21. 7. 2022
Vytisknout Poslat na e-mail

Silné sluneční záření vytváří zátěž pro lidský organismus. O to více opatrní by v parných a dusných dnech měli být dialyzovaní pacienti, ať už léto tráví pobytem na chalupě nebo na dovolené v zahraničí. Přinášíme vám základní tipy, jak zvládnout horké letní měsíce. 

Image

Žijte jako lidé ze středomoří 

Zařaďte do svého denního programu dlouhou siestu v odpoledních hodinách, kdy je rtuť na teploměru nejvýše. K různým aktivitám využijte raději dopoledne a dlouhé večery. 

Vyhýbejte se přímému slunečnímu záření 

Volte oblečení, které dobře zakrývá tělo, například volné košile s dlouhými rukávy a vzdušné kalhoty. Než použijete jakýkoli opalovací krém, ujistěte se, že se všechna místa vpichů z vaší poslední dialýzy řádně zahojila. 

Poťte se co nejméně 

Pokud patříte mezi dialyzované pacienty, tak je pro Vás právě v horkých dnech většinou obtížnější vybalancovat příjem tekutin tak, aby nedošlo ani k převodnění organismu, ale ani k jeho dehydrataci a s tím souvisejícími obtížemi s krevním oběhem. Vhodná je pravidelná kontrola tělesné hmotnosti a krevního tlaku. 

A když budu mít žízeň?  

I v horkých dnech stále platí pravidlo: rozložte množství vypitých nápojů do celého dne. Preferujte čistou pitnou vodu, ochutit si ji můžete plátkem pomeranče nebo lístky máty. Vyhýbejte se velmi kořeněným jídlům a pamatujte, že například i taková polévka obsahuje hodně tekutin. Kostky ledu a žvýkačky jsou dobrými způsoby, jak rozptýlit pocit žízně. 

Vyznejte se v opalovacích přípravcích 

SPF je faktor sluneční ochrany, jehož minimální hodnota je 6 a maximální označení je zpravidla 50+. SPF vyjadřuje čas, po který můžeme být na slunci déle, než dojde ke zčervenání pokožky oproti času stráveném na slunci bez ochrany. Například při použití opalovacího přípravku s nejslabším faktorem s hodnotou 6, dojde k zčervenání pokožky 6x později než při pobytu na slunci bez jakékoliv ochrany. 

Image

Na čem záleží při výběru opalovacího přípravku: 

 • fototypu kůže 
 • délce pobytu na slunci 
 • nadmořské výšce (čím vyšší, tím větší intenzita UV záření) 
 • době předchozího opalování či typu činností, kterým se plánujete věnovat 

Opalovací přípravky aplikujte na kůži alespoň 20 minut před sluněním, obnovujte pravidelně po 2 až 3 hodinách nebo po koupání, zpocení atd. A to i v případě použití přípravků s vyšším faktorem. 

  Poradna

  Poradna

  Zeptejte se, poradíme

  Nebojte se mluvit o zdravotních problémech a věcech, které s tím souvisejí. Zeptejte se nás na to, co vás trápí, a my vám poradíme. Také se můžete podívat na odpovědi na otázky, které položili jiní už před vámi, nebo si přečíst příběhy našich pacientů.

  Poradna
  Mohlo by se vám líbit
  Psycholožka a sexuoložka Laura Janáčková
  Optimismus je nejlepším pomocníkem v těžkých chvílích

  Docentku PhDr. Dr. phil. Lauru Janáčkovou, CSc., z Institutu partnerských vztahů většina lidí zná...

  Celý článek
  Jak zůstat psychicky v pohodě v době koronavirové
  Jak zůstat psychicky v pohodě v době koronavirové

  Právě nyní, více než kdy jindy, člověk potřebuje podporu, lásku a porozumění. Ze všech stran se na...

  Celý článek
  Onkologická pacientka
  Onkologická léčba je stále úspěšnější

  Onkologické onemocnění je způsobeno nekontrolovaným růstem buněk, které se vymkly kontrole vlastního...

  Celý článek