9. 10. 2018
Vytisknout Poslat na e-mail

Pamatujete si, jak jste jako malé děti milovali vláčky a byli schopni na ně mávat jako o život? Vlaky byly dlouhou dobu součástí cestování starší generace. Ta mladší spíše už jen slýchávala příběhy o tom, jak se dříve vlakem jezdilo a co taková parní lokomotiva − to byl teprve zážitek. Dnes je situace zase trochu jiná, vlaky se opět dostávají do popředí zájmu. Jsou pohodlné a poslední dobou mnohem komfortnější než dříve. Mnoho cestovatelů k jízdě vlakem po Evropě láká v neposlední řadě také i mnoho možností traťových jízdenek.

Kouzlo chůze mezi vagony

Vlak má tu úžasnou výhodu, že v něm máte mnohem více prostoru k sezení i cvičení než v jiných dopravních prostředcích. A hlavně se v něm dá i chodit. Chodby vlaku jsou dlouhé a výhledy z okna často zajímavé. Svoji denní dávku na krokoměru můžete tedy doplnit i chůzí mezi vagony. Sice dnes už medicína odstoupila od magického čísla 10 000 kroků za den, nicméně se stále doporučuje 3−4 tisíce kroků svižnou chůzí. Pro udržení kondice je to minimum, při chůzi ve vlaku si navíc trénujete stabilitu a posilujete horní končetiny a trup při otevírání dveří mezi vagony. Během cesty tak nachodíte dostatek kroků, i když budete v dopravním prostředku.  

Posilovat lze i na malém prostoru

Posilovat lze i v malém prostoru. Ženy mohou využít delší cesty k posílení svalů pánevního dna. Tyto svaly mají několik funkcí. Hlavní je udržení močového měchýře a hlubokého stabilizačního systému. Tato „miska“ tvořená několika svaly je uložena v oblasti pánve a má nezastupitelnou roli v udržování vzpřímeného držení těla a při zadržování moči. Cvičení jsou zcela nenápadná, a nikdo si tedy nevšimne, že cvičíte.  

Ujistěte se, že kolem sebe máte dostatek prostoru, abyste nikoho nezranili, a můžete začít cvičit na posilování dolních končetin.  

Protažení ve vlaku

  • Protažení achilovek

Opřeme se dlaněmi o držadlo v uličce a dolní končetiny natáhneme vzad. Jedna noha je mírně vpřed a pokrčená, druhá je vzadu a v protažení. Pata je přitisknutá k zemi.  

  • Prevence zkrácení hamstringů

Opřeme patu o podlahu, zadní nohu mírně pokrčíme. Přitáhneme špičku nohy k sobě a předkloníme trup. Zkusíme se dotknout prsty rukou špičky nohy.  

  • Protažení prsních svalů

Postavíme se mezi dveře v kupé, dáme horní končetiny do svícnu a opřeme se o dveře, trup mírně protahujeme vpřed.  

Bezpečnost především

Všechna cvičení je možné provádět v závislosti na vašich specifických zdravotních potížích. Vždy však mějte na paměti, že jste v dopravním prostředku, který může kdykoliv začít brzdit. Proto pokud začnete cvičit, ujistěte se, že jste pevně zapření o přepážku, nebo se dobře držte.

Poradna

Poradna

Zeptejte se, poradíme

Nebojte se mluvit o zdravotních problémech a věcech, které s tím souvisejí. Zeptejte se nás na to, co vás trápí, a my vám poradíme. Také se můžete podívat na odpovědi na otázky, které položili jiní už před vámi, nebo si přečíst příběhy našich pacientů.

Poradna
Mohlo by se vám líbit
Kurz první pomoci
Kdo je připraven, není zaskočen, a to i v první pomoci

Ve vyhrocené situaci, která vyžaduje poskytnutí první pomoci, nebývá čas na dlouhé rozmýšlení. Proto...

Celý článek
Bodnutí hmyzem
Záchranka vás může odvézt i kvůli hmyzímu bodnutí

S příchodem letní sezóny přibývá případů bodnutí hmyzem. Vosí či včelí bodnutí již téměř každému z...

Celý článek
Univerzita třetího věku a edukace seniorů
Na učení není nikdy pozdě! Nenechte tělo ani mozek zlenivět

Za poslední dva roky se o desítky procent zvýšil počet seniorů, kteří začali využívat nové...

Celý článek