrocené situaci, která vyžaduje poskytnutí první pomoci, nebývá čas na dlouhé rozmýšlení. Proto je dobré se připravit v kurzech první pomoci. Aktuálně existuje i pro laickou veřejnost spousta možností, jak se dovzdělat. Díky tomu jistě přibyde situací, kdy se lidé do poskytování první pomoci dovedou aktivněji zapojit.
Téměř nikdo z nás se nechce dostat do situace, kdy by měl poskytovat první pomoc. Bohužel si takové situace obvykle nevybíráme a abychom mohli první pomoc zvládnout, musíme být připraveni. Když jde do tuhého, už obvykle nebývá čas najít si všechny potřebné informace. Proto je pro každého z nás výhodné projít kurzem první pomoci.
Zatímco v zahraničí je vcelku běžné, že lidé alespoň jednou ročně absolvují kurz první pomoci, v Česku je samovzdělávání jednotlivců obecně podceňováno. Zájem ze strany laické veřejnosti se ale zvyšuje. Mnozí zaměstnavatelé již zajišťují kurzy pro své zaměstnance, školí je pak obvykle zdravotničtí záchranáři. Rozšířit obzory si mohou lidé i na vlastní pěst.
„Mezi záchranáři teď frčí edukace veřejnosti. Mohu například jenom doporučit instagramový profil záchranářů (stayalive.cz) a lékaře Marka Dvořáka (dvorak155), což je častěji cesta pro mladší ročníky populace, kteří jsou aktivní na sociálních sítích. Znalosti o tom, jak poskytnout první pomoc před příletem nebo příjezdem záchranné služby, výrazně zvyšují možnost přežití pacienta,“ zdůrazňuje záchranářka a lektorka první pomoci Veronika Chalupová.
Díky kurzům se snižují počty situací, kdy se lidé obávají na pacienta při poskytování první pomoci sáhnout. Dle Veroniky Chalupové je poměrně časté, že lidé zavolají na tísňovou linku, ale postupovat dle instrukcí operátora ze strachu, aby něco nepokazili, nechtějí. „Díky absolvování kurzu každý účastník získá dostatečnou sebejistotu, aby se do pomoci aktivně zapojil. A to může často opravdu zachránit život. Vždyť i prostý záklon hlavy může vést k uvolnění dýchacích cest, a tím můžeme člověka zachránit,“ pokračuje Veronika Chalupová.
Kurzy zpravidla nabízí například Zdravotnické záchranné služby v jednotlivých krajích nebo lze oslovit organizaci Český červený kříž. Jednotlivé kurzy se přizpůsobují posluchačům, tudíž je první pomoc vysvětlována dětem přijatelnou formou a samozřejmě jinak vypadají kurzy první pomoci pro dospělé posluchače. Těm se například věnuje tzv. Univerzita třetího věku pořádaná Technickou univerzitou v Liberci.
Vše lze nalézt na webových stránkách zmíněných organizací. Jako ve většině rizikových situací je nejdůležitější prevence. Někdy stačí pouze dodržovat základní bezpečnostní opatření a používat ochranné pomůcky.
„Lidé často podceňují vlastní bezpečnost, a to vede k úrazům. Pracuji v horské oblasti, takže u nás strmě stoupá počet úrazů z elektrokol a elektrokoloběžek, kdy při jízdě lidé podceňují ochranu hlavy. Sundají helmu v rovinatém úseku s vírou, že tady se jim přeci nic nestane, a ejhle. I prostý pád z jednoho metru na nechráněnou hlavu může být až fatální. Velmi často se také potkáváme s důsledky nepřiměřené rychlosti nebo jízdy pod vlivem alkoholu. Všechno to jsou případy, kterým by bylo možné předejít,“ upřesňuje záchranářka Veronika Chalupová.
Poslechněte si podcast Medicína s Veronikou Chalupovou a dozvíte se mnohem víc.
Zeptejte se, poradíme
Nebojte se mluvit o zdravotních problémech a věcech, které s tím souvisejí. Zeptejte se nás na to, co vás trápí, a my vám poradíme. Také se můžete podívat na odpovědi na otázky, které položili jiní už před vámi, nebo si přečíst příběhy našich pacientů.
PoradnaS příchodem letní sezóny přibývá případů bodnutí hmyzem. Vosí či včelí bodnutí již téměř každému z...
Celý článekZa poslední dva roky se o desítky procent zvýšil počet seniorů, kteří začali využívat nové...
Celý článekObčas všichni zapomeneme klíče nebo název nějakého místa. To je zcela normální. Pokud si ale...
Celý článek