1. 3. 2019
Vytisknout Poslat na e-mail

Podle Světové zdravotnické organizace (WHO) začíná stáří od 60. roku života. V dnešní době je většina populace v tomto věku aktivní a za seniory se ani nepovažuje. Stejný přístup mají tito lidé většinou i ke sportu.

Není výjimkou potkávat se na různých sportovních akcích se staršími ročníky, a tito lidé leckdy podávají lepší výkony než jejich mladí kolegové.   

Na druhou stanu je nutné si uvědomit, že věk není jen číslo, ale jde také o mentální zdraví, a sport je jednou z variant, jak si ho udržet. Je faktem, že stárnutí přináší fyziologické změny, která jsou dané. Nelze ho proto zastavit. Proto je nutné dbát na bezpečnost a uvědomit si limity svého těla.  

Osteoporóza

Jedním z velkých limitů je osteoporóza. U žen se toto onemocnění vyskytuje až o 40 % častěji než u mužů. Nejčastěji dochází k tzv. řídnutí kostí po menopauze s celkovým úbytkem kostní tkáně, která se stává pórovitou a je náchylnější ke zlomeninám. Tento úbytek bývá často nerovnoměrně rozprostřen a postihuje především velké kosti na dolních končetinách. U žen dochází k cca 27% úbytku kostní hmoty po menopauze, celkově dochází u žen i mužů v průměru ke 3% úbytku během každých deseti let života.

Vhodnou činností je možné tento stav udržet dlouhodobě v přijatelné formě, aniž by jedinec musel omezit své sportovní a sociální aktivity. Podstatná je i vhodná výživa s dostatkem bílkovin a celkově pestrá a vyvážená strava. Další důležitou součástí prevence proti vzniku nebo zhoršování již vzniklé osteoporózy je cvičení. Někdy je cvičení považováno za nebezpečnou věc, která může pacientův stav zhoršit – opak je však pravdou. Cvičení svalové síly, udržení hybnosti kloubů a psychická pohoda posilují pevnost svalového korzetu.

Vždy je nutné cvičení upravovat podle šikovnosti, mobility a schopností daného jedince. Součástí sportovní aktivity by měla být cvičení určená k prevenci pádů, cvičení na podporu stability, zlepšení držení těla, posílení svalstva dolních končetin a trupu. Dále silové cvičení, kdy se využívá váha vlastního těla, činky nebo posilovací stroje, cvičení na protažení svalů a vazů, uvolnění kloubů. Protažení celého těla je důležité především pro lidi, kteří mají sedavé zaměstnání. Dále jsou vhodná skupinová cvičení zaměřená na osteoporózu, která vedou některá rehabilitační nebo rekondiční centra, a dále tchai-ťi, jóga, pilates nebo plavání.  

Artróza

Je degenerativní onemocnění kloubů, které vzniká většinou jako důsledek přetěžování. Ve většině případů jsou postiženy velké nosné klouby v těle, jako jsou kolena, kyčle a ramena.  V České republice je u mužů i žen přibližně 12−15% výskyt v populaci, ale nad 75 let věku je výskyt až 80%. Dochází přitom ke změnám na chrupavce a k celkové změně pohybového mechanismu kloubu. I když jde o nezánětlivé onemocnění, velmi častou doprovodnou komplikací je následně vzniklý zánět v kloubu.

Vznik artrózy je dán několika příčinami, z nichž nejčastější jsou anatomické (postavení kloubů vůči sobě), traumatické (zlomeniny, luxace, poškození vazů a mikrotraumata) metabolické (diabetes mellitus, dna) a zánětlivé (revmatoidní artritida).

Nejčastějším příznakem je bolest, která postupně nabírá na intenzitě po zátěži, postupně během zátěže a poté i někdy v noci. Dochází k omezení hybnosti kloubu, startovací bolesti při začátku aktivity.

V akutní fázi není vhodné sportovat, pouze provádět rehabilitační cvičení, které nesmí provokovat bolest. Pomalu provádět pohyby a vyvarovat se takovým pozicím, které by bolest mohly způsobit. Po vymizení akutní fáze je možné začít s intenzivnějším cvičením, ale je třeba nutně dbát na to, aby se klouby neprotahovaly do krajních poloh, kde mohou působit bolest. Dále je třeba klouby nepřetěžovat a vyvarovat se větším otřesům. Vhodné je cvičení na zlepšování rovnováhy, které také slouží k prevenci pádů.

Venkovní cvičení pro seniory

Venkovní posilovací stroje začínají byt populární také v České republice. Postupně snad bude možné se s nimi setkat ve většině měst po celé republice. Tyto venkovní posilovny může na posílení nebo protažení těla využít prakticky kdokoliv. U každého panelu cviků najdete návod, jak správně cvičit, aby si člověk neublížil. Výhoda těchto jednotek je v možnosti cvičit kdykoliv a jakkoliv dlouho. Navíc jde o pohyb v přírodě a na čerstvém vzduchu, který tak zlepšuje psychickou pohodu jedince.  

Nové cvičení

Pokud máte zájem vyzkoušet si nějaké nové cvičení, v dnešní době to již prakticky není problém. Vždy však zvažte své limity a zkoušejte jen takové cviky a aktivity, při nichž se budete cítit bezpečně. Také doporučujeme zkoušet nové věci pod dohledem někoho zkušenějšího, kdo vám poradí, jak správně danou aktivitu provádět.

Poradna

Poradna

Zeptejte se, poradíme

Nebojte se mluvit o zdravotních problémech a věcech, které s tím souvisejí. Zeptejte se nás na to, co vás trápí, a my vám poradíme. Také se můžete podívat na odpovědi na otázky, které položili jiní už před vámi, nebo si přečíst příběhy našich pacientů.

Poradna
Mohlo by se vám líbit
Kurz první pomoci
Kdo je připraven, není zaskočen, a to i v první pomoci

Ve vyhrocené situaci, která vyžaduje poskytnutí první pomoci, nebývá čas na dlouhé rozmýšlení. Proto...

Celý článek
Bodnutí hmyzem
Záchranka vás může odvézt i kvůli hmyzímu bodnutí

S příchodem letní sezóny přibývá případů bodnutí hmyzem. Vosí či včelí bodnutí již téměř každému z...

Celý článek
Univerzita třetího věku a edukace seniorů
Na učení není nikdy pozdě! Nenechte tělo ani mozek zlenivět

Za poslední dva roky se o desítky procent zvýšil počet seniorů, kteří začali využívat nové...

Celý článek